FinExpert.e15.cz

Statistika úrazů na horách je alarmující

Na sjezdovkách v poslední době rostl počet úrazů, zejména těch vážných. V minulých třech letech stoupl rapidně například počet úrazů hlavy. V roce 2005 dokonce na českých horách sedmnáct lidí zemřelo.

Přestože paní zima už od nás letos odešla, mnoho lyžařů využívá možnost jet si zalyžovat do zahraničí. Nic však nenasvědčuje tomu, že by se trend úrazovosti měl obrátit. Na vině je totiž hned několik faktorů, které se jen tak nezmění. Lépe upravované sjezdovky a lepší lyže dávají lyžařům větší rychlost, a tím i nebezpečnost. Přibývá také ubytovacích kapacit a komfortních lanovek, což do hor láká další a další vyznavače zimních sportů. Na sjezdovkách pak často bývá hlava na hlavě.

Hodně úrazů mají na svědomí také srážky snowboardistů s lyžaři. Těžko říct, kdy se dočkáme doby, kdy u nás budou stejně jako v cizině oddělené sjezdovky pro obě skupiny. Významným faktorem je také umělé zasněžování svahů. Prodlužuje sice sezónu, zároveň je však přírodní sníh v kombinaci s technickým tvrdší a tedy i rychlejší.

Nejdůležitější je ochrana hlavy

Přestože jsou statistiky úrazů způsobených na horách varující, více než polovina dětí jezdí na sjezdovce bez lyžařské helmu. Nošení lyžařské helmy by u dětí měla být povinnost a je jen škoda, že to v Česku není nařízeno zákonem, jako třeba v Itálii. Také počet dospělých, kteří se na sjezdovce pohybují v ochranné přilbě, je stále minimální. A to i přesto, že se horští záchranáři snaží o osvětu. Lyžaři si asi myslí, že v helmě budou ostatním pro smích. To je samozřejmě nesmysl.

Nárůst vážných zranění dokládá i statistika zveřejněná ve výroční zprávě Horské služby za rok 2005. Podle ní přibylo poranění hlavy, otřesů mozku, poranění páteře a podobných zranění, která budou mít trvalé následky - třeba ochrnutí.

Lidé jsou přitom v Česku zvyklí pobírat jednorázové odškodné v řádech tisíců za menší úrazy a na ta vážná poranění už tolik nemyslí. Jenže právě úrazy s trvalými následky mohou mít velmi negativní dopady na příjmy jednotlivce či celé rodiny. Proto by si měli lyžaři vybrat kvalitní úrazové pojištění, které jim v případě vážných úrazů poskytne doživotní rentu. Toto je asi hlavní rozdíl v oblasti úrazového pojištění ve srovnání České republiky a Rakouska či Německa. Úrazové pojištění je v těchto zemích zaměřeno především na trvalé následky a udržení následné životní úrovně.

Úrazy se mění, jejich počet stoupá

Některé druhy zranění jsou díky novým technologiím na ústupu – ubylo například zlomenin bérce. Je to důsledek toho, že se zkrátily lyže a jsou tak lépe ovladatelné. Větší počet úrazů je však naopak zaznamenáván v oblasti vazů. Také se prodává stále kvalitnější vázání, takže se už tolik nelámou kosti. Na druhou stranu ale v důsledku boomu carvingových lyží s ostrými hranami přibylo hlubokých řezných ran.

Některých druhů úrazů přibývá, jiných ubývá, jejich celkový počet ale každopádně roste. Při pohybu na horách by lidé měli rozhodně dbát zvýšené bezpečnosti a mít vedle ochranné helmy také dobré úrazové pojištění.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená