Podle Edwarda Snydera, děkana školy The University of Chicago Graduate School of Business, obchodní školy v posledních dvou desetiletích postupně pozměnily vztahy se svými studenty. Školné je vyšší a vyšší a konkurence v získávání talentovaných mladých manažerů nelítostná. To má za následek, že školy čím dál více pohlížejí na studenta jako na zákazníka. Děkan se domnívá, že je na čase s touto praktikou skončit, protože je neproduktivní jak u studentů, tak u škol.
„Celý systém je zkorumpovaný a zkorumpovatelný. Jednání se studenty jako s klienty jim v jejich vývoji nepomůže,“ vysvětluje. „Máme jim opravdu dávat najevo, že to jsou pro nás klienti a že mají vždy pravdu, když se od nás očekává, že pozitivně ovlivníme jejich celkový akademický, etický a profesionální růst?“
„Pokud se student během přijímacího pohovoru dobře neprezentuje, pak tím trpí celý sociální kapitál školy,“ dodává děkan. „Když student druhého ročníku nepomůže svým mladším kolegům ohodnotit možnosti volby v jejich kariéře, pak na tom ztrácí celé společenství. Z těchto i jiných důvodů zaměňování studenta za zákazníka selhává po všech stránkách.“
Jako alternativa takovéhoto „zákaznického modelu“ je podle Edwarda Snydera model „Stretch and Support“. Školy by měly od svých studentů očekávat více, ale zároveň být velmi vnímavé k jejich zkušenostem a k tomu, čeho chtějí jejich svěřenci dosáhnout.
The University of Chicago Graduate School of Business patří mezi největší a nejstarší ekonomické školy na světě, trvale se řadící mezi prvních deset a často mezi prvních pět škol své povahy. Škola zaměstnává řadu renomovaných pracovníků a její absolventi zaujímají klíčové pozice v USA a ve světě.