FinExpert.e15.cz

Staňte se atraktivním zaměstnavatelem

Vláda se rozhodla prodloužit hranici pro odchod do důchodu na 65 let. V roce 2030 by tím měl státní rozpočet ušetřit 77 mld. Kč.
Staňte se atraktivním zaměstnavatelem

A co na to občan? Veřejnost na nění v názorech na toto téma jednotná. Většina lidí vyjadřuje velkou obavu především z toho, že pro tak „staré“ lidi nebude na trhu dostatek pracovních příležitost. Demografický vývoj v celé Evropě už mnoho let ukazuje, že populace v aktivním věku pomalu stárne.

Podle oficiálních prognóz se do roku 2050 počet evropských obyvatel ve věku 60-79 let zdvojnásobí a bude představovat 25-30 % obyvatel (oproti dnešním 18 %). Pokud rozhodnutí vlády o prodloužení odchodu do důchodu bude ale jen „výkřikem do tmy“ a nebudou ho současně provázet další opatření a podpůrné kroky, je pravděpodobné, že se obavy veřejnosti naplní. Na stárnutí populace v produktivním věku, by ale ve svém vlastním zájmu, měly především pružně reagovat české firmy.

Nejsou lidi

Doby, kdy zaměstnavatelé hledali v inzerátech jen perspektivní mladé VŠ do 30 let, s praxí, se znalostí AJ a nejlépe vlastním autem, už, zdá se, minuly. Vysoká zaměstnanost nemusí být vždy jen dobrá zpráva. V řadě profesí chybí lidé. A zaměstnavatelé si dnes už nemohou příliš vybírat – za jejich dveřmi totiž nestojí fronta žadatelů o práci. Díky nízké míře nezaměstnanosti si paradoxně firmy nevybírají zaměstnance, ale spíše zaměstnanci firmy. Stát se atraktivním zaměstnavatelem je v řadě oborů doslova otázkou přežití. Podle posledního šetření Hospodářské komory mezi malými, středními i velkými zaměstnavateli v České republice pociťuje bezmála 40 % podnikatelských subjektů zásadní potřebu dalších pracovních sil.

Buďte o krok napřed

Je na čase, aby firmy vycházely z reality a vzaly na vědomí, že během několika málo let se stárnutí populace výrazně projeví v každém oboru, a tedy i v jejich firmě. Pracovní tým bude stárnout. Firmy se budou muset zřejmě oprostit od zavedeného „trendu mládí“ a velkou pozornost věnovat péči o zaměstnance vyššího věku, tedy o ty, kteří budou brzy na pracovním trhu ve výrazné převaze. Firmy, které se urychleně dokáží zbavit předsudků, které zaměstnávání lidí vyššího věku provázejí (například vyšší nemocnost nebo menší výkonnost a flexibilita) mohou na své předvídavosti jenom vydělat.

Znají svou cenu?

Na trhu práce je to s lidmi podobné jako se zbožím - čím jich je míň, tím jsou vzácnější a dražší. Velmi brzo si tuto situaci začali uvědomovat absolventi škol. Není to tak dávno, cojejich cesta ze školy vedla přímo na Úřady práce. Bez praxe je nikdo nechtěl. Nyní si mohou práci vybírat, zvažovat výhodnost nejrůznějších benefitů. Je na čase, aby si svou cenu uvědomili i lidé, kteří se na pracovním trhu pohybují pár desítek let. S vyšší věkovou hranicí odchodu do důchodu se totiž perspektivními zaměstnanci stávají i lidé kolem padesátky. Mají před sebou ještě nejméně 15 let aktivního života.

Co zaměstnanci preferují?

České firmy v rámci zaměstnaneckých benefitů nabízejí dotované stravenky, občerstvení na pracovišti, mobilní telefony a notebooky. Mnohé lákají na 13.a 14. plat, příspěvky na sport a rekreaci či dary k životním a pracovním výročím, pružnou pracovní dobu, firemní školku… Lákadlo profesního růstu v podobě firemního vzdělávání se však například v oblasti informačních technologií a telekomunikací podle průzkumů personální firmy Robert Half Czech Republic mezi nabízenými benefity objevuje až na 19. příčce. Alarmující je fakt, že ze strany zaměstnanců tento požadavek ale figuruje už na druhém místě, hned po výhodě používat služební auto i pro soukromé účely.

Nabídněte perspektivu

Cílené a koncepční podpoře vzdělávání svých zaměstnanců se věnuje asi jen čtvrtina firem působících v České republice, ve valné většině se ale stále jedná spíše o firmy zahraniční a nadnárodní. V tom lepším případě se české firmy zaměřují především na rozvoj jazykové a počítačové, nikoliv však tržní gramotnosti. A při přijímání nových lidí zatím stále ještě dávají přednost už „vyškoleným“ zaměstnancům, přestože jejich cena na trhu práce, ruku v ruce s nízkou mírou nezaměstnanosti, prudce stoupá.

Investice do vzdělávání vlastních zaměstnanců ve svém důsledku přináší firmám obrovský a do jisté míry nevyčíslitelný zisk. Je velmi krátkozrakou personální politikou nestarat se o své zaměstnance, a pokud pak odejdou, najít si jiné. Není kde je brát. Hlad na pracovním trhu už není jen po top manažerech, chybí techničtí odborníci, ale také kvalifikovaní dělníci a mnoho dalších profesí. Ne nadarmo jsou dnes špičkový personalisté – HR manažeři, kteří chápou, že rozvoj lidského potenciálu je stejně důležitý jako rozvoj moderních technologií, v moudrých firmách „vyvažováni zlatem“.

Stávající i budoucí zaměstnanec, kterému firma umožní profesní i osobnostní růst, podporuje jeho snahu o zvyšování kvalifikace, zlepšování dovedností, k ní získává naprosto jiný vztah. Oceňuje investice, které do jeho vzdělávání firma vložila a sám se snaží nově získané znalosti ihned uplatňovat v praxi. Je loajální, mívá příjemný pocit, že je firma tak trochu i „jeho dílem“. A díky tomu, že se cítí spokojen, oceněn a plně využit, je pochopitelně také výkonnější.

Průzkumu ukazují, že především starší lidé při volbě nového místa dávají před výši platu přednost perspektivě a možnosti kariérního růstu. Tedy i nabídkám vzdělávat se.

 

Článek publikován ve spolupráci se společností Prosperita, o.p.s.

Autorem článku je Jana Popovičová.
 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená