FinExpert.e15.cz

Státní půjčka bude i pro družstevní byty

Vláda umožní mladým lidem využít nízkoúročenou půjčky až 300.000 korun i na pořízení nového družstevního bytu. Navíc je možný, například v případě narození dítěte, odklad splátek až na deset let.
Nízkoúročenou půjčku až 300 000 korun na pořízení vlastního bydlení budou moci lidé do 36 let využít i na vklad do nově stavěného družstevního bytu. Dosud se mohly u družstevních bytů peníze použít jen na převod členských práv již postavených bytů. Návrh ministra pro místní rozvoj Radko Martínka schválila vláda.
"Tím pádem se otevírá možnost kombinace této půjčky s programem, který má vláda pro výstavbu družstevních bytů," řekl na tiskové konferenci po jednání vlády Martínek.

O družstevní byty není zájem

Předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Vít Vaníček však uvádí, že se prostřednictvím vládního programu na podporu výstavby družstevních bytů dosud žádný byt stavět nezačal. Důvodem je podle něj to, že podmínky nejsou pro příjemce dotací výhodné. "Družstva byty nestaví, protože nejsou zájemci," řekl Vaníček. Podporu výstavby družstevních bytů vláda schválila ke konci loňského roku, družstva mohou o finanční podporu žádat od ledna.

Nově přijaté opatření podle Vaníčka významně výstavbu družstevních bytů neovlivní, i když snaha o rozhýbání trhu to podle něj je. Lidé si ale v současnosti spíše kupují byty od developerských společností. Podpora státu ve výstavbě družstevních bytů by se měla zaměřit spíše na sociálně slabší obyvatele, dodal Vaníček.

Splátky je možné odložit

Žadatel, který splní podmínky pro získání půjčky, může od státu získat na nový družstevní byt nevratnou půjčku 100 000 korun a vratnou půjčku 700.000 korun se splatností 20 let a tříprocentním úročením. Nově si může požádat o půjčku až 300.000 korun rovněž s 20letou splatností a dvouprocentním úročením. "Výhodou je, že tato půjčka může mít desetiletý odklad. Částku si žadatel může rozložit, aby byla únosná pro rodinné finance," dodal ministr. Odklad splátek je možný například v případě narození dítěte.
Nízkoúročená půjčka 300 000 Kč je určena lidem, kteří žijí v manželství či pečují o nezletilé dítě. Žadatelům, v případě manželů alespoň jednomu z nich, nesmí být v roce podání žádosti více než 36 let. Peníze jsou určené na výstavbu i koupi bytu či rodinného domu s jedním bytem.

Žádosti vyřizuje Státní fond rozvoje bydlení, který má pro letošní rok na dotace na pořízení nebo modernizaci bydlení mladými lidmi vyčleněno téměř 4,5 miliardy korun. Podle MMR je peněz pro žadatele dostatek.

Zdroj: FinWeb.cz
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Rozumím tomu dobře?
Gooorila
10. 8. 2006, 07:14

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená