FinExpert.e15.cz

Stane se obilí standardním typem paliva?


Vlada  |  21. 04. 2005 13:18

Protoze alternativni zdroje jsou i vodni elektrarny - JEDINY energeticky pouzitelny "alternativni" (rozumej neuhelny a nejaderny) zdroj. Na rovine se funkcni vodni elektrarna stavi dost blbe:). Vitr take fouka vic v horach (ale vetraky jsou jednak drahe, jednak zpusobuji nestabilitu site, coz vede bud k blackoutum, nebo nuti mit jako zalozni zdroj vodni ci tepelnou elektrarnu).
Topeni biomasou
1. nici pudu (odebiraji se stopove prvky, ktere se do ni nevrati...). Lepe by bylo zkompostovat, nebo aspon vratit popel (ten by nesmel byt smichany s uhelnym popelem).
2. porad si myslim, ze palit jidlo je divny.
Vladimir Cerny

 | 
Gen  |  21. 04. 2005 16:50

To je pravda, že v Rakousku to mají snazší. Navíc to někdy vypadá, že se např. větrné elektrárny u nás stavět prostě musí, protože je to taková móda - při tom se jedná o drahou elektřinu a provoz je nebezpečný letícím ptákům.

Problém s obilím to ale neřeší, a v tom bych možná byl i pro pálení. Koneckonců nafta evidentně dochází a je taky organického původu. Co když do budoucna budeme odkázáni na získávání energie právě a jenom z organických látek, jinak řečeno z rostlin, které mohou každý rok "vyrůst" znova...?

 

 | 
jou  |  25. 04. 2005 18:06

staci zalistovat netem, pred casem v casopisu reflex byl clanek o bludech kolem vetrne energie. jeden z nich je drahota, dalsi ohrozeni ptaku, pak hluk a pak jeste neco, vesmes bez problemu vyvratitelne paargumenty uhelne lobby... 

spocitejte si mrtve ptaky podel silnic...

spocitejte a zapocitejte externality u uhli, vase astma, alergie, zamoreni kolem selafieldu nebo cernobylu.... pohoda, ze jo...

 

 | 
Miroslav Bartoň  |  21. 04. 2005 15:01

Souhlasim s Vladou. Vubec se mi nelibi pristup: "Alternativni zdroje za kazdou cenu..protoze jsme to slibili a mame z toho dotace." Aby to nakonec neprineslo vice skod nez uzitku.

Nazory clanku se mi zdaly az prilis nekriticky vyznivajici ve prospech paleni obili, tak jsem si overil zdroj zpravy. Neni nezajimave, ze se jedna o vyrobce zarizeni pro ekologicke spalovani www.verner.cz
AUTOMATICKÝ KOTEL VERNER A 25 určený pro spalování obilí je s těsným odstupem druhý nejdražší v jejich nabídce. Nevím jestli se za těchto okolností dá zpráva považovat za objektivní...

 | 
jamako  |  21. 04. 2005 17:30

A proc by nemohl byt druhy nejdrazsi? Cim dal tim vic si overuji, ze nejsme tak bohati, abychom mohli kupovat levne veci. A navic v prumyslu, kde vetsina nakladu nespociva v koupi, ale v udrzbe.

 | 
Jarmila  |  25. 04. 2005 12:55

Nevím, jaký má smyl topit potravinami. Probůh, co to na těch polích pěstujeme za sajrajty? Pokud to má dobrou kvalitu, pak to můžou sníst lidi. Pokud to má horší kvalitu, můžou to sežrat zvířata. Taková slepice, prase nebo kráva si na tom ještě pochutnají a budou mít víc vajec, masa, mléka. A pokud už to má takovou kvalitu, že je to vhodné než do kotle, tak proč se to na polích vůbec pěstuje? proč se tam nepěstuje něco rozumnějšího nebo proč se nepotřebné pole nezalesní nebo na něm nepěstují rychlerostoucí dřeviny jako ekologické palivo? Co to má za smysl čerpat dotace na pěstování obilí k pálení pod kotlem? A když už dotace, tak proč mám platit tak vysoké daně? Pokud už si někdo chce pro radost pěstovat obilí a pálit pod kotlem, tak ať si to dělá Ale za své a na své náklady! Proč to mám já platit v daních??

Nebo je to jen a jen proto, aby se udržely vysoké ceny? A pro koho je to dobré? Pro spotřebitele? Pro ty asi těžko. Pro zemědělce? S více obilím mají vyšší náklady a při nižší ceně se jim tyto náklady zaplatí. Tak pro koho je to dobré, když ne pro spotřebitele ani pro zemědělce??

 | 
York  |  28. 04. 2005 14:09

Problém asi není v tom, že by byly vysoké ceny obilí. Připadá vám, že za pečivo platíte hodně?

V tomto segmentu "logické" uvažování bohužel nefunguje. Nedá se podle mně říci, že pokud by zemědělci snížili ceny obilí, tak by ho prodali, když je jasné, že ho vypěstovali tolik, že ho nemá kdo zkonzumovat. 

Možná bychom mohli uspořádat sbírku, toto obilí odkoupit a poslat někam, kde by ho potřebovali. Ale zdá se mi, že do chudých zemí proudí tuny potravinové pomoci a tyto země jsou stále chudé... Asi rozdávání potravin zadarmo nepodporuje aktivitu lidí ani v těch nejchudších zemích.  

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená