FinExpert.e15.cz

Středozemní sicilské scenérie

Historické kořeny, zajímavé stavby a bohatá kultura, to vše kořeněné přízrakem mafie a doutnajícím kuželem Etny.
Středozemní sicilské scenérie

Středozemní podnebí umožňuje navštívit ostrov prakticky kdykoli. Sicilská zima je krátká a jaro s podzimem se dají považovat za prodloužené ruce léta. Úplně nejvhodnější doba pro návštěvu ovšem není v červenci a srpnu, ale v době nízké turistické sezony, tedy od dubna do června a mezi zářím a začátkem listopadu. Mimo hlavní sezonu letních prázdnin se můžete těšit velmi příjemným teplotám, relativně prázdným plážím a levnějšímu ubytování. Díky členství v EU můžete v Itálii pobývat až tři měsíce bez víza.


Fakta:

Rozloha: 25 708 km2, tedy asi třetina ČR; obyvatel: cca 5,2 milionů; nejnižší/nejvyšší bod: Středozemní moře 0 m / Etna 3 323 m – největší aktivní sopka Evropy se 135 zaznamenanými erupcemi.

Klepněte pro větší obrázekVlajka – sicilská vlajka je oficiálním symbolem ostrova teprve od roku 2000. Tmavě žlutá znamená revoluci, červená nezávislost. Uprostřed je Trinakria – emblém tří nohou s hlavou Gorgony.

 


Leťte z Rakouska nebo Německa

Přímé spojení mezi pražskou Ruzyní a Sicilií zajišťuje několik společností (Alitalia, Lufthansa, Air France), ale zpáteční letenku na červenec byste nejlevněji pořídili za cca 11 500 Kč. Lépe vycházejí lety z Vídně, odkud byste mohli letět za 9 800 Kč včetně letištních poplatků. Autobusové spojení z Prahy přitom s vídeňským letištěm obstarává 4× denně společnost Student Agency za 450 Kč (300 Kč při odjezdu z Brna).

Žádná z nízkonákladových leteckých společností bohužel nemá v nabídce přímé lety z ČR na Sicílii, ale letět můžete z Berlína se společností Hapagfly. Z Berlína-Tegelu létá v sobotu a ve středu spoj do východosicilské Catanie, přičemž letenka tam a zpět objednávaná s dvouměsíčním předstihem na začátek července by vás včetně letištních tax vyšla na 294 eur (cca 8 500 Kč). Cesta z Prahy do Berlína je přitom asi 350 km dlouhá. 

Nejvýhodnější je letět se společností Hapag-Lloyd Express z Mnichova do Palerma (3 lety týdně tam i zpět). Zpáteční letenka na téměř stejné termíny objednaná opět s dvouměsíčním předstihem by vás stála celkem 173–208 eur (cca 5–6 tisíc Kč) podle dne odletu, a přitom Mnichov je z Prahy jen o pár kilometrů dál (cca 390 km). Z Prahy a Plzně jezdí autobusy do Mnichova každý den přičemž obyčejná zpáteční jízdenka z Prahy stojí cca 1 700 Kč.

Autem přes botu?

V případě, že byste chtěli jet autem, připravte se na cestu dlouhou 2 200 kilometrů v případě jízdy z Prahy. To je jen na benzinu při současných cenách cca 5–6 tisíc korun na jednu cestu. Přitom musíte počítat i se silničními poplatky a trajektem z pevninské Itálie na ostrov. Kdybyste jeli vozem až k Messinské úžině, dáte za trajekt z Villa san Giovanni do Messiny pro jednu osobu cca 2 eura a asi 15 eur za automobil.

Trajekt třeba už z Neapole by vás při zakoupení zpáteční jízdenky pro dva dospělé a automobil stál 448 eur (cca 13 000 Kč) v případě, že byste byli schopni strávit noční přesun v sedadle a nevyžadovali postel. S vlastní kabinou pro dva by cesta tam a zpět vyšla na 690 eur (cca 20 000 Kč). Takže pokud autem, tak jedině až na samou špičku italské „boty“ a jen v případě, že kromě Sicílie chcete poznat i jiná místa v Itálii.


Více informací na www.bestofsicily.com, www.sicilian.net, www.lovesicily.com, www.sicilytourist.com.

Levnější kafe „na stojáka“

Od začátku roku 2002 bylo místo dlouho používané italské liry zavedeno v Itálii euro. Na eura můžete již nepoužívané lirové bankovky stále proměnit v místních soukromých bankách. Oficiální směnný kurz dodržovaný při povinné výměně italskou centrální bankou je 1936,27 lir za jedno euro, přičemž ostatní banky mohou kurz nastavit prakticky libovolně. V případě, že ještě máte nějaká stará eura, zjistěte si proto před výměnou sazby alespoň ve dvou či třech bankách.

Kdybyste potřebovali měnit na eura jiné světové měny, můžete zajít do banky, na poštu nebo do některé z menších směnáren. Banky většinou nabízejí nejlepší sazby, ale hodně záleží i na tom, zda měníte hotovost nebo šeky přičemž na šeky bývají požadovány vyšší poplatky. Při výběru kartou z bankomatu většinou dostanete vůbec nejpříznivější směnný kurz.

Jak je to na Sicílii se spropitným? V restauracích je v ceně zahrnuta částka pro obsluhu, takže je jen na vás, zda obsluhujícímu personálu necháte nějaké drobné, podobně je to i v barech. V baru nebo kavárně se nenechejte překvapit tím, že pokud si sednete, jsou ceny nápojů a jídla dvoj- i trojnásobné než když zůstanete stát u pultu.

Kolik budete potřebovat

Sicílie není tak levná, jak by zřejmě většina českých turistů uvítala, ale s ohledem na ceny v jiných částech Itálie se dá říct, že je cenová úroveň přijatelná i pro ty, kdo mají do kapsy hlouběji. Kromě toho, že se ceny jednoznačně řídí podle počasí, přičemž více slunečního svitu a víc stupňů na teploměru znamená větší díru do vaší kapsy, hraje roli i to, zda jste přímo na pobřeží, nebo naopak v centru ostrova. Blízkost pláží samozřejmě opět znamená vyšší ceny ubytování, jídel v restauracích a dokonce i potravin v supermarketech.

V případě, že budete přespávat v hostelech nebo kempech, sami si připravovat jídlo z nakoupených surovin a příliš nenavštěvovat místní atrakce, měli byste vyjít s cca 35–45 eury na den. Spaní v  penzionech nebo malých hotelech, stravování v restauracích a každodenní návštěvy muzeí a galerií zdvihnou vaše náklady na cca 50–65 eur přičemž při vyšších nárocích lze samozřejmě tento limit lehce překročit.

Pod širákem s přirážkou

Nejlevněji můžete přespat v některém z místních kempů, i když jsou mezi nimi velké rozdíly – ve vybavení i ceně. Zatímco některé jsou prostě holými plácky s jednou toaletou a sprchou, jinde najdete kompletní vybavení včetně volně přístupných kuchyněk. Všude platíte zvlášť za osobu a místo na stan, přičemž sazba na noc za dospělého člověka je cca 3–9 eur a za místo pro stan zhruba totéž. Za auto se platí zhruba jedno euro navíc. Přespávání „pod širákem“ mimo organizované kempy není povoleno a italští karabiniéři by se jistě postarali o to, aby tento fakt v případě nerespektování pocítila i vaše peněženka.

Hostely na Sicílii provozuje organizace AIG (Associazione Italiana Alberghi per la Gioventu) spolupracující s celosvětovou asociací Hostelling International. Abyste mohli v hostelech přespávat, musíte se stát členem asociace, což ale můžete bez problémů provést přímo v některém z nich. Ceny za noc a snídani se pohybují kolem 15 eur.

Penziony lepší než hotely

Na ostrově je i množství hotelů (albergi) a penzionů (pensioni), přičemž některé používají označení hotel a penzion jako synonymum. Hlavní rozdíl je v tom, že hotely mají oficiálně od jedné do tří hvězdiček, penziony dosahují až pětihvězdičkového ohodnocení.

Obecně se dá říct, že jednohvězdičkové hotely a penziony nemají na pokoji vlastní toaletu a sprchu. Ty už jsou automatickým vybavením 2–3hvězdičkových zařízení, ovšem celková kvalita pokojů nemusí být výrazně lepší – to záleží na konkrétním místě a provozovateli. Každopádně u tří hvězdiček začíná solidní standard přičemž čtyř- a pětihvězdičkové hotely a penziony nabízejí služby luxusního charakteru – pokojovou službu, vlastní prádelnu apod. V případě tříhvězdičkových zařízení počítejte zhruba s částkou od 20/30 eur za jedno-/dvoulůžkový pokoj.

Důležitá telefonní čísla

  • Karabiníci – 112
  • Policie – 113
  • Hasiči – 115
  • Pomoc motoristům – 116
  • První pomoc – 118

Sicilské cestování

Letadlem

Letecká doprava nemá pro cestování po ostrově žádný smysl. Za jedinou výjimku by mohlo být považováno letecké spojení na ostrov Pantelleria, který je jen 70 km od Tunisu a jehož kultura je spíš africká než italská. Jednosměrná letenka stojí asi 90 euro.

Vlakem

Jízda vlakem po Sicílii není nejrychlejší, ale zejména na dlouhé vzdálenosti může být nejen pohodlnější, ale i levnější než autobusy. Za jednosměrnou jízdenku z Palerma do Catanie/Syrakus byste zaplatili zhruba 14/16 eur. Jízda z Catanie/Palerma do Agrigento by vás stála asi 11/13 eur.

Autobusem

Obecně jsou sicilské autobusy rychlejší a levnější (kromě spojení mezi největšími městy) než vlaky. Kvůli cestě autobusem není většinou potřeba dělat rezervaci a kupovat místenku. Pokud ovšem pojedete nočním nebo dálkovým autobusem či v hlavní sezoně, raději rezervaci proveďte. Například jízdenka z Palerma do Syrakus nebo Catanie stojí kolem 10 eur. Z Palerma do Trapani se dostanete za 5 eur. 

Autem

V případě, že byste si chtěli na Sicílii půjčit automobil, bude vás nejlevnější vůz na víkend stát asi 160–200 eur. Podrobné informace o silničních pravidlech, cenách benzinu a mýtném najdete na www.uamk.cz/ti.

Vyslanectví

Velvyslanectví Italské republiky

Nerudova 20, 118 00 Praha 1 - Malá Strana
provozní hodiny: Po–Pá 8.30–13.30, 14.30–18.00  
tel.:  233 080 111
fax:  257 531 522
e-mail

Honorární konzulát ČR v Palermu

Via Quintino Sella 76, Palermo
provozní hodiny: Po 15.00–18.00, St 9.30–12.30
tel.: 0039/091 336 892
fax: 0039/091 341 907
e-mail

Pozn.: Velvyslanectví ČR je v Římě, Via dei Gracchi 322, Roma 00192, tel.: 0039/06/360 9571-3, e-mail, www.mzv.cz/rome

Další článek


 

celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: autem
luda
31. 7. 2008, 21:27
autem
Netlife
22. 4. 2007, 12:47
Re:Živ.cz ???
_eF_
10. 4. 2007, 08:06
Re:Živ.cz ???
agent95
9. 4. 2007, 21:00
Re:Živ.cz ???
garfi
9. 4. 2007, 15:10

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená