FinExpert.e15.cz

Štědrá švédská sociální síť

Jednotlivé členské země Evropské unie poskytují svým občanům hustou sociální síť a většina Evropanů si to přitom vůbec nepřipouští.

Evropa však současně ztrácí na světových trzích. Evropu brzdí především náročný sociální systém.  Nejvyšší sociální ochranu v poměru k průměrné čisté mzdě potom pobírají občané ve Skandinávii, nejnižší v Pobaltských zemích, Maltě, Kypru a Irsku. Porovnejme si proto sociální systém Švédska a Irska – dvou vyspělých západoevropských ekonomik.  Největší a diametrální rozdíl je především ve výši státních penzí, které tvoří nejvyšší položku sociální povahy státního rozpočtu ve většině evropských zemí.

Švédsko

V průměru činí v zemi státní výdaje sociální povahy na jednoho obyvatele 9 579 euro za rok, což činí 50,4% k průměrnému čistému příjmu za rok. Další charakteristika pracovního trhu: průměrná čistá mzda činí 18 997 euro za rok, minimální mzda není v zemi zavedena.  Míra nezaměstnanosti činí 6,4%. Na zkrácený úvazek pracuje 23,9% žen a 11,2% mužů (více pouze v Nizozemí a Velké Británii).    Zákonná týdenní doba je 40 hodin, odpracovaný počet hodin u pracovníka za rok činí 1 574 (je jeden z nejnižších v EU), za práci přesčas náleží 35% příplatek a je povoleno maximálně 200 přesčasových hodin za rok. Zákonem je stanoveno 25 dní dovolené a 15 dní svátků za rok (nejvýznamnější je den 6. 6. – Švédský národní den). Švédové jsou dle většiny sledovaných zdravotních ukazatelů nejzdravější v Evropě. Náš zdravotní stav do značné míry ovlivňuje náš životní styl. A právě proto patří první místo Švédsku, v zemi je nejnižší spotřeba alkoholu a cigaret na obyvatele v členských zemích Evropské unie. Současně velmi málo lidí trpí nadváhou a ke sportu má celá země velmi vřelý vztah.

Jednotlivé státní dávky sociálního charakteru

• Nárok na podporu v nezaměstnanosti má občan, který v uplynulém roce řádně odváděl sociální pojištění po dobu šesti měsíců. Výše podpory v nezaměstnanosti činí 80% z průměrné mzdy za poslední čtvrtletí, maximální výše však činí 80 euro denně.  Nárok na podporu má občan po dobu 300 dní, ve zvláštních případech po dobu 600 dní.

• Ve Švédsku zaměstnavatelé vyplácí mzdu po zákonem stanovenou dobu, potom následuje platba nemocenského příslušným sociálním úřadem. Mzdu poskytuje zaměstnavatel od 1. do 14. dne pracovní neschopnosti ve výši 80%. Od 15. dne rozdíl mezi nemocenským a 90% zaměstnancovy průměrné mzdy až do 90. dne pracovní neschopnosti. Od 90. dne vyplácí sociální úřad nemocenské ve výši 80% vyměřovacího základu (z průměrné mzdy za uplynulé čtvrtletí). Nemocenská je poskytována nejdéle po dobu 52 týdnů, potom již má občan nárok na invalidní důchod.

• Žena má nárok na peněžitou pomoc v mateřství po dobu 480 dní, a to ve výši 80% z vyměřovacího základu.

• Výše životního minima ve Švédsku je závislá na konkrétní rodinné situaci dotyčného. Např. u dospělého činí 374 euro měsíčně, u dospělého žijícího v jedné domácnosti s jedním dítětem 590 euro měsíčně, u manželského páru vychovávajícího jedno dítě 846 euro měsíčně a u manželského páru s třemi dětmi 1305 euro měsíčně.

• Porodné není zákonem stanoveno.

• Přídavky na jedno dítě činí 106 euro, na dvě děti již 212 euro, na tři děti potom dokonce 318 euro. Nárok na přídavky mají rodiče do 16 let věku dítěte.

• V případě, že občan pobíral po celý svůj produktivní život průměrnou mzdu, může očekávat penzi ve výši téměř 70% své mzdy před odchodem do důchodu.

Irsko

V průměru činí v zemi státní výdaje sociální povahy na jednoho obyvatele 5 507 euro za rok, což činí 23,9 % k průměrnému čistému příjmu za rok. Další charakteristika pracovního trhu: v Irsku je nízká nezaměstnanost (těsně nad hranicí 4%). Průměrná čistá mzda činí 23020 euro za rok. V zemi v posledních letech rostla reálná mzda o 3,0% ročně, což je po Velké Británii nejvíce v západní Evropě.

I když výše průměrné hrubé mzdy patří ze západoevropských zemí k nižším, je průměrná čistá mzda díky nízkému zdanění vyšší než v jiných zemích. Čistá mzda v Irsku dosahuje u průměrné hrubé mzdy a uplatnění pouze základní odpočitatelné položky okolo 80% a při uplatnění více odpočitatelných položek (např. na děti) činí až 85%.

Občané pobírající mzdu ve výši dvojnásobku průměrné mzdy odvedou na povinných státních odvodech max. 30% ze své hrubé mzdy. Irsko patří mezi země s nejnižšími sociálními dávkami a státními příspěvky ze zemí Evropské unie. V zemi je celkem 10 svátků: 1.leden (New Year`s Day), 17. březen (St. Patrick`s Day – irský národní svátek), pátek před velikonocemi (Good Friday), velikonoční pondělí (Easter Monday), první pondělí v květnu (Early May Bank Holiday), první pondělí v červnu (Bank Holiday), první pondělí v srpnu (Summer Bank Holiday), poslední pondělí v říjnu (Bank Holiday), 25. prosinec (Christmas Day), 26. prosinec (St. Stephen`s Day).

Jednotlivé státní dávky sociálního charakteru

• Nárok na podporu v nezaměstnanosti má občan, který během uplynulého roku nejméně po dobu 39 týdnů řádně odváděl sociální pojištění. Výše podpory v nezaměstnanosti je stanovena paušálně, a sice ve výši 134,80 euro týdně. Na každé dítě navíc nezaměstnaný dostává 18,60 euro týdně. Nárok na podporu v nezaměstnanosti je 390 dní.

• U nemocenské je paušální sazba ve výši 148,80 euro týdně. Nemocenská je pobírána maximálně po dobu jednoho roku, potom již má občan nárok na invalidní důchod. Zaměstnanci dostávají po celou dobu nemocenskou od příslušné sociální instituce, zaměstnavatelé se nepodílejí a na platbě mzdy ani na platbě nemocenského.

• Žena má nárok na peněžitou pomoc v mateřství po dobu 18 týdnů, a to ve výši 70% z vyměřovacího základu. Minimální výše činí 136 euro a maximální 232 euro týdně.

• Výše životního minima v Irsku je závislá na konkrétní rodinné situaci dotyčného. Např. u dospělého činí 645 euro měsíčně, u dospělého žijícího v jedné domácnosti s jedním dítětem 718 euro měsíčně, u manželského páru vychovávajícího jedno dítě 1146 euro měsíčně a u manželského páru s třemi dětmi 1 292 euro měsíčně.

• Výše porodného činí 635 euro, jedná se o jednorázovou dávku.

• Přídavky na dítě jsou 118 euro měsíčně na jedno i dvě děti. V případě, že mají rodiče tři děti, dostávají měsíčně 147 euro. Nárok na přídavky mají rodiče do 16 let věku dítěte.

• V případě, že občan pobíral po celý svůj produktivní život průměrnou mzdu, může očekávat penzi ve výši téměř 36% své mzdy před odchodem do důchodu. V Irsku jsou vůbec nejnižší státní penze ze všech členských zemí Evropské unie, protože jsou zde pouze základní schémata.

Zdroj:

• Statistisches Bundesamt BRD, Statistisches Jahrbuch 2006 fur  das Ausland
• Europaesiche Komission:  „Gegenseitiges Informationssystem zur sozialen Sicherheit, soziale Sicherheit in den Mitgliedstaaten der Europaeischen Union“

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená