FinExpert.e15.cz

Stavební spořitelny: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Snižování se dotkne nově uzavřených smluv.
Stavební spořitelny: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Stavební spoření je aktuálně hodně diskutovaným tématem. Vyplatí se ještě vůbec jej zakládat? Není tento produkt před úplným krachem? Kolují zvěsti o tom, že úrokové sazby na nových smlouvách stavebního spoření by měly rapidně klesat. Tento fakt potvrdila pouze Českomoravská stavební spořitelna a Raiffeisen stavební spořitelna. Snižování se dotkne nově uzavřených smluv.

Úroky na stavebním spoření klesají, protože v aktuální výši nejsou pro stavební spořitelny udržitelné. Podle vedoucího Českomoravské stavební spořitelny Vladimíra Staňury je tento krok nevyhnutelný. S největší pravděpodobností dojde ke snížení úroků někdy během letních prázdnin. Zatím se ale neví, k jak velkému snížení u Českomoravské stavební spořitelny dojde. Zda se úrok zastaví na 0,7 % nebo klesne ještě níže. Momentálně Českomoravská stavební spořitelna nabídne svým klientům úrok 1,3 % se šestiletou vázací dobou.

Vypovědět stavební spoření dítěte bude konečně jednodušší

Vypovědět stavební spoření dítěte bude konečně jednodušší

Ani Raiffeisen stavební spořitelna zatím nemá jasno v tom, o kolik úrok sníží a od jakého termínu. Tato stavební spořitelna momentálně může nabídnout úročení 1 % ročně. V kombinaci se státní podporou může celkový roční výnos činit i více než 3 % ročně. 

Nebojí se stavební spořitelny, že přijdou o své klienty?

Stavební spořitelny vypadají poměrně sebevědomě. Díky státní podpoře je totiž tento produkt stále poměrně výhodný. „Jakékoli případné změny bychom vždy realizovali tak, abychom pro klienty zachovali výhodnost produktu. Stavební spoření má z našeho pohledu i tak co nabídnout, ve srovnání s běžnými spořicími produkty (např. spořicími účty) nabízí stále velmi výhodné a vysoké úročení, i díky státní podpoře až 2000 korun ročně. Kromě toho se jedná o produkt, který na druhé straně nabízí také jedny z nejlepších úvěrových podmínek na nákup či rekonstrukce bydlení,“ říká Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.                                                                                                      

Hana Vaněčková, ředitelka odboru externí a interní komunikace Modré pyramidy dokonce uvádí, že zájem o stavební spoření v této spořitelně roste: „Za 1. čtvrtletí 2016 jsme dokonce zaznamenali 140% nárůst oproti 1. čtvrtletí roku předcházejícího – je to důkaz toho, že lidé chápou stavební spoření nejen jako produkt spořicí, ale jako produkt úvěrový, což je základním principem stavebního spoření a je třeba jej takto chápat.“

Ostatní se zatím prý nechystají 

Modrá pyramida se zatím na snižování sazby z vkladů nechystá. Aktuálně nabízí pro nové smlouvy úrokovou sazbu až 1,2 % p.a. (tato sazba se skládá z tarifní sazby 0,5 % + úrokový bonus 0,7 %, úrokový bonus získá každý, kdo splní základní – zcela běžné podmínky, tzn. stačí vložit na účet stavebního spoření ročně vklady ve výši 6 % ze sjednané cílové částky).                                            

Snížení úroku se nemusíte zatím bát ani pokud se chystáte do Wüstenrot stavební spořitelny. U nových smluv této spořitelny v tarifu ProSpoření činí úroková sazba až 1,1 % p.a.

„Stavební spořitelna České spořitelny v současné chvíli nepřipravuje žádnou změnu úrokových sazeb z vkladů. To znamená, že sazba z vkladů pro nové smlouvy činí 1 % a sazba z vkladů při změně sazby po 6. letech spoření pak činí 0,05%,“ uvádí Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny.

Je otázkou, jestli se na snižování úrokových sazeb u stavebního spoření nemůžeme dříve nebo později „těšit“ i u těchto spořitelen.

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

A mně už z Modré pyramidy poslali dopis, že mě 2% úr...
Jura
2. 6. 2016, 00:50
SS jsem zrušil a nikdy více. Nemůžu jim zapomenout, ...
Vladik
31. 5. 2016, 21:48
Ale přijdete. Oni lidi nejsou hloupí. Až uvidí, jak ...
Pavel
31. 5. 2016, 15:56
To se spořitelny pletou. Ze mého okolí tam zůstane t...
Pavel
31. 5. 2016, 11:06
No mně už v Modré pyramidě tvrdili, že se snížení ch...
Filip
31. 5. 2016, 09:26

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená