FinExpert.e15.cz

Střední škola jako investice

Vyplatí se investovat do soukromé školy? Je výuka, kterou poskytují o tolik lepší než na neplacených státních středních školách?
Střední škola jako investice

Studium na soukromé střední škole dnes již není záležitostí pouze nejbohatších vrstev. Mnozí rodiče si plně uvědomují význam vzdělání a chtějí pro své potomky to nejlepší. Nicméně ne vždy to nejdražší musí být také to nejlepší.

Co očekávat od soukromé školy

Studium na soukromé škole přináší celou řadu výhod, ale také nevýhod až rizik. Nelze jednoznačně říci, že soukromé školy obecně nabízejí kvalitnější, intenzivnější výuku, protože musí o své studenty na tržních principech „bojovat“, a už vůbec není oprávněná zažitá fáma, že soukromé školy jsou útočištěm dětí zbohatlíků, kterým se nechce nic dělat a školným jim rodiče zaplatí jistotu, že tu maturitu udělají.

Úplně stejně jako na státních, i na soukromých školách je náročnost a úroveň výuky různá. Najdete tedy jak vyloženě špičkové a extrémně náročné školy, stejně jako takové na nichž se studenti příliš nenadřou.

Od soukromých škol však lze očekávat oproti státním „něco navíc“  protihodnota, kterou nabízejí, musí totiž opodstatnit platbu školného. Musí se samy uživit, konkurenceschopnost je základním předpokladem úspěchu i samotného přežití. Často se prezentují moderními a inovativními pedagogickými metodami, kvalitním materiálním vybavením, ale i atmosférou vyučovacích lekcí, kterou tvoří například malý počet žáků ve třídě či důraz na osobní přístup k žákům.

Samozřejmostí jsou na soukromých školách nejmodernější informační technologie: bezdrátové připojení k internetu, e-learning ve výuce kombinovaný s dalšími online metodami, jako jsou například výukové weby či elektronické učebnice. Namísto memorování a abstraktního teoretizování studenti potřebné informace sami vyhledávají, třídí a vyhodnocují, což se i v jedenadvacátém století o mnoha státních školách tvrdit nedá.

Financování státní vs soukromá

Státní školy jsou – obzvláště v době doznívající ekonomické krize a nejistoty, zda nebude následovat další – kráceny na financích ze státního rozpočtu. Školy, které jsou dle názoru Ministerstva školství neefektivní, jsou slučovány a ministr Dobeš hledá i další možnosti optimalizace a změnu financování. Jak na svém webu tvrdí Radko Sáblík, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy, od roku 2002, kdy nastoupil do funkce, klesl příspěvek státu na jednoho studenta ze 1310 Kč na 454 Kč v roce 2010, což se na kvalitě vybavení škol nutně musí projevit.

Slučování jako trend budoucnosti

Hned začátek nového školního roku 2011/2012 přinesl sloučení několika desítek středních škol. Podle informací ministerstva školství jde v současnosti o 90 až 100 vzdělávacích ústavů, přičemž se předpokládá, že slučování bude pokračovat. Slučování s sebou nese vedle úspor také zvyšování počtů studentů v jedné třídě, a logicky tedy i snižování kvality výuky – je rozdíl, jestliže se jeden vyučující věnuje deseti žákům nebo pětatřiceti.

Soukromé střední školy se sice s krizí mohly potýkat s poklesem počtu nových studentů ve prospěch bezplatných škol, nicméně nastavený standard krize významně neovlivnila. „Naše školy dramatický pokles zájemců s ekonomickou krizí určitě nezaznamenaly, což je v našem případě dáno tím, co školy nabízí. Stále je třeba se dále rozvíjet, školství je dynamické odvětví,“ dementuje tezi paní Irena Vaiglová, ředitelka sítě soukromých středních škol EDUCAnet.

Státní maturita měřítkem škol?

Ač na státní maturitu panují nejrůznější názory, na základě úspěšnosti žáků prokázala, že státní školy se dokáží svými výsledky vyrovnat soukromým. Z prvních deseti nejúspěšnějších gymnázií pouze jedno je soukromé, stejně tak i u odborných středních škol.

Klepněte pro větší obrázek 

Rozhodli jsme se pro soukromou. Jak vybrat tu správnou?

Jak již bylo řečeno, také mezi soukromými školami existují rozdíly, a to i co do výše školného. To se zpravidla pohybuje v rozmezí 10-25 tisíc korun za rok studia, některé soukromé školy poskytují prospěchová, reprezentační (např. u sportovně nadaných) a sociální stipendia.

Není to málo peněz, dobře proto vybírejte školu, která vám poskytne očekávanou protihodnotu. Je důležité si školu důkladně prověřit, nejlepším zdrojem informací je osobní zkušenost spojená s návštěvou a pohovorem s vedením školy či jiným kompetentním zaměstnancem. Soukromá škola je vlastně firma, doporučuje se proto zajímat se i o dlouhodobější prosperitu školy.

„Pokud chcete mít jistotu, že jste vybrali tu správnou školu, pak se ptejte, zda vás pustí podívat se do hodin, navštivte zejména hodiny jazyků. Dále zastavte nějakého stávajícího studenta a položte otázku, zda by si ten žák vybral tuto školu znovu a zda do ní rád chodí. Pokud odpoví, že ano, pak jste na správné adrese,“ říká Veronika Bartošová, ředitelka soukromé školy EDUCAnet Praha.

Zdroje: www.ceskaskola.cz, http://www.sablik.eu
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená