FinExpert.e15.cz

Studenti a zdravotní pojištění

Všichni občané s trvalým pobytem v Česku musí platit zdravotní pojištění.
Studenti a zdravotní pojištění

Během prázdnin si chce řada studentů přivydělat, někteří dokonce začnou během studia podnikat, jiní si zase udělají „poslední prázdniny“. Jak je to s platbou zdravotního pojištění v těchto případech?

Všichni s trvalým pobytem v Česku musí platit zdravotní pojištění. Za studenty mladší 26 let platí zdravotní pojištění stát. Tato skutečnost přináší studentům řadu výhod, jestliže si chtějí přivydělat nebo začnou podnikat. Při platbě zdravotního pojištění se na ně totiž vztahují příznivější podmínky.

Jak na brigádu během prázdnin?

Velmi často si studenti během letních měsíců přivydělávají na dohodu o provedení práce. Pro studenty je to obzvlášť výhodné, protože z dohody o provedení práce se do měsíční odměny 10 tisíc Kč neodvádí sociální ani zdravotní pojištění. Čistý příjem je tak v tomto případě vyšší než při standardním zaměstnání. Občané, kteří si pouze přivydělávají na základě dohody o provedení práce a mají měsíční odměnu nižší než 10 tisíc Kč a žádný další příjem nemají, musí své zdravotní pojišťovně zaplatit 1 080 Kč měsíčně. V registru své zdravotní pojišťovny jsou totiž vedeni jako osoby bez zdanitelných příjmů.

Jestliže je totiž odměna u dohody o provedení práce nižší než 10 tisíc Kč, tak nemá zaměstnavatel povinnost zaměstnance nikde přihlašovat. Tento občan je tedy veden jako OBZP a musí si zdravotní pojištění sám platit ve výši 13,5 % z minimální mzdy. Studenti však mají vždy svůj pojistný vztah vůči své zdravotní pojišťovně vyřešený, zdravotní pojištění za ně platí stát, proto mohou bez obav pracovat pouze na základě dohody o provedení práce a využívat výhod takové práce. Nižší zdanění a jednoduchá administrativa, to je velká výhoda u dohody o provedení práce, jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance.

Další možností je práce na základě dohody o provedení činnosti. V tomto případě se již ze sjednané odměny standardně odvádí zdravotní pojištění. Jestliže je však měsíční příjem nižší než 2 500 Kč, tak se zdravotní pojištění neplatí.

Podnikání během studia

Někteří studenti si již během studia začnou podnikat. Jak je to v tomto případě s platbou zdravotního pojištění? Podnikající student mladší 26 let má pro placení zdravotního pojištění výhody, nemusí totiž v prvním roce platit minimální zálohy a zdravotní pojištění se vypočítá dle skutečně dosaženého zisku v daném roce. Nemusí být tedy dodržen minimální vyměřovací základ.

Praktický příklad

Studentovi Modrému je 23 let a rozhodne se od července 2012 podnikat. Jaké má povinnosti vůči své zdravotní pojišťovně? Kolik zaplatí na zdravotním pojištění za rok 2012, když dosáhne zisku za letošní rok 80 tisíc Kč? A jak to bude s placením zálohy na zdravotní pojištění v roce 2013?
 

Pan Modrý ohlásí zahájení své samostatné výdělečné činnosti své zdravotní pojišťovně do 8 dní. Nadále však bude studentem a zdravotní pojištění za něj bude platit stát. Pro účely placení zdravotní pojištění, bude jeho samostatná výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmu. Protože je samostatná výdělečná činnost pro studenta Modrého vedlejším zdrojem příjmu, tak v roce 2012 nebude platit žádné zálohy na zdravotním pojištění. Za celý rok potom jednorázově při odevzdání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2012 doplatí své zdravotní pojišťovně částku 5 400 Kč (80 000 Kč ∙ 50 % ∙ 13,5 %). V roce 2013 již zálohy platit bude, a to ve výši 450 Kč (5 400 Kč: 12 měsíců). Přehled odevzdá v měsíci únoru 2013, poprvé zaplatí pan Modrý zdravotní pojištění do 8. března 2013. Kdyby pan Modrý dosáhl následně za rok 2013 nízkého zisku (třeba 20 tisíc Kč), tak by mu vznikl přeplatek na zdravotním pojištění za rok 2013.

Poslední prázdniny

Někteří absolventi střední nebo vysoké školy si chtějí udělat poslední prázdniny a teprve v září nastoupit do práce. Během léta si chtějí udělat nějakou brigádku nebo vyrazit do ciziny, neregistrují se tedy na úřadu práce. Jak je to s platbou zdravotního pojištění za „poslední prázdniny“? Situace se liší u absolventa střední a vysoké školy.

Při úspěšném absolvování střední školy se až do konce prázdnin považuje absolvent pro účely placení zdravotního pojištění za studenta a nemusí tedy zdravotní pojištění platit. Např. při maturitě 18. května platí stát za studenta zdravotní pojištění až do 31. srpna 2012.

Za absolventy vysokoškoláky platí zdravotní pojištění stát za měsíc, kdy byla složena státní zkouška a ještě následující měsíc. V případě, že je studium na VŠ úspěšně ukončeno v červnu, tak je zdravotní pojištění státem placeno ještě za červenec, jestliže tedy nebude vykonávána samostatná výdělečná činnost nebo nenastoupí absolvent do práce. 

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Možná by se někomu hodila informace jak je to s plac...
Robinsonka
13. 7. 2013, 23:45
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli osoba, kter...
Daniel
9. 12. 2012, 16:59
Dobrý den, v článku jsem nenašel můj případ. Jsem...
pl1708
4. 12. 2012, 12:40
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to se zdra...
L.e.xx.i
13. 7. 2012, 14:30
Dobrý den, také marně pátrám po dotazech ohledně p...
Jiří
6. 7. 2012, 12:10

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená