FinExpert.e15.cz

Státní bankrot může nastat v zemích eurozóny nebo i v USA

V USA sílí hlasy, které předpovídají návrat země k takzvanému zlatému standardu. Čeká světové finanční trhy razantní změna?
Státní bankrot může nastat v zemích eurozóny nebo i v USA

Zlatý standard současné potíže ekonomik světa nevyléčí

Americká média citovala v této souvislosti mediálního magnáta Steva Forbese, který pro časopis Human Events doslova řekl: „Návrat Spojených států amerických ke zlatému standardu je v následujících dvou letech pravděpodobný, bylo by to řešení celé řady ekonomických, fiskálních a monetárních problémů.“

Podle ekonomů by ale zavedení zlatého standardu nebylo pro světové finanční trhy šťastnou volbou. „Zlatý standard by pro svět znamenal katastrofu. Určitý obraz k čemu by to vedlo, může dát role zlatého standartu při vzniku a průběhu Velké deprese ve třicátých letech minulého století,“ tvrdí ekonom České spořitelny Luboš Mokráš.

Na druhou stranu se nelze podle ekonomů požadavkům na změnu monetárního systému, který se nyní potýká s řadou vážných potíží, co divit. Šéf Světové banky, Robert Zoellick ale ve svém blogu pro ekonomický deník The Financial Times upozorňuje, že hlasy nabádající k návratu zlatého standardu se objevují v každém období měnové poruchy. Sám ovšem zavedení monetárního systému, opřeného o cenu zlata nepovažuje za nereálné.

„Stručně řečeno, nemůžeme se a nebudeme se vracet ke zlatému standardu, minulost je cizí země a tam se věci dělají jinak. Nemůžeme žít v 19. století a je pošetilé předstírat, že můžeme,“ napsal doslova Zoellick.

Podle ekonoma Atlantiku FT Petra Sklenáře přináší monetární a fiskální politika v posledních letech velkou kontroverzi. Masivní tištění peněz pod rouškou kvantitativního uvolňování, záměrná snaha centrálních bank podporovat inflační tlaky a snaha Fedu, tedy centrální banky USA, o co největší oslabení dolaru ovšem nepřináší požadované efekty.

Čína a další

Olej do ohně dále přilévají obavy o státní finance v řadě rozvinutých zemích a hrozba, že státní bankrot může nastat v zemích eurozóny nebo dokonce i v USA. A obehranou deskou se stává Čína a další rozvíjejí se země, které kumulují stále větší přebytky, díky uměle podhodnoceným měnám. „To vše oslabuje důvěru v klasické papírové peníze a hledání alternativ. Zlato se velmi snadno nabízí, protože předchozích 2,5 tisíce let bylo základem měnových režimů,“ vysvětlil Sklenář.

 

Ekonomové ale varují: Návrat ke zlatému standardu by nebyl pro světové finanční trhy příznivou změnou.

 

Zavedení zlatého standardu by znemožnilo centrální bance svévolně měnit úrokové sazby, tisknout peníze apod. A toho se ekonomové bojí, varují totiž před ještě většími komplikacemi a cenovými výkyvy zlata.

„Zlatý standard by byl de facto návratem k fixním měnovým kurzům, kompletně by změnil roli centrálních bank, osobně si myslím, že zlatý standard má šanci jen v případě, že prohlubující se globální ekonomické nerovnováhy povedou k razantnímu vyostření situace, obchodním válkám, omezení světového obchodu,“ dodal analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Podle něj je pravděpodobnější cestou k nápravě současných ekonomických potíží postupný tlak na uvolňování kurzu čínské měny a tlak na větší fiskální zodpovědnost rozvinutých států. Sečteno, podtrženo – stále více se ukazuje, že masivní podpora ekonomiky USA ze strany Fedu a ekonomiky eurozóny kroky ECB, tedy Evropské centrální banky, nutí ekonomy k otázkám, zda je ještě měnová politika kredibilní a zda dokáže zajistit stabilní inflační prostředí. Pokud se zjistí, že odpovědi na tyto otázky jsou negativní, zřejmě nic nezabrání tomu, abychom se vrátili do třicátých let minulého století.

Zdroj: www.usporim.cz

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Zadlužovat se dá bez problému i ve zlatém standardu ...
Michal Kára
17. 5. 2011, 20:49
Jsem pro zlatý standart, nic lepšího zatím neexistuj...
Hlavounek
17. 5. 2011, 17:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená