FinExpert.e15.cz

Stavební spoření a konec roku: Hlídáte si státní podporu?

Státní podpora už není, co bývala. Přesto je stavebko populární.
Stavební spoření a konec roku: Hlídáte si státní podporu?

Státní podpora už není, co bývala. Přesto je stavební spoření stále populární – a z velké části za to vděčí právě penězům od státu. Kolik peněz musíte do konce roku poslat do stavební spořitelny, abyste byli podpořeni nejvíc, co to jde? A dokdy je musíte poslat, aby se z nich ještě počítala státní podpora za tento rok?

Tip: Spočítejte si, kolik můžete naspořit se stavebním spořením

Stavební spoření se díky lákavému státnímu příspěvku stalo jedním z nejúspěšnějších finančních produktů. Od roku 1993, kdy v Česku stavební spořitelny rozjely svůj byznys, se maximální výše státní podpory dvakrát redukovala – dnes vám stát přispěje maximálně dvě tisícovky, kdysi to bylo pěkných 4500 korun –, pořád jde ale o pěkný bonus, který přijde vhod každému střadateli. A to zvlášť v době, kdy se úrokové sazby na spořicích účtech a termínovaných vkladech pohybují velmi nízko. Asi i proto se nových smluv o stavebním spoření neuzavírá o tolik méně, jak se po snížení státní podpory a atacích někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (kterému stavebko mírně řečeno nepřirostlo k srdci) očekávalo.

Často se můžeme setkat s názorem, že stavebko naučilo Čechy alespoň částečně dlouhodobě šetřit a odkládat peníze stranou. Všechno ale něco stojí. A miliardové výdaje státu na státní podporu stavebního spoření se řadě ekonomů a politiků vůbec nelíbí. „Za jedinou smysluplnou změnu stavebního spoření bych považoval kompletní zrušení státní dotace. Tento finanční produkt si musí zasloužit podporu střadatelů jako každý jiný produkt. Stát je navíc v hlubokém deficitu, tak je neospravedlnitelné platit ze státního rozpočtu miliardy na tento druh spoření. Ať je stavební spoření vztahem mezi stavební spořitelnou a klientem bez jakékoliv účasti státu,“ navrhoval například ekonom a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach v pravidelné anketě serveru Peníze.cz Očima expertů.

Hledáte alternativy ke stavebnímu spoření? Nechte si od nás zdarma poradit!

Tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý s dalším omezováním státního příspěvku ale zásadně nesouhlasí: „Důležité je vnímat, že snížení podpory s sebou nese nejen úspory výdajů, ale také ztráty příjmů. Pokud v důsledku snížení státní podpory ubyde část klientů, kteří by jinak investovali do bydlení, pak také ubylo daňových výnosů a přibylo nezaměstnaných v oboru.“ Fakt je, že výdaje státu na podporu stavebního spoření od roku 2005 výrazně klesají. Stejně tak i podíl výdajů na státní příspěvek na celkových výdajích státního rozpočtu.

Státní podpora: kdo tankuje plnou

Klienti stavebních spořitelen mají nárok na státní podporu odpovídající deseti procentům z ročně uspořené částky, nejvýš ale z dvaceti tisíc korun. Od roku 2012, kdy se vyplácela státní podpora za rok 2011, se totiž hranice maximálního státního příspěvku snížila právě na dva tisíce korun. Ze statistik Ministerstva financí je patrné, že průměrná státní podpora přiznaná na jednu smlouvu o stavebním spoření strmě klesá.

Zatímco ještě v roce 2007 to bylo přes tři tisíce korun, o čtyři roky později se průměrně vyplácelo už jen 1 324 korun. Novější údaj bohužel není k dispozici, protože výplata zálohy státní podpory za rok 2013 nebyla do 30. září, ke kterému se poslední zveřejněné statistiky vztahují, plně zrealizována.

Zástupci stavebních spořitelen potvrzují, že se jejich klienti snaží optimalizovat roční naspořenou částku tak, aby měli nárok na maximální státní podporu. „Nejčastějším ročním vkladem je opravdu dvacet tisíc korun, tedy částka nutná pro získání plné státní podpory. Řada klientů si ale spoří i méně. Průměrná naspořená částka na jeden účet stavebního spoření byla za loňský rok 15 000 korun,“ říká tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny Jitka Jechová. U stavební spořitelny Wüstenrot je pak průměrná roční platba na jednu spořicí smlouvu 12 550 korun. 

Zajímavý je i pohled na to, kolik procent klientů stavebních spořitelen dosahuje na maximální státní podporu. „Maximální výši státní podpory v minulém roce získala téměř polovina našich klientů – šlo o 45 procent. Za rok 2013 očekáváme podobné číslo,“ odpovídá na náš dotaz Veronika Loosová z tiskového oddělení Českomoravské stavební spořitelny. V případě Wüstenrot stavební spořitelny je to 36 procent klientů.

Prosinec – měsíc stavebního spoření

Závěr roku je u stavebních spořitelen tradičně hodně rušný. Rostou totiž nejen vklady klientů, ale i počet nově uzavíraných smluv. Účastníci stavebního spoření si jednak kontrolují, jestli na svůj účet poslali dost peněz na to, aby dostali státní příspěvek v maximální možné výši, další klienti si zase uzavírají nové smlouvy kvůli nároku na státní podporu za uplynulý rok. „Prosinec je každoročně nejsilnějším obchodním měsícem, a to jak v počtu nově uzavřených smluv, tak v objemu vkladů. Klienty k tomu samozřejmě motivuje především státní podpora,“ potvrzuje mluvčí stavební spořitelny Wüstenrot Helena Dušková. A Klára Pačesová ze Stavební spořitelny České spořitelny dodává: „Počet zájemců o stavební spoření bývá v prosinci v porovnání s jinými měsíci v roce vyšší. Největší skokový nárůst smluv jsme ale zaznamenali v předchozích letech, v současné době nejsou výkyvy mezi jednotlivými měsíci až tak výrazné.“

Často se tedy můžeme setkat s tím, že klienti posílají kvůli státní podpoře velkou část svých celkových ročních úložek až během prosince. Některé stavební spořitelny ale chtějí takovému jednání předcházet. „Snažíme se naše klienty motivovat k tomu, aby spořili průběžně. Za pravidelné spoření tak získávají výhodnější úrokovou sazbu. Posílání peněz na poslední chvíli koncem roku tedy u nás není tak obvyklé,“ vysvětluje Veronika Loosová z Českomoravské stavební spořitelny.

Na centrálách můžete podporu zachránit i na Silvestra

V průběhu prosince se každému klientovi vyplatí zkontrolovat, kolik peněz si během roku poslal na svůj účet ve stavební spořitelně. Pokud ještě nedosáhl dvacetitisícové hranice potřebné pro maximální státní podporu a jeho rodinný rozpočet může tento výdaj oželet, tak by neměl váhat. Platba však musí dorazit na účet spořitelny nejpozději do konce roku.

„O garantovaných termínech převodu se klienti můžou informovat ve své bance, ze které realizují bankovní převod. Českomoravská stavební spořitelna zaručuje okamžitý převod v případě, že klient vloží hotovost přímo na pokladně ústředí Českomoravské stavební spořitelny do 31. prosince,“ radí Veronika Loosová. A Jitka Jechová ji doplňuje: „Platba poštovní poukázkou by měla proběhnout do 20. 12. 2013. Pro platbu na pobočkách nebo převodem je rozhodující datum splatnosti 31. 12. 2013, avšak je dobré si u konkrétní banky ověřit, jestli to je poslední den v roce možné. Opozdilcům nabízíme ještě na Silvestra do 14 hodin platbu v hotovosti na pokladnách v pražském sídle Raiffeisen stavební spořitelny.“

Článek vyšel na www.penize.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená