FinExpert.e15.cz

Stavební spoření: Několik tipů pro uzavření nové smlouvy

Pokud se budete rozhodovat, že si uzavřete novou smlouvu o stavebním spoření, prozradíme vám několik užitečných tipů, jak najít optimální stavební spořitelnu s tarifem, který bude nejlépe vyhovovat uvažovaným záměrům.
Stavební spoření: Několik tipů pro uzavření nové smlouvy

Stavební spoření patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější a lidmi nejvyužívanější finanční produkt. V oblibě ho mají jednak klienti řešící svoji bytovou situaci, ale i ti, kterým slouží k prostému zhodnocování úspor.

1. Pro spořivé

Pokud je cílem spoření zhodnocování dočasně volných finančních prostředků, můžete si být jisti, že v rámci tzv. spořících tarifů u jednotlivé stavebních spořitelen velké rozdíly nenajdete. Z tohoto důvodu nemusejí případní zájemci o tento druh spoření příliš dlouho přemýšlet, které stavební spořitelně své vklady svěří.

2. Nejnižší úrok může rozhodnout

Daleko těžší rozhodnutí čeká na zájemce, kteří chtějí využít okamžitě, nebo za určitou dobu, úvěr ze stavebního spoření. V této situaci je namístě jednotlivé nabídky stavebních spořitelen velmi pozorně prozkoumat a vzájemně porovnat. Zjistíte totiž, že v této oblasti jsou docela velké rozdíly panují v nabídce aktuálních úvěrových tarifů.

Bývá obvyklé, že stavební spořitelny přicházejí s nabídkou hned několika  úrokových variant. Platí všeobecně známé pravidlo, že pokud budete úvěr splácet dlouhodobě (deset a více let), bývá výhodné vybrat úvěrový produkt s co možná nejnižší úrokovou sazbou. I když je tato výhoda „kompenzována“ za cenu znatelně nižšího zhodnocování vkladů v době, kdy budete pouze spořit, ale v budoucnosti této skutečnosti určitě nebudete litovat.

3. Buďte trpělivý!

Klient, který bude potřebovat k řešení svých bytových potřeb úvěr od stavební spořitelny má fakticky na výběr dvě varianty. První z nich je volba řádného úvěru, druhým pak tzv. překlenovací úvěr. Nárok na přidělení řádného úvěru docílíte tehdy, když minimálně dva roky spoříte a zároveň máte na účtu minimálně 40% cílové částky a splníte  parametr ohodnocení. Ten vyjadřuje, jakým způsobem daný klient spoří (výše měsíční úložky, doba spoření). Řádné úvěry jsou vždy levnější (nižší % úroková sazba) oproti úvěrům překlenovacím. Proto by klient, který má nárok na získání řádného úvěru v brzké době, měl raději na tento úvěr vyčkat, než bez rozmyslu žádat banku o překlenovací půjčku. V tomto případě totiž ušetříte na poplatku za zpracování úvěru, protože ten je za vyřízení řádného úvěru u většiny spořitelen nulový.

4. Získejte výhodu pevná úrokové sazby

Nezanedbatelná výhoda řádného úvěru ze stavebního spoření je reprezentována pevnou úrokovou sazbou. Ta se nemění po celou dobu splácení, tudíž nebere v potaz vývoj na finančních trzích. V současnosti je minimální dosažitelná sazba na úrovni tří procent ročně, navíc lze úvěr splácet deset a více let.

5. Překlenovací úvěr? Jen v nouzi!

Překlenovací úvěr je klientovi přidělen ihned po podpisu nové smlouvy o stavebním spoření a trvá až do doby, než splníte nárok na přidělení řádného úvěru. Zřejmá nevýhoda překlenovacího úvěru je o poznání vyšší procentní úroková sazba a skutečnost, že úroky jsou vypočítávány z celé cílové částky, nikoli jen ze skutečně půjčených částek. Překlenovací úvěr by proto lidé měli využít je v případech, kdy se jim nabízí opravu výhodná koupě nemovitosti, která nesnese odkladu.

6. Zajištění úvěru

V případě, že si potřebujete půjčit poměrně malou částku (do 300 000 Kč), nemusíte řešit problematiku zajištění půjčky proti jejímu nesplácení.  U vyšších částek budete potřebovat k získání úvěru ručitele či dokonce zástavu nemovitosti, a to může žadateli jeho záměr vážně narušit i znemožnit.

7. Výše státní podpory

Na smlouvu o stavebním spoření může klient čerpat státní podporu, a to do doby, než se překlenovací úvěr překlopí do úvěru řádného. U dříve založených smluv byla státní podpora určena až na 4 500 Kč za rok, u spoření založených od 1.1.2004 je podpora určena na maximální částku 3 000 Kč.

8. Mimořádné splátky a nízké poplatky

Úvěry ze stavebního spoření dávají dlužníkovi na rozdíl od hypotečních úvěrů možnost poskytnutý úvěr splatit mimořádnou splátkou až do jeho celkové výše. Přitom vás stavební spořitelna nebude sankcionovat žádnými poplatky. Klienti navíc platí méně za vedení úvěrového účtu (kolem 300 Kč) oproti hypotečním úvěrům, které jsou spojeny s poplatkem za správu ve výši přesahující 1 000 Kč za rok.

9. Poraďte se, ale nenaleťte!

Pokud si nevíte rady, jakou stavební spořitelnu a jaký tarif si zvolit, navštivte kontaktní pracoviště stavební spořitelny a o svém problému se poraďte. Buďte ale obezřetní, protože někteří finanční poradci vám ve vidině svého zájmu nemusí poradit úplně nejlépe. Pamatujte na to, že získávají provize např. podle výše sjednané cílové částky, nebo výše poskytnutého úvěru.

Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Tak trochu jinak, dle VOP
jinn
12. 4. 2006, 22:17
Výhoda pevné úrokové sazby ?
Míra S.
23. 3. 2006, 07:12
Re: 10. tip
Tomáš Marný
19. 3. 2006, 21:11
Re: 10. tip
Dalibor_Chvatal, Dalibor_Chvatal
16. 3. 2006, 18:35
10. tip
Tomáš Marný
16. 3. 2006, 18:09

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená