FinExpert.e15.cz

Stát rozdá 100 milionů korun na zelené střechy a nízkoenergetické bytovky

Nová zelená úsporám rozšiřuje od ledna 2017 oblasti podpory.
Stát rozdá 100 milionů korun na zelené střechy a nízkoenergetické bytovky

Od ledna příštího roku můžou stavebníci žádat v programu Nová zelená úsporám o příspěvek na výstavbu nízkoenergetických bytových domů, zelených střech nebo na technologie využívající teplo z odpadní vody. Kolik na dotacích můžete získat?

Dotační program Nová zelená úsporám začínal s příspěvky na zateplování, výměnu kotlů a výstavbu pasivních domů. Za poslední roky prošel několikerou proměnou. Poslední změnu ohlásili správci programu, ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí, koncem listopadu. Nová zelená úsporám rozšiřuje od ledna 2017 oblasti podpory. Stavebníci mohou vedle stávající dotační nabídky pro rodinné a bytové domy získat příspěvek i na moderní stavební ekologické prvky. Například na budování zelených střech a využívání tepla z odpadní vody.

Na podobná opatření je připraveno 100 milionů korun. A znovu platí pravidlo, že kdo dřív přijde, ten dříve bere. O peníze bude možné zažádat do vyčerpání přichystané částky nebo nejpozději do konce roku 2021.

Ministerstvo životního prostředí k rozšíření programu motivovala potřeba dalšího snižování emisí skleníkových plynů a úspora konečné spotřeby energie v domácnostech. „Dnes je v České republice na 700 energeticky úsporných bytů, což není mnoho. Novou dotační podporou chceme přispět k rozšíření nabídky bytů s velmi nízkou energetickou náročnosti,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Dotace pokryjí 15 procent

Nově otevřená výzva, v pořadí už třetí v případě bytových domů, cílí na stavebníky bytovek, kteří díky dotaci mohou pokrýt 15 procent výdajů na výstavbu jednoho projektu. Dodatečnou podporu mohou získat například i na zpracování odborného posudku, zajištění dozorové činnosti a měření průvzdušnosti obálky budovy. Zásadní novinkou, kterou program Nová zelená úsporám také přináší, je rozšíření nabídky doposud podporovaných opatření pro rodinné i bytové domy.

„Výstavbu zelených střech a využívání tepla z odpadních vod nově podporujeme jak u stávajících rodinných domů současně se zateplením, tak u nových rodinných a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností," vysvětluje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Kromě těchto novinek správci programu upravili i podmínky získání podpory na solární systémy. Ty nově podporují využití fotovoltaických střešních krytin nebo fasádních systémů tam, kde není optimální volit standardní fotovoltaické panely.

500 Kč na metr čtvereční zelené střechy

Nová zelená úsporám připravila na zelené střechy příspěvek až 500 korun na metr čtvereční půdorysné plochy vegetačního souvrství. V případě zpětného získávání tepla z odpadní vody je na žadateli, zda si zvolí účinnější centrální systém nebo jednodušší decentrální systém spořící energii nutnou na ohřev teplé vody při sprchování. Podpora je poskytována ve výši až 5 000 korun na jeden decentrální systém nebo na napojené odběrné místo v případě centrálního systému. Maximálně může žadatel získat až 15 000 korun na jeden rodinný dům. U bytových domů je poskytována fixní dotace 5 000 korun na bytovou jednotku.

Žádat o dotace na zmiňované novinky mohou majitelé rodinných a bytových domů od 9. ledna 2017 od 10 hodin. Program Nová zelená úsporám běží už od roku 2014 a během této doby Státní fond životního prostředí přijal téměř 21 tisíc žádostí s požadavkem podpory 4,8 miliardy korun.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená