Ministerstvo pro místní rozvoj spouští finanční pomoc lidem v zatopených oblastech.
Domácnosti mohou požádat o dotaci ve výši 30 tisíc korun na obnovení základního vybavení. Požádat lze pomocí jednoduchého formuláře prostřednictvím starosty své obce.
Občané, kteří přišli o střechu nad hlavou, mohou dále žádat o finanční příspěvek ve výši 150 tisíc korun. Ten je možné získat na jednu bytovou jednotku. Příspěvek poskytuje krajský úřad na základě písemné žádosti, kterou za občana podá obec na Ministerstvo pro místní rozvoj.
Obce, na jejichž území byl vyhlášen krizový stav, mohou také žádat o dotaci až 200 tisíc korun na nákup a výstavbu ubytovacích jednotek. Náhradní ubytování pro občany musí splňovat minimální standart zahrnující WC, rozvody vody a elektřiny.
Dotaci na úhradu nákladů na demolici stavby, kterou poničila povodeň, mohou získat obce i občané. Výše dotace plně pokrývá náklady spojené s demolicí.
„Na první rychlou pomoc má ministerstvo připraveno 300 milionů korun. O případném navýšení této částky budeme jednat v následujících dnech s Ministerstvem financí,“ uvedl ministr Vondruška.
O dotace z programu Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou mohou žádat obce a kraje. Dotace z tohoto programu jsou určeny hlavně na opravu a pořízení dopravních komunikací, veřejných prostranství, staveb a zařízení v majetku obcí a krajů. Ministerstvo pro místní rozvoj uspořádá pro starosty obcí seminář jak správně žádat o dotace z tohoto programu.
Občané mohou žádat o nízkoúročené úvěry také Státní fond rozvoje bydlení. Úvěry jsou určeny na opravu a pořízení bydlení, maximální výše úvěru je 150 tisíc, resp. 850 tisíc korun.