FinExpert.e15.cz

Starosti se školou vyřeší studentská půjčka

Za posledních pár let se zvýšil počet zájemců o studium na soukromých vysokých školách a banky se snaží na situaci reagovat.
Starosti se školou vyřeší studentská půjčka

Ne každý student má rodiče, kteří jsou ochotni ho při studiu finančně podporovat. Pokud nemáte možnost při studiu vydělat dostatečné množství peněz, můžete si vybrat z nabídky různých půjček na studium.

Studentská půjčka budoucnosti?

V současné době existuje návrh ministra školství Ondřeje Lišky o systému půjček, studijních grantů a spoření na studium. Má to být tak zvaná Bílá kniha, která má tvořit základní kámen nového vysokoškolského zákona a má řešit problémy financování studentů a škol obecně (viz Studenti mají dostávat peníze přímo na ruku).

Student by měl mít nárok na základní studijní grant – tedy ZSG ve stálé výši po období standardní doby studia. Výše ZSG by měla být stejná u všech studijních oborů na veřejných i soukromých školách u prezenčního, kombinovaného i distančního studia. Než však vejde tento zákon v platnost, musí si studenti poradit sami a kontaktovat některý z bankovních ústavů.

Jaké mám možnosti

Banka vám může půjčit formou kontokorentního úvěru, to je umožnění přečerpání vašeho běžného úvěru do minusu, se splatností úvěru do jednoho roku.

Nevýhodou této formy financování je, že výše kontokorentu obvykle nepřesahuje 20 000 Kč a úroky jsou vysoké. Druhým negativem je, že částku musíte vrátit do jednoho roku ode dne čerpání.

Druhou možností, kterou český bankovní trh nabízí, jsou speciální studentské půjčky. S tím jak na trhu narostla poptávka po studentských půjčkách, se snaží i banky zlepšit nabídku svých služeb. Studentské půjčky poskytuje většina bank působících v České republice.

Obvykle si lze půjčit od 30 000 do 500 000 Kč. Ne každý však dosáhne až na nejvyšší částku. Banky málokdy poskytnou studentský úvěr vyšší než 150 000 Kč.

Hlavní výhodou studentské půjčky je, že úrokové sazby jsou nižší, než u běžné půjčky a banky nabízejí možnost splácení až po ukončení studia. To však neznamená, že do té doby nebudete bance nic platit. I když samostnou půjčenou částku budete platit až po ukončení studia, přesto každý měsíc zaplatíte bance úroky z půjčky. V praxi tedy zaplatíte při výšce půjčky 150 000 Kč okolo 1142 Kč měsíčně jako úhradu úroků. K tomu počítejte s povinností zřízení bankovního účtu u banky, který vám půjčku poskytuje. Za jeho spravování a spravování úvěru bance měsíčně také zaplatíte.

Jaké potřebuji doklady

K získání půjčky vám postačí doklad totožnosti a potvrzení o studiu. Jak ovšem dodat potvrzení o studiu, pokud nastupujete do prvního ročníku, to již banky neřeší.

Na soukromé vysoké škole nemůžete podepsat smlouvu, pokud nezaplatíte školné. Bez smlouvy nejste studentem školy, a tudíž nemáte nárok získat potvrzení o studiu. Banka vám však půjčku bez potvrzení studia neposkytne. Student si tedy finance na první rok studia musí vypůjčit jinde nebo si je dopředu našetřit. K dokladům totožnosti a potvrzení o studiu je potřeba ručitelské prohlášení jedné nebo dvou osob. Banky také zajímá majetek ručitele, tedy byt, chata nebo auto. Banky dále jako zajištění úvěru uplatňují zástavní právo k termínovanému vkladu. Pokud máte stavební nebo jiné spoření, jste jako uchazeč u banky ve veliké výhodě a snáze dosáhnete na vyšší částku studentské půjčky.

Doba splatnosti

Banky poskytují výběr z možnosti splátek od jednoho roku do deseti let. Podle toho, na jak dlouhou dobu jste si rozložili splátky, budete mít vysoký úrok. I zde platí, čím delší dobu splácíte, tím více zaplatíte.

Každý student, který si požádal o studentskou půjčku, má povinnost banku průběžně informovat o svém studiu. A jednou za rok odevzdávat potvrzení o tom, že dále pokračuje ve studiu na škole. Pokud by tuto povinnost neplnil, banka ho považuje za výdělečně činného a schopného začít splácet úvěr. Při odkladu splácení úvěru poskytují banky částku nejvýše 150 000 Kč bez možnosti navýšení studentské půjčky.

Největší a nespornou výhodou studentských půjček je fakt, že ne všechny peníze musíte použít na zaplacení školného. Můžete si koupit počítač, zaplatit kurz v zahraničí nebo použít část úvěru na nákup skript a dalších učebních pomůcek.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená