FinExpert.e15.cz

Strojírna Tyc – firma s exponenciálním růstem obratu

(Inzerce) Strojírna Tyc ze západočeského Mýta je vzorem firmy, která se od nuly dokázala prosadit na náročném strojírenském trhu s moderními portálovými obráběcími centry.
Strojírna Tyc – firma s exponenciálním růstem obratu

Úspěch firmy snad nejvýstižněji dokreslují konkrétní čísla. V roce svého vzniku (1996) měla obrat 120 tisíc korun. O 20 let později to bylo téměř 3000x více, tedy necelých 350 milionu korun. O úspěšné historii, ale zejména současnosti a budoucnosti této strojírenské firmy, jsme mluvili s majitelem společnosti Jaroslavem Tycem.

Zaujalo mě vaše motto: „Vy to potřebujete, my to dokážeme“. Jak jste na něj přišli?

Jsme malou rodinnou firmou, která začínala od nuly. Ke každému zákazníkovi jsme vždy přistupovali od začátku individuálně, zejména při zapracování požadavků zákazníka na konfiguraci stroje. S trochou nadsázky se dá říct, že naše stroje jsou co kus, to originál. Stejně tak následně přistupujeme k samotné realizaci, zaškolení obsluhy stroje a následným záručním i pozáručním servisům. Stručně řečeno, dokážeme pro naše zákazníky splnit vše, co souvisí s dodávkami a provozem našich strojů.

Jak v této poměrně specifické oblasti získáváte nové zákazníky?

Především jsme v neustálém kontaktu s těmi stávajícími, ale i těmi potenciálními, a děláme si průběžný průzkum trhu. Naše společnost neprodává běžné sériové stroje. Proto firmy, mající potřebu vybavit výrobní haly podobnými obráběcími centry, vypisují výběrová řízení, případně zasílají vlastní poptávky. Následné uzavření obchodu již záleží na spoustě dalších ukazatelů.

Dlouhodobě se upozorňuje na nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců v technických oborech. Jak tuto záležitost řešíte?

Pečlivý výběr zaměstnanců technických profesí je pro naši činnost a neustálý vývoj strojů jednou z klíčových oblastí. Pravidelně spolupracujeme s odbornými školami a nabízíme praxi studentům vysokých škol. Ti nejšikovnější u nás získají dostatek zkušeností a podkladů pro svoji diplomovou práci a po absolvování školy zůstávají v naší strojírně dál jako kvalifikovaní zaměstnanci.

Prozradíte nám něco ze svých dalších plánů?

Proto, abychom se i nadále prosadili na náročném trhu, je zásadní pokračovat v neustálém vývoji, ale také úspěšném prodeji portálových center. Chceme výrazně rozšířit počet zemí, do kterých vyvážíme, což je kromě České republiky například Rusko, Ukrajina, Kazachstán, Turecko, Slovensko nebo Polsko. Zásadní je pro nás i zjednodušení veškerých legislativních úkonů jak se samotným prodejem, tak hlavně s vývozem strojů.

S vývozem strojírenských komodit úzce souvisí i exportní financování. S jakou bankou spolupracujte?

Dlouhodobě spolupracujeme s Komerční bankou. Využíváme například možnost čerpání otevřeného úvěrového rámce, bankovní záruky v případě zajištění jednotlivých kontraktů nebo financování pomocí zakázkových úvěrů. Kromě běžného účtu a dalších standardních bankovních služeb využíváme rovněž platformu KB eTrading, jejíž hlavní výhodou je rychlá a pohodlná konverze cizích měn i zhodnocování volných finančních prostředků.

Vystavujete své výrobky na veletrzích?

Každý rok se účastníme Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Jednak se zde potkáváme se svými již stávajícími zákazníky, ale navazujeme i nové obchodní kontakty. Dobré vztahy udržujeme i s dodavateli, potkáváme se s konkurencí, jsme tak neustále v centru dění. V letošním roce prezentujeme kompaktní obráběcí centrum FVU, které je určeno všem zájemcům, pro které jsou naše tradiční portálová centra příliš velká. Náš stánek v pavilonu P číslo 102 tak bude letos „oživen" o nový vystavovaný exponát.

V tomto roce jsme své výrobky vystavovali rovněž na veletrhu CCMT 2016 v Číně a plánujeme účast na výstavě TIIE v íránském Teheránu v termínu 5. - 8. 10. 2016.

Historie společnosti Strojírna Tyc

  • 1996 - vznik Strojírny Tyc, obrat 120 tisíc Kč, počet zaměstnanců 4
  • 2001 - Zlatá medaile na MSV Brno za portálové centrum FVP 120
  • 2004 - vznik stroje s první ryze vlastní portálovou konstrukcí
  • 2007 - Zlatá medaile na MSV Brno za portálové centrum FPPC 300/9
  • 2007 - ocenění Design Centra ČR Vynikající výrobek roku 2007 za design portálového obráběcího centra řady FVC
  • 2009 - cena Inovace roku 2009
  • 2011 - Zlatá medaile na MSV Brno za stroj FVCT 180/2
  • 2007 - 2014 – vývoj a prodej velkých obráběcích center řady FVC, FVU a stroje s portálovým pojízdným příčníkem a pevným stolem řady FPPC
  • 2015 - prodej velkých portálových obráběcích center typu FSGC s pohyblivým portálem, obrat 350 milionů Kč, počet zaměstnanců 85
  • 2016 - představení stroje FSGW s přestavitelným příčníkem a stroje FVCH s pojízdným stojem v nejtěžší výkonové řadě

 

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená