Měnový systém, by tak velmi zjednodušeně řečeno, byl vázán na tržní cenu zlata. K zastáncům zavedení zlatého standardu, kdy se zlato používá k platbám buď přímo, formou mincí, či nepřímo, tedy ve formě bankovek krytých zlatem, se přidal šéfredaktor Forbes Magazínu.
Zlatý standard současné potíže ekonomik světa nevyléčí
Americká média citovala v této souvislosti mediálního magnáta Steva Forbese, který pro časopis Human Events doslova řekl: „Návrat Spojených států amerických ke zlatému standardu je v následujících dvou letech pravděpodobný, bylo by to řešení celé řady ekonomických, fiskálních a monetárních problémů.“
Podle ekonomů by ale zavedení zlatého standardu nebylo pro světové finanční trhy šťastnou volbou. „Zlatý standard by pro svět znamenal katastrofu. Určitý obraz k čemu by to vedlo, může dát role zlatého standartu při vzniku a průběhu Velké deprese ve třicátých letech minulého století,“ tvrdí ekonom České spořitelny Luboš Mokráš.
Na druhou stranu se nelze podle ekonomů požadavkům na změnu monetárního systému, který se nyní potýká s řadou vážných potíží, co divit. Šéf Světové banky, Robert Zoellick ale ve svém blogu pro ekonomický deník The Financial Times upozorňuje, že hlasy nabádající k návratu zlatého standardu se objevují v každém období měnové poruchy. Sám ovšem zavedení monetárního systému, opřeného o cenu zlata nepovažuje za nereálné.
„Stručně řečeno, nemůžeme se a nebudeme se vracet ke zlatému standardu, minulost je cizí země a tam se věci dělají jinak. Nemůžeme žít v 19. století a je pošetilé předstírat, že můžeme,“ napsal doslova Zoellick.
Podle ekonoma Atlantiku FT Petra Sklenáře přináší monetární a fiskální politika v posledních letech velkou kontroverzi. Masivní tištění peněz pod rouškou kvantitativního uvolňování, záměrná snaha centrálních bank podporovat inflační tlaky a snaha Fedu, tedy centrální banky USA, o co největší oslabení dolaru ovšem nepřináší požadované efekty.
Čína a další
Olej do ohně dále přilévají obavy o státní finance v řadě rozvinutých zemích a hrozba, že státní bankrot může nastat v zemích eurozóny nebo dokonce i v USA. A obehranou deskou se stává Čína a další rozvíjejí se země, které kumulují stále větší přebytky, díky uměle podhodnoceným měnám. „To vše oslabuje důvěru v klasické papírové peníze a hledání alternativ. Zlato se velmi snadno nabízí, protože předchozích 2,5 tisíce let bylo základem měnových režimů,“ vysvětlil Sklenář.
Ekonomové ale varují: Návrat ke zlatému standardu by nebyl pro světové finanční trhy příznivou změnou.
Zavedení zlatého standardu by znemožnilo centrální bance svévolně měnit úrokové sazby, tisknout peníze apod. A toho se ekonomové bojí, varují totiž před ještě většími komplikacemi a cenovými výkyvy zlata.
„Zlatý standard by byl de facto návratem k fixním měnovým kurzům, kompletně by změnil roli centrálních bank, osobně si myslím, že zlatý standard má šanci jen v případě, že prohlubující se globální ekonomické nerovnováhy povedou k razantnímu vyostření situace, obchodním válkám, omezení světového obchodu,“ dodal analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.
Podle něj je pravděpodobnější cestou k nápravě současných ekonomických potíží postupný tlak na uvolňování kurzu čínské měny a tlak na větší fiskální zodpovědnost rozvinutých států. Sečteno, podtrženo – stále více se ukazuje, že masivní podpora ekonomiky USA ze strany Fedu a ekonomiky eurozóny kroky ECB, tedy Evropské centrální banky, nutí ekonomy k otázkám, zda je ještě měnová politika kredibilní a zda dokáže zajistit stabilní inflační prostředí. Pokud se zjistí, že odpovědi na tyto otázky jsou negativní, zřejmě nic nezabrání tomu, abychom se vrátili do třicátých let minulého století.
Zdroj: www.usporim.cz