FinExpert.e15.cz

Stáže jsou cestou, jak zůstat v obraze během rodičovské

Praha, 13. srpna 2014

Česká republika patří celosvětově k zemím s nejdelší rodičovskou dovolenou. Z pohledu pracovního trhu je ale až čtyřletý výpadek ze zaměstnání poměrně závažným problémem a mnozí lidé tak po návratu z rodičovské dovolené jen obtížně hledají novou práci. Zkušenosti z projektu „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí“, který realizuje Fond dalšího vzdělávání, ukazují, že jedním z řešení této situace může být odborná stáž.

Michaela z Ostravy nastoupila na svou první mateřskou dovolenou, když jí bylo 33 let. Vysokoškolsky vzdělaná žena s praxí na vedoucích pozicích větších firem se po celou dobu rodičovské snažila zůstat v obraze a rozšiřovat své znalosti cizích jazyků i práce na počítači. Přesto se ale na trhu práce vracela s obavami – bývalý zaměstnavatel zaniknul a v kraji je bez práce každý desátý. „Musela jsem začít znovu, úplně jinak. Se zastaralou praxí jsem byla na úrovni absolventa a vzděláním, věkem, délkou praxe i možností případného dalšího mateřství naopak předraženou a ne moc perspektivní pracovní silou,“ popisuje svou výchozí pozici Michaela.

Nakonec jí pomohl projekt „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí“, díky kterému se pod vedením zkušeného mentora zorientovala v pracovním prostředí, seznámila s moderními trendy v oboru a zároveň dostala příležitost ukázat své schopnosti. 

„V rámci našeho projektu proběhlo celkem 6 244 stáží a na mnoho z nich nastoupili právě lidé na nebo těsně po rodičovské dovolené. Jejich zkušenosti ukazují, že stáž je ideální způsob, jak se po delší pauze znovu vrátit na trh práce. Navíc mnoho lidí, kteří stáž absolvovali, získali zaměstnání nebo nabídku další spolupráce (40 %), hned od poskytovatele stáže,“ uvádí Kateřina Šímová, vedoucí oddělení stáží z Fondu dalšího vzdělávání.

Její slova potvrzují i další účastníci projektu. „Teprve projekt „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí“ mi umožnil i při rodičovské dovolené získat praktické znalosti v oboru, který mám vystudovaný, ale na který by mě do klasického zaměstnání nepřijali, protože nemám potřebné zkušenosti,“ říká jedna ze stážistek Jitka Mýtná.

Projekt „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí“ se nyní blíží ke svému závěru, již byl ale schválen navazující projekt. V rámci tohoto projektu se vypisování stáží očekává v průběhu září. Aktuální informace lze sledovat na www.stazevefirmach.cz.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená