FinExpert.e15.cz

Štěstí a příležitost vyrábějí podvodníka

Typický profil pachatele, který provádí podvodné jednání lze skloubit do svou slov. A nemusí jít jen o malé ryby.
Štěstí a příležitost vyrábějí podvodníka

Většinu podvodů páchají členové vedení společností, kteří jednají samostatně a ve firmě jsou šest a více let. To jsou varovná některá zjištění průzkumu poradenské společnosti KPMG. Unikátní studie se zabývala reálnými případy podvodného jednání a bohužel jednoznačně ukázala, že pachatelé podvodů ve svůj prospěch využívají především nedostatečných vnitřních kontrol. Výsledkem jsou významné hmotné i nehmotné škody způsobené společnostem.

Pozor na muže středního věku

Typický pachatel podvodného jednání je muž ve věku od 36 do 55 let. V okamžiku, kdy mu jeho nezákonné jednání začíná přinášet prospěch, je většinou u dané společnosti zaměstnán šest a více let. Většinou pracuje ve finančním oddělení a podvod provádí samostatně. Ke spáchání zločinu ho přivede touha po penězích a příležitost. Ovšem, ačkoliv jsou z 85 procent pachateli muži, ženy jsou častými spolupachatelkami – jsou zapleteny v každém čtvrtém případu, kde figuruje nějaký komplic. Dalším varujícím zjištěním je, že každý třetí pachatel svůj čin zopakuje nejméně 50krát, než je odhalen.

Senior manager a členové nejvyššího vedení

"Více než 60 procent pachatelů jsou členové nejvyššího vedení. Senior manažeři mají přístup k důvěrným informacím a vzhledem k jejich postavení je pro ně snadné obejít vnitřní kontroly a způsobit celé společnosti větší škodu,“ soudí odborník Jimmy Helm. Podvodné jednání navíc představuje obrovské riziko. Postiženy jím mohou být velké i malé společnosti a mohou utrpět významné hmotné i nehmotné škody.

 


Mezi nejčastější typy ekonomické kriminality v Evropě patří korupce, krádež hotovosti, zfalšované finanční výkaznictví, krádež jiných aktiv, podvod, porušení obchodního tajemství, praní špinavých peněz a padělání.

 

S jídlem roste chuť

Studie navíc prokázala, že pachatelé své činy obvykle opakují. V 91 procentech šetřených případů spáchají před svých odhalením několik trestných činů. Obvykle se tak děje během delšího časového období – u 76 procent případů trvá trestná činnost více než šest měsíců a u 33 procent případů tři a více let. Analýza výchozí situace podvodů pak ukazuje, že ve většině případů pachatelé využívají slabých vnitřních kontrol. Proto není překvapivé, že tyto činy jsou většinou odhaleny až díky anonymním udáním a jen zřídka pomocí vnitřních kontrol.

Veřejné mínění a reputace společnosti aneb zatloukat a zatloukat

Citlivost dané oblasti je zřejmá i z reakcí postižených společností. Dvě třetiny z nich o incidentu uveřejní neúplné nebo žádné informace. Zaměstnanci, úřady a média většinou nejsou informováni, a to kvůli obavám, že společnost bude vnímána negativně a utrpí její pověst a dobré jméno. Ze stejného důvodu není většina podvodů předmětem trestního stíhání. Nezávislá šetření se většinou provádí, aniž by o nich byla informována policie nebo státní úřady.

Finanční škody způsobené pachateli podvodů jsou značné. Postižené společnosti ve většině případů nesou ztrátu samy. Navíc firmy málokdy uspějí v tom, aby jim byly nahrazeny způsobené finanční škody. Situaci zhoršuje i skutečnost, že náhrada škody se obvykle řeší několik let. Nejúčinnějším a nejúspornějším řešením je tak prevence – například zavedení opatření v oblasti etiky a bezúhonnosti zaměřené i na nejvyšší vedení.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

nerozumim podtitulku
martin
26. 4. 2007, 12:44
ot
moneytoo
26. 4. 2007, 07:55

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená