FinExpert.e15.cz

Staré kotle vyměňte, jinak vám hrozí pokuta

Vytápění zastaralým kotlem na uhlí vás může stát až 50 000 korun.
Staré kotle vyměňte, jinak vám hrozí pokuta

Máte doma starý kotel? Již za několik let přestane vyhovovat zákonným požadavkům. Domácnostem nastane podle novely zákona o ochraně ovzduší povinnost používat pouze účinné a ekologické kotle – vytápění zastaralým kotlem na uhlí vás může stát až 50 000 korun.

Podle posledního sčítání lidu, domů a bytů používá kotle 1. a 2. emisní třídy, které budou za méně než deset let nevyhovující, na 650 tisíc domácností. Ty by se měly málo účinných a neekologických kotlů postupně zbavit a nahradit je kotli minimálně ve 3. emisní třídě.

Emisní třída ukazuje u kotlů na tuhá paliva zejména na jejich účinnost a tvorbu škodlivých emisí. „Zákon by měl napravit situaci, kdy jeden nepřizpůsobivý občan je svým jednáním schopen zamořit půl vesnice. Do kotlů 1. a 2. emisní třídy je totiž možné přikládat i odpady nebo zakázaná paliva, což u moderních kotlů s automatickým přikládáním nejde,“ uvedl Vladimír Stupavský z Klastru česká peleta.

Revize, kontroly a pokuty

Na co se má běžná česká domácnost, která vlastní patnáct let starý kotel na uhlí s ručním přikládáním připravit? Od 1. ledna 2017 bude mít povinnost na základě požadavku obecního úřadu s rozšířenou působností předložit revizi kotle, ve které bude mj. vyznačena i jeho emisní třída (v současné době jich existuje pět). V případě, že domácnost revizi nepředloží, může jí úřad uložit pokutu ve výši 20 000 korun. „Cena za revizi kotle bude asi 1 500 korun a její součástí by mělo být i seřízení kotle, což může zvýšit účinnost kotle,“ uvedl Stupavský s tím, že revize budou povinné jednou za dva roky.

Přísnější kontroly kotlů by pak měly nastat od 1. září 2022, kdy již nebude možné používat k vytápění kotle v 1. a 2. emisní třídě. Jestliže se při předložení revize ukáže, že kotel používaný k vytápění nenáleží do 3. nebo vyšší emisní třídy, hrozí majiteli pokuta ve výši až 50 000 korun. „Vzhledem k povinnosti předkládat revize kotlů obecnímu úřadu, nebude muset žádný úředník do kotelny chodit, proto nebude nijak porušeno ústavní právo na soukromí. Jde o systém, který dobře funguje u plynových kotlů,“ dodal Stupavský.

Kupujete nový kotel?

Podle Stupavského spadá až 75 % kotlů prodávaných v současné době do 1. nebo 2. emisní třídy. Zákaz jejich prodeje stanovuje novela na 1. leden 2014. Při nákupu kotle v příštích dvou letech by se proto zákazníci měli mít na pozoru.

„Dobře zkontrolujte, do jaké třídy kotel spadá. Parametry novely splňují prakticky všechny automatické kotle na dřevěné pelety, některé zplynovací kotle na dřevo a dřevěné brikety s ručním přikládáním, ale jen velmi málo českých výrobců automatických kotlů na uhlí. Uhelné kotle s ručním přikládáním je nemohou splnit vůbec,“ upozornil Stupavský.

Kotle, které budou zákonným požadavkům vyhovovat, musí dosáhnout účinnosti minimálně 73 procent (kotel ve 3. emisní třídě), což je o 18 procent více než dosud. Vyšší nároky na účinnost a efektivitu kotle by měly domácnostem přinést úspory energie. Návratnost investice do moderního a účinného kotle by se měla domácnosti vrátit do pěti let.

SHRNUTÍ: Kotle a vytápění

  • až 650 tisíc domácností používá kotle, které za méně než 10 let nebudou vyhovovat zákonným požadavkům
  • od 1. ledna 2014 nebude možné prodávat kotle s účinností v 1. a 2. emisní třídě
  • od 1. ledna 2017 musí domácnost na základě požadavku obecního úřadu s rozšířenou působností předložit revizi kotle – cena za revizi bude cca 1 500 korun
  • od 1. září 2022 nebude možné vytápět v kotlích v 1. a 2. emisní třídě, bude možné používat pouze kotle ve 3. a vyšší emisí třídě, jejich účinnost musí být minimálně 73 procent (pro srovnání, účinnost nevyhovujících kotlů je 55 procent)
  • v případě, že domácnost nepředloží revizi kotle, může dostat pokutu 20 000 korun
  • jestliže domácnost bude po 1. září 2022 vytápět v nevyhovujícím kotli, může jí úřad uložit pokutu až 50 000 korun
Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrý den, chci se zeptat, když máme v jednom objekt...
Milan
19. 9. 2016, 09:36
No Co Co Co všichni co hlasovali pro vstup do EU - n...
Magor Topiččč
9. 2. 2015, 21:07
Jó, kamaráde, tak daleko aby na něj nedosáhla blbost...
Jirka
16. 3. 2013, 12:24
Nevím jak Vy ale mě už to nebaví, nejsme malé děti a...
martin
22. 1. 2013, 01:49
1. S tou kontrolou se mýlíte... Každý kotel bude mít...
Alena
26. 10. 2012, 13:53

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená