FinExpert.e15.cz

Stavíme rodinný dům. Víte, na kolik vás přijde slušné bydlení?

Postavit dům, zplodit syna, zasadit strom. Špatný finanční plán už nejednu realizaci stavby zhatil či neúměrně prodloužil a prodražil. Máme pro vás odpovědi na otázky, s jak velkými finančními náklady by měl stavebník počítat.
Stavíme rodinný dům. Víte, na kolik vás přijde slušné bydlení?

Nízké úroky hypoték jsou lákavé

Stále více lidí začíná řešit svoji bytovou situaci tím, že se pustí do  výstavby nového rodinného domu. Důvodů k tomuto rozhodnutí je hned několik. Hlavní roli ale hraje příznivá situace na finančním trhu (nízké úrokové sazby úvěrů u stavebního spoření a hypoték) a skutečnost, že bydlení v rodinné domě dává jeho obyvatelům pocit většího soukromí a prostoru oproti bydlení v klasickém bytě. Proto je výstavba rodinného domu jistě velmi atraktivní alternativou pro každého. Před tím, než se ale do stavby domu pustíte, zvažte, co si můžete dovolit. Vždyť stavět dům je jedou z finančně nejnáročnějších věcí, které během života uskutečníte. Špatný finanční plán už nejednu realizaci stavby zhatil či neúměrně prodloužil a prodražil. Nabízí se tedy otázka, s jak velkými finančními náklady by měl stavebník počítat.

Dům za 1,5 – 2 miliony korun

Stavebník, který plánuje výstavbu domu za výše uvedenou částku, si musí uvědomit, že jeho cesta k vytouženému domu vede jedině přes stavbu prováděnou svépomocí. Tento rozpočet bude stačit na přízemní stavbu s obytnou plochou 80-100 m2. Úspěšní budete tehdy, pokud vám se stavbou pomohou rodinní příslušníci a kamarádi, nejlépe vybavení řemeslnickou zručností či stavební mechanizací. Výrazně ušetřit se dá nákupem stavebního materiálu v různých výprodejích a slevách a vlastní dopravou materiálu na staveniště. Všechny úspory ale vyjdou vniveč, jakmile zjistíte, že neodbornou prací a špatnou volbou materiálu nese stavba nedostatky, které budete muset následně odstraňovat.  

Dům za 2 - 3 miliony korun

Za takovou částku si lze představit nepodsklepený přízemní dům s obytným podkrovím a garáží. Obytná plocha bude činit cca 100 – 120 m2. Typickým příkladem domů v těchto cenových relacích jsou stavby v satelitních městečcích. V mnoha případech se jedná o developerské projekty zaštítěné silným finančním partnerem - bankou. Výsledkem je potom přijatelná cena domu, uspokojující kvalita provedení a celá řada doprovodných služeb (poradenství, doprava, garance pevné ceny a kvality). 

Dům za 3 - 6 milionů korun

Chcete-li od svého domu něco více než je standard, budete muset investovat částky od tří milionů výše. Za tuto celu si lze dopřát dvojpodlažní, podsklepený dům s garáží s obytnou plochou 120-150 m2. Ve skromnější verzi se může jednat i například o tzv. dvougenerační dům (společné bydlení s rodiči). Dům je obvykle koncipován tak, že v přízemí se nachází kuchyň, obývací pokoj a nezbytné sociální zařízení. V druhém podlaží jsou umístěny ložnice, pokoje a pracovna. Dále si můžete dopřát nejkvalitnější stavební materiály a nadstandardní zařizovací předměty (kvalitní střešní krytina a zateplovací systémy, podlahové vytápění, klimatizace, automatické otevíraní garážových vrat, kované oplocení).

Dům za 6 - 10 milionů korun

V tomto případě se již jedná o nadstandardní bydlení v několikapodlažních domech a často v kombinaci se sídlem firmy majitelé domu. Není neobvyklé, že podlahová plocha domu překročí i 300 m2. Rezidentní domy se staví o atraktivních lokalitách s dobrou dopravní obslužností. Majitelé se mohou pochlubit nejen tradičními obytnými místnostmi, ale také posilovnou, bazénem, saunou, knihovnou a pracovnou uzpůsobenou potřebám majitele. Obydlí je často doprovázeno zajímavými architektonickými prvky.   

Stavba prováděná dodavatelsky

Zkušenosti stavebníků jednoznačně říkají, že při výstavbě domu na klíč je nejdůležitější výběr stavební firmy a nezávislého stavebního dozoru. Tím si každý stavebník ušetří nejednu starost a mnoho finančních prostředků.

Bez čeho se neobejdete

K realizaci jakékoliv stavby je nezbytné vlastnit stavební pozemek o výměře min. 600 m2 s možností napojení na inženýrské sítě (vodovod, plyn, elektřina, kanalizace). Neexistence těchto přípojek pak stavbu samozřejmě výrazně prodraží. Další nezanedbatelnou položkou, se kterou musíte počítat jsou náklady na vyhotovení projektové dokumentace (několik desítek tisíc korun), zabezpečení nemovitosti, oplocení a terénní úpravy.

Co ovlivní konečnou cenu domu?

  • Pozemek - cena pozemku, členitý terén prodraží zemní práce.
  • Velikost- čím menší domek, tím levnější.
  • Dispozice - čím méně nevyužitého prostoru, méně chodeb a příček, tím větší úspora peněz.
  • Projekt - typové projekty jsou levnější než projekty šité na míru.
  • Stavba - stavba svépomocí je levnější než dům "na klíč".
  • Materiál - cenu domu ovlivňuje nejen výběr stavebního materiálu, ale i oken, podlah, obkladů, sanity a dalších komponentů.

 

Další článek


 

Související články


celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Doporučíte mi někdo stavební firmu, která staví opra...
Adam
11. 3. 2018, 12:54
Dobry den,stavime dum drevostavbu od firmy retail ho...
Martin
3. 3. 2018, 08:45
My jsme stavěli dům svépomoci, jen projekt jsme si n...
Standa
30. 10. 2014, 12:11
Cena jsou náklady plus nadhodnota. Nadhodnota je ro...
lio
4. 6. 2014, 21:30
Re: Blbost - zavádějící ....
Honza
15. 9. 2005, 17:10

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená