FinExpert.e15.cz

Stát prodal eurobondy s historicky nejnižším úrokem

Praha, 10. října 2012

Emisi desetiletých státních dluhopisů v objemu 750 milionů eur, tedy 18,8 miliardy korun prodalo v pondělí Ministerstvo financí ČR. Bondy se povedlo prodat s rekordně nízkým úrokem 2,871 procenta, tedy nejnižším, kterého ČR dosáhla na veřejném zahraničním finančním trhu. Zároveň je to nejnižší výnos desetiletého dluhopisu, kterého dosáhla jakákoli země střední a východní Evropy.

Ministerstvo financí takticky využilo příznivých podmínek na dluhopisových trzích, na které svými zásahy nalily optimismus ECB (oznámením programu podmíněného nákupu státních dluhopisů s omezenou maturitou/OMT outright monetary transactions) a americká centrální banka FED (která zahájila třetí kolo kvantitativního uvolňování a indikovala ponechání snížených sazeb až do poloviny roku 2015).

Původním plánem ministerstva bylo vydat dluhopisy alespoň za 0,5 mil EUR. Konečná poptávka však přesáhla 1,5 mld. EUR, což dále stlačilo výnos až na 2,87 % a ministerstvo financí se nakonec rozhodlo vydat dluhopisy v celkovém objemu 750 mil. EUR. Srovnatelné eurové emise okolních zemí se pohybují na podobných úrovních. Slovensko (které je ovšem členem EMU) si aktuálně půjčuje kolem 2,7 %. Polský desetiletý eurobond je oceňován na srovnatelných 2,9 %. Emise dvanáctiletého polského eurodluhopisu, která následovala den po české, přilákala taktéž velmi silný zájem investorů. Dále na východ pak už výnosy při odpovídající vyšší rizikovosti znatelně rostou.

Rekordně nízký realizovaný výnos je výsledkem kombinace opětovně zvýšeného apetitu po riziku a přebytku likvidity na mezibankovních trzích, která v prostředí všeobecně nízkých výnosů obligací vyspělých států hledá atraktivnější zhodnocení při zachování určité kreditní kvality (relativně k jádrovým zemím EMU). A právě dluhopisy ČR vzhledem ke svému ratingu a nastavenému pozitivnímu směru fiskální konsolidace veřejných financí toto nabízejí.

Při predikci dalšího vývoje je třeba brát v úvahu jednak to, že pokles výnosů trvá bez větší korekce již delší dobu, ale také nárůst politických rizik v poslední době i omezený měnověpolitický prostor pro pokles sazeb v domácí ekonomice. Růstový potenciál českých vládních dluhopisů je tak po ziscích z předchozích měsíců a vzhledem k riziku pomalejšího plnění fiskálních cílů podle našeho názoru limitovaný.

Jan Schiller, investiční manažer společnosti Conseq.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená