FinExpert.e15.cz

Štědrý den v černém: většinou nehody, sníh a zloději způsobili škody

Rok 2005

Z letošního Štědrého večera evidovala do středečního poledne Česká pojišťovna 199 pojistných událostí, z toho 87 se jich týkalo domácností a staveb a 112 automobilů. V Jihomoravském kraji jich má hlášeno 10 přičemž 3 jsou na domácnostech  a stavbách a 7 se týká automobilů. Nejvíce případů se už tradičně stalo v Praze, odkud doposud přijali operátoři Klientského servisu 52 telefonátů. Nejméně v kraji Olomouckém, ze kterého klienti ohlásili pouze jednu pojistnou událost.

Nejvíce případů souviselo s tíhou sněhu a vodovodními škodami, hodně bylo také krádeží vloupáním. Čtyřikrát šlo o srážku automobilu s lesní zvěří. Štědrovečerních požárů zatím zaznamenali v ČP pouze sedm, ty však tradičně přicházejí na řadu až koncem roku, kdy už bývají adventní věnce pořádně suché a dobře hoří.

Na základě zkušeností z minulých let předpokládá ČP, že počty pojistných událostí z letošního Štědrého večera v následujících dnech ještě zhruba dvojnásobně vzrostou, neboť mnoho lidí je stále na dovolených a nepříjemný zážitek po návratu do svých domácností je ještě čeká.

Rok 2004

Ze statistik ČP vyplývá, že Štědrý den a Silvestr nejsou pouze dny plné štěstí, veselí a pohody, kdy se nepřihodí nic nepříjemného. Opak je pravdou.

Štědrý den roku 2004 „nadělil“ klientům České pojišťovny stovky ne právě očekávaných dárků. Nejčastěji to byly dopravní nehody – 209, odcizená nebo vykradená vozidla – 19, krádeže v domácnostech – 35, požáry – 25, vodovodní škody – 50 a dokonce dva výbuchy. Naštěstí ostatní živly ctily svátek Štědrého dne, a tak škody z vichřic, záplav nebo sesuvů sněhu byly spíše výjimečné.  Kromě škod na majetku Česká pojišťovna zaregistrovala také 140 úrazů z 24. prosince, nejčastěji to byly chirurgicky ošetřené rány, popáleniny, omrzliny, zlomeniny rukou i nohou a výrony v kotníku.

Také loňský Silvestr se zapsal do statistik České pojišťovny 16 požáry, z nichž většina vznikla z hrátek se zábavnou pyrotechnikou. Patnáct klientů ČP mělo problémy se sesuvem nebo tíhou sněhu či námrazy a v 61 případech je postihla vodovodní škoda. Ani vandalové zřejmě jen neslavili, nebo slavili příliš a pak si vybili svoji agresivitu. Majetek klientů České pojišťovny zničili ve 35 případech. Ještě častěji pak hned Nový rok začal hlášením krádeže – 104krát nebo hlášením škody na automobilu po nehodě. ČP v poslední den roku 2004 zaznamenala celkem 288 havárií. Ne všichni klienti byli při bujarém veselí patřičně opatrní – Silvestr měl na svém kontě  téměř tři stovky úrazů. V porovnání s průměrným dnem v roce je sice Silvestr z pohledu počtu škod dnem spíš podprůměrným, ale i tak vznikly škody za několik desítek milionů korun.

Dva loňské případy

Silvestrovské hoří!

Voda a oheň se navzájem zlikvidují, praví stará moudrost, ale někdy to může být i naopak. Maminka dvou malých dětí ukončila silvestrovské přípravy a chystala se navodit sváteční atmosféru zapálením svícnu z jehličí, šišek a sušeného ovoce. Ještě než ho stačila postavit na připravené prkénko na stole, ozval se z koupelny dětský křik. Obě ratolesti ve vaně řádily víc než obvykle, a tak už zapálený svícen položila na desku pianina a vběhla do koupelny urovnat sourozenecké vztahy. Aby děti nevytopily sousedy, raději je hned umyla, osušila a oblékla do pyžam. Při odchodu z koupelny už na pianinu viděla jen šlehající plameny. Naštěstí voda byla po ruce, a tak se drobný požár podařilo záhy uhasit. Jen ze svícnu a částečně i desky pianina, na které hrála už před padesáti lety babička, zbyly oharky. Ne s příliš velkými nadějemi šla paní domu škodu nahlásit do pojišťovny. Jaké bylo její překvapení, že odborná oprava dřevěných desek památečního klavíru byla zaplacena do poslední koruny. Překvapen byl i likvidátor, když se dozvěděl, že příčinou požáru byla vlastně voda. A nebyl to silvestrovský žert.

Oheň popohnal rekonstrukci

Líh. Tekutina mnoha tváří. Kromě svého tradičního využití dokáže být také zázračným čistidlem, což dobře věděla pracovnice laboratoře z Brna a přinesla si lahvičku lihu domů jako pomocníka předvánočního úklidu. Všechna mastnota z kuchyně bude rázem pryč, říkala si. Bohužel si neuvědomila, že líh je i kvalitním podpalovačem. Sporák se už lesknul, stačilo vycídit ještě troubu. Jenže v tu chvíli prudký pohyb ruky s hadrem vylil obsah lahvičky na pracovní desku a trocha vytekla i na hořák plynového sporáku, kde se v tu chvíli vařilo žrádlo pro psa.  Ohromný požár byl dílem okamžiku. Majitelka bytu se ho spolu s manželem snažili uhasit, ale marně. Než dorazili hasiči, byla celá kuchyň i spíž v plamenech. Příběh měl nakonec dobrý konec - do tří dnů měli majitelé první zálohu a Vánoce oslavili už v nové kuchyni. Pojistné plnění bylo nakonec prvním a zásadním počinem ke kompletní rekonstrukci celého domku. O letošních vánocích už svítí do dálky bílá okna a nová fasáda.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená