FinExpert.e15.cz

Stříbro má obrovský potenciál, Češi však věří více zlatu

Praha, 4. 4. 2012

Cena stříbra se od začátku roku zvýšila o 20 % a leden dokonce tento drahý kov prožil nejsilnější za posledních 30 let. Přestože se o tom moc nemluví, tak zlato není jedinou zajímavou investicí mezi drahými kovy. I stříbro totiž vstoupilo do nového roku ambiciózně a nabízí zajímavou investiční příležitost. Čeští investoři však nadále upřednostňují spíše zlato. Z dat poradenské společnosti Golden Gate CZ, která se na investování do zlata a stříbra specializuje, vyplývá, že z celkového objemu kovů si zlato vybírají v 72 %. Na stříbro připadá zbylých 28 %.

Stříbro na začátku letošního roku předčilo zlato i ostatní komodity a stalo se nejvýnosnější komoditou lednového obchodování s více než 21% zhodnocením. „I přes tento fakt do něj zatím investuje pouze 0,01 % lidské populace“, zdůrazňuje Pavel Ryba, ředitel společnosti Golden Gate CZ.

Pro české investory je stříbro stále ve stínu zlata. Z dat poradenské společnosti Golden Gate CZ vyplývá, že z celkového objemu kovů si zlato vybírají v 72 % a jeho obliba je víceméně stejná u jednorázových investic i u spořících programů. Na stříbro připadá zbylých 28 %.

85 % stříbra spolkne průmysl

Z investičního hlediska lze stříbro charakterizovat obdobně jako zlato – oba drahé kovy jsou považovány za dlouhodobé uchovatele hodnoty a zajištění proti inflaci. Zřejmě největším rozdílem mezi zlatem a stříbrem je využití v průmyslu. Stříbro je druhá nejpoužívanější komodita v průmyslu vůbec. Nachází více než 10 000 uplatnění mimo jiné při výrobě automobilů, léků, elektroniky, baterií, CD disků, ve fotografiích, fotovoltaickém průmyslu apod. Celých 85 % celosvětové spotřeby stříbra spadá právě na průmysl a na investování tak zbývá pouhých 15 % celosvětové produkce.

Těžba zaostává za spotřebou

Stříbro je v dnešní době získáváno těžbou zejména jako příměs. Celé ¾ světově vytěženého stříbra jsou získávány v dolech, které jsou primárně zaměřené na jiný průmyslový kov a stříbro je v nich získáváno pouze jako vedlejší produkt. Z tohoto důvodu nelze jednoduše zvýšit jeho těžbu, která dlouhodobě zaostává za jeho spotřebou.

„Např. v roce 2010 činila světová těžba stříbra 735,9 mil. uncí a ve stejném roce jich bylo jen v samotném průmyslu spotřebováno rovnou 878,8 mil. V roce 2010 bylo tedy spotřebováno o 142,9 mil. uncí stříbra více, než kolik bylo vytěženo“, uvádí Pavel Ryba.  Stav převahy spotřeby nad těžbou trvá již delší dobu a dle optimistických statistik o rezervách dojde při současné produkci k vytěžení stříbra již za 20 let. Pokud bychom zastavili těžbu dnes, veškeré vytěžené stříbro by nám došlo již za pouhé 4 měsíce. 

Extrémní podhodnocení

Přestože na počátku těžby drahých kovů byla v některých zemích cena stříbra i vyšší než cena zlata, dnes je cena stříbra zhruba 50krát nižší. Vzhledem k tomu, že stříbra je v současné době 8krát méně než zlata, můžeme ho označit jako extrémně podhodnocené. Pavel Ryba, ředitel poradenské společnosti Golden Gate CZ, vysvětluje, proč tomu tak je: „Dlouhodobě je stříbra extrémní nedostatek. Je ho velmi málo a průmysl ho spotřebovává více, než se ho stačí vytěžit. Proto musí dlouhodobě růst“, a dodává: „Vyznačuje se ale velmi vysokou volatilitou a je zatíženo DPH. Takže musí být vnímáno jako dlouhodobá investice v řádu minimálně 2-3 let, optimálně však na dobu delší.“

Kolik dnes stojí investiční slitek

Nejvíce se prodávají stříbrné slitky o váze 500 a 1000 g. Tyto slitky se totiž vyznačují dobrou likviditou a velmi přijatelnou cenou. „Nejprodávanější slitky o váze 500 g nyní stojí včetně DPH přibližně 14 200,- Kč. Slitek o váze 1000 g se prodává přibližně za 27 500,- Kč, opět včetně DPH. Dodací lhůta objednaných investičních slitků se pohybuje zpravidla do dvou týdnů. Nákupní cena se mění každý den v závislosti na vývoji cen na světových burzách“, vysvětluje Pavel Ryba.

Na co si dát pozor

Nakupujte investiční slitky pouze u prověřených společností, které prodávají stříbrné slitky mezinárodního standardu Good Delivery. „Vyhledejte si společnost, která vám kromě kovu zajistí i dlouhodobé profesionální poradenství a pomůže vám poskládat vhodné investiční portfolio s ohledem na vaše individuální možnosti a potřeby. Nezapomeňte se také informovat o pravidlech a zárukách zpětného výkupu vámi zakoupených investičních slitků“, upozorňuje Pavel Ryba, ředitel poradenské společnosti Golden Gate CZ.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená