FinExpert.e15.cz

Statistický úřad vydal několik méně optimistických informací

Statistický úřad vydal několik méně optimistických informací

Při bližším sledování zjistíme, že data proudící poslední dobou z Českého statistického úřadu (ČSÚ), nedávají příčinu k nadšenému jásotu nad ekonomickým vývojem naší země. O společenském vývoji (naštěstí) ČSÚ údaje nevydává. Podívejme se tedy na novinky za poslední dva měsíce podrobněji.

Uvádíme je heslovitě, jelikož mají samy o sobě již dostatečnou vypovídající schopnost. Na druhou stranu není třeba čtenáře zatěžovat úplnými detaily, vždyť statistika je přesný součet nepřesných čísel, tedy nás spíše bude zajímat trend vývoje, než aktuální přesné číslo.

Ze zpráv ČSÚ vybíráme:

  1. 1. Růst hrubého domácího produktu (HDP) ve 2. čtvrtletí 2011 zpomalil. Hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy se ve 2. čtvrtletí zvýšil podle předběžného odhadu meziročně o 2,4 %, resp. o 0,2 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Zdrojem růstu zůstává i přes částečné zpomalení zahraniční obchod, opačně působil pokles výdajů na konečnou spotřebu. Celková zaměstnanost meziročně vzrostla o 0,7 %, oproti 1. čtvrtletí se nezměnila.
  2. 2. Důvěra v ekonomiku se opět snížila. Celková důvěra v domácí ekonomiku se v srpnu meziměsíčně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se snížil o 1,3 bodu. Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně snížila o 1 bod, důvěra spotřebitelů se meziměsíčně snížila o 2,7 bodu. Ve srovnání s hodnotou v srpnu 2010 je souhrnný indikátor důvěry o 3,3 bodu nižší, ve srovnání s hodnotami v období recese (ve druhém pololetí 2008 a v roce 2009) je i nadále vyšší.
  3. 3. Pokles tržeb za potraviny i v běžných cenách. Tržby v červenci v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy a pracovní dny reálně meziměsíčně stagnovaly; meziročně očištěné pouze o vliv počtu pracovních dní se zvýšily o 0,1 %. Meziroční pokles tržeb bez očištění o 1,7 % byl ovlivněn zejména prodejem v maloobchodě a částečně i nižším počtem pracovních dní.
  4. 4. Výrazný pokles ve stavebnictví pokračoval. Stavební produkce v červenci 2011 klesla meziročně reálně o 11,1 %. Po očištění od sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 1,6 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 5,5 % stavebních povolení více a jejich orientační hodnota klesla o 25,1 %. Bylo zahájeno meziročně o 6,2 % bytů méně. Dokončeno bylo o 3,4 % bytů více.

Zprávy jsme v titulku označili jako méně optimistické, tedy ne jako úplně negativní. Změny HDP jsou malé a i tak dochází k jeho růstu. Pokud jde o důvěru v ekonomiku, jde spíše o subjektivní hodnocení.

Na lehkou váhu ale neberme informace o vývoji stavebnictví. Ne nadarmo se říká, že právě tento sektor bývá indikátorem ekonomického vývoje. Pokud tedy došlo k meziročnímu poklesu o 11 %, je to již informace hodná zaznamenání.

Svět není černobílý a tedy nám statistická čísla nepřináší jen méně optimistické, ale i více optimistické zprávy. Do té druhé kategorie patří například informace, že během léta nám celkově poklesly ceny, nejvíce v zemědělství, méně již ve službách a stagnaci cen zaznamenaly průmyslové výrobky.

S tím však kontrastuje jiná zpráva, která nám říká, že meziročně vzrostla cena zemědělských produktů o závratných 23,6 %. Je to dobrá zpráva nebo ne? Pokud se v tomto růstu zobrazuje především příjem českého zemědělce (a nikoli zvýšená cena letecky dovezeného čínského česneku) a umožní mu to další rozvoj, tak pokud to nebude dál pokračovat tímto tempem, asi dobrá je.

Zdroj: www.malepenize.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená