FinExpert.e15.cz

Stěhovat se za prací? Dnes už realita

Dokázali byste se stěhovat za prací a tím muset řešit otázky bydlení? Čeho se kdysi spousta lidí obávala, to se dnes pomalu stává standardem.

Ochota stěhovat se za prací je mezi obyvateli České republiky už relativně vysoká. Kvůli výhodné pracovní nabídce by změnilo bydliště celkem 45 procent z dotázaných 754 respondentů průzkumu Hypoteční banky provedeného ke konci minulého roku.
 
Lidí, co připouštějí, že by se kvůli práci přestěhovali, je více než těch, kteří odpověděli záporně. Jen 40 procent dotázaných totiž není ochotno změnit bydliště kvůli zaměstnání. Přitom jako důvod pouze 4 procenta z respondentů, kteří se stěhovat nechtějí, uvedla potíže s opatřováním bydlení. Lidé v otázce stěhování za prací mají poměrně jasno, neboť jen 15 procent respondentů nedokázalo odpovědět.

Nízká mobilita už není zásadním problémem

Z průzkumu vyplynulo, že stěhovat se za prací jsou ochotnější muži (49 procent) než žen (42 procent). V jiném městě či regionu by snáze přijali zaměstnání mladí lidé ve věku do 29 let (63 procent), což koresponduje s vyšší ochotou ke stěhování u lidí, kteří ještě nemají založené vlastní rodiny. Nicméně i v kategorii osob mezi 30. a 44. rokem věku představuje 47 procent kladných odpovědí celkem vysoké číslo. Nejmenší chuť se stěhovat mají lidé v domácnosti s nižšími příjmy (15 000 až 20 000 Kč měsíčně) a s nejvyššími příjmy (nad 40 000 Kč) a také živnostníci. Nezaměstnaných by se stěhovalo 55 procent.

Klepněte pro větší obrázek

„Nízká mobilita pracovní síly bývá často uváděnou příčinou strukturální nezaměstnanosti a bývá spojena s nefunkčním trhem bydlení. Průzkum však ukazuje, že tyto argumenty již do značné míry neplatí. Trh s byty se prohlubuje a instrumenty pro financování bydlení jsou mimo jiné také díky široké nabídce hypotečních úvěrů dostupné,“ říká Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

Ochotu se stěhovat snižuje existence rodiny

Z těch, kdo změnit místo bydliště ochotni nejsou, polovina uvádí jako důvod rodinné zázemí. Nejčastěji takto odpovídali lidé ve věku 30 až 44 let. S velkým odstupem následovaly důvody, že má respondent ve stávajícím místě vlastní byt či dům (29 procent) a dobrou práci (24 procent). Mezi těmito dvěma skupinami je nejvíce živnostníků, osob s nejvyššími příjmy a lidí ve věku 30 až 44 let. Starých na změnu se cítilo 17 procent dotázaných. Pouhá 4 procenta z těch, kteří se stěhovat nechtějí, uvedla jako důvod problém sehnat bydlení.

Klepněte pro větší obrázek

Polovina z počtu těch, kteří by se za prací stěhovali, by nové bydlení řešila hypotečním úvěrem. Ochota vzít si hypotéku je nejsilnější u lidí do 29 let (52 procent z nich). O tom, že stávající nabídka hypotečních úvěrů je pro řešení pracovní migrace vyhovující, je přesvědčeno 36 procent respondentů.  Relativně nejvyšší ochotu řešit bydlení v novém působišti hypotečním úvěrem vykazují příslušníci domácností ve středním příjmovém pásmu 20 – 25 tisíc korun, což svědčí o relativně dobré dostupnosti hypotečních úvěrů.

Důvody neochoty stěhovat se za zaměstnáním

Proč nejste ochoten/a se stěhovat za prací? Ti, kdo nejsou ochotni cestovat za prací (N=299), v procentech
Mám tu rodinu, děti 50
Mám tady bydlení, vlastní byt/dům 29
Mám dobré místo/práci 24
Jsme starý/á na změnu 17
Mám tady přátele 15
Nemá rád změnu 14
Mám tu kořeny, jsem odtud 14
Je to zvyk 13
Mám rád/a toto město/místo 11
Je to drahé, finance 8
Nemám potřebu 5
Problém sehnat bydlení 4
Děti tady mají školu 4
Raději budu dojíždět 4
Podnikatel, mám tu firmu, klientelu 3
Všude je to stejné 2
Ze zdravotních důvodů, lékařská pomoc 1
Nepracuji, jsem v důchodu 1
Splácím hypotéku, bydlení 1
Jiné 9
Nevím 3

Zdroj: Hypoteční banka

Výzkum Hypoteční banky byl realizován v České republice od 19. do 25. října 2006 na reprezentativním souboru 754 respondentů starších 15 let, kteří jsou v současné době ekonomicky aktivní či mají pracovní perspektivu (studenti, nezaměstnaní).

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re:Trosku to nechapu
Obyvatel
17. 1. 2007, 12:54
Trosku to nechapu
Lukas
16. 1. 2007, 21:45
Prace neni smyslem zivota
Obyvatel
13. 1. 2007, 11:12

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená