FinExpert.e15.cz

Stavba domu: Nestačí jen vlastnit pozemek!

Mezi základní předpoklady pro výstavbu rodinného domu patří nejen vlastnictví samotného pozemku, ale nutností je i dostupnost inženýrských sítí, na které se novostavba bude moci napojit.
Stavba domu: Nestačí jen vlastnit pozemek!

Nároky na současné bydlení jsou takové, že jen málokdo uvažuje o tom, že si pro vodu bude chodit do potoka. Svícení za pomoci petrolejky nebo svíčky není také to pravé, co moderní domácnost žádá. Ani zdroj tepla pocházející z otevřeného ohniště dnes nikoho neuspokojí. Většina současných stavebníků má daleko vyšší nároky. K jejich splnění je nezbytné dům připojit na vodovod, kanalizaci, plynovod a elektrickou energii.

Pokud je pozemek vybaven výše uvedenými inženýrskými sítěmi nebo se tyto sítě nacházejí v dosažitelné vzdálenosti od hranice parcely, je vlastník pozemku ve veliké výhodě. Nemusí přípojky budovat na vlastní náklady, což má na samotnou stavbu příznivý finanční dopad. V opačném případě bude situace daleko komplikovanější. Investorovi nezbývá jiné řešení než se pustit do kopání studny, vybudování odpadní jímky na vyvážení (alternativně čistírna odpadních vod) a topit tím, co bude nejdostupnější.

Využijte příležitosti

Nejsnazší a nejlevnější napojení na inženýrské sítě nastává tehdy, když se v části obce, kde se pozemek nachází, buduje nový vodovod, kanalizace a plynovod. Projektové práce, výkopové práce a samotné vedení sítí kolem pozemku jsou totiž hrazeny investorem - obcí. Využijte jedinečné příležitosti a zajistěte si vybudování všech přípojek až k hranici parcely. V takovém případě zaplatíte okolo 10 000 Kč za připojení na plyn a vodovod, přičemž výsledná částka se bude lišit v závislosti na druhu, délce přípojky a lokalitě. Při dodatečném připojení se náklady na připojení řádně prodraží, a to řádově dvakrát až čtyřikrát.

Výkopové práce

Jen samotné výkopové práce, které stavebník nebude pořizovat svépomocí, jej budou stát od 300 – do 1 000 Kč. Přesná výše závisí na terénu a délce přípojky. V případě, kde bude nutné překonat asfaltovou silnici, veřejný chodník či přírodní překážky, vyhoupne se cena výkopu ještě výše, protože vše rozkopané bude nutno uvést do původního stavu. Samotné výkopové práce lze zahájit jen tehdy, pokud stavebník získá od vlastníka dotčeného stavbou přípojky (nejčastěji obce nebo správce komunikace) jeho souhlas.

Ne vždy se dá použít mechanizace, a v takových případech nezbývá než použít lidskou sílu - ruční kopání. Zejména v případě, kdy se nová přípojka kříží s již existující sítí, lze tuto metodu jen doporučit. Překopnutí elektrického kabelu či nějakého dalšího vedení není příjemná záležitost. V lepším případě bude stát peníze na nápravu škod, které stavebník svým neopatrným jednáním způsobil. V horším případě může vzniknout havárie celé sítě s nebezpečím vedoucím k ujmě na zdraví.

Bez vody to nepůjde

Bez vody není život. Toto pravidlo bezesporu platí a jakmile se rozhodnete postavit si rodinný domek na pozemku, který nebudete schopni připojit k obecnímu vodovodu, nezbývá nic jiného, než si vybudovat vlastní studnu. Náklady na její vybudování se pohybují v desítkách tisíc korun, někdy dokonce i více. Celkové náklady se totiž odvíjí od několika ukazatelů, ke kterým patří zejména geologické podmínky, vydatnost pramene a v neposlední řadě i kvalita spodní vody. Proto nezapomeňte před koupí pozemku zjistit od starousedlíků dostupnost a kvalitu vody. Tu vám zjistí jakákoli hygienická stanice nebo specializovaná firma.

Existují dva typy studní - studnu můžete mít kopanou nebo vrtanou. Kopaná studna dosahuje hloubky maximálně kolem patnácti metrů. Počítejte s tím, že kvalita vody se může měnit s ohledem na množství srážek v lokalitě a dále je ovlivněna výskytem látek, které mohou znečistit půdu a následně i vodu.

Vykopání studny podléhá stavebnímu povolení. Samotnou studnu byste si neměli kopat svépomocí, práci raději přenechejte odborníkům. Výkopové práce mohou být v některých půdách nebezpečné a tak nedostatečně zajištěný výkop znamená nebezpečí závalu a ztráty života.

Metr kopané studny přijde asi na pět tisíc korun, záleží však na firmě a půdních podmínkách. Metr vrtané studny je levnější – bývá to kolem osmi set až patnácti tisíc korun. Musíte jít ale do podstatně větší hloubky a může se stát, že voda bude obsahovat hodně kovů a minerálů.

Závěrem

Možnost napojení na inženýrské sítě patří k důležitým předpokladům možnosti zahájení stavby rodinného domu. Nacházejí-li se v těsné blízkosti od hranice parcely nebo v dosažitelné vzdálenosti, uspoří stavebník několik desítek tisíc korun na rozdíl od případu, kdy si budujete přípojky v délce několika desítek metrů sám. Proto by měl při výběru stavební parcely hrát tento ukazatel zásadní roli při konečném rozhodnutí.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Zdravím, chtěl bych Vás poprosit o nezávazné vyplněn...
Maty
16. 7. 2013, 09:22

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená