FinExpert.e15.cz

Stane se obilí standardním typem paliva?

V médiích probleskují úlomky diskuse, kterou vedou zemědělci s ekonomy na téma využití nepotřebných zásob déle skladovaného obilí nižší kvality. Přebytky obilí jsou státem vykupovány od zemědělců do státních rezerv, kde ovšem bez většího užitku dále ztrácí kvalitu. Podle některých názorů by bylo daleko výhodnější obilí spalovat jako palivo. Nemusí to být pouze v elektrárnách. Existují již energeticky soběstačné obce, které topí pouze biomasou. Podle některých odhadů může jeden hektar pole energetického obilí zabezpečí teplem rodinný domek na celou sezonu.

Topení biomasou podle odborníků může ušetřit až polovinu nákladů na vytápění oproti klasickým palivům. Pro spalování je vhodné i znehodnocené obilí, pro potravinářské a krmné účely již nepoužitelné. Nad projektem využití biomasy v systému "Energeticky soběstačné obce" má nyní přebrat patronát ministerstvo průmyslu a obchodu a zabývá se jím také parlamentní komise pro hospodářskou politiku.

Pro sklizeň energetického obilí není zapotřebí zvláštní technika a pro pěstitele není nutné nakupovat nové vybavení. Zemědělci by v blízké budoucnosti mohli pěstovat obilí na potraviny nebo krmení a další část na palivo. Pokud by se obilí během pěstování z jakéhokoli důvodu znehodnotilo pro potravinářské účely, vždy je možné jej využit jako kvalitní palivo.

Pěstování obilí podporuje obhospodařování krajiny a při jeho užití jako topiva by nemuselo být nutné zemědělce dotovat. Za palivové obilí či seno lze totiž získat vyšší příjem nežli z dotací. To se týká i dotací poskytovaných za sklizeň trvalých travních porostů, například v horských oblastech.  Pro malé odběratele, jako jsou domácnosti, je zajímavá cena až do 3500 Kč za tunu. Tato cena je zajímavější, než při "nouzovém" prodeji velkým energetickým společnostem, které nemohou nabídnout více jak 1000 Kč za tunu.

V celé České republice je nyní zhruba 70 výtopen na biomasu. Zájemci o tento druh vytápění mohou získat dotace na využití biomasy pro energetické účely a to jak z Evropské unie, tak Fondu životního prostředí. Česká republika má v souvislosti s integračními povinnostmi do EU zajistit od roku 2008 až 12 % z celkové potřeby energií z alternativních zdrojů. V současnosti je však podíl alternativních zdrojů pouze 1,5 %. Např. v Rakousku to je přes 20 %, navzdory mnohem hornatějšímu typu krajiny.

Zdroj: TZ spol. Verner

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Co to je za politiku?
York
28. 4. 2005, 14:09
Re: V Rakousku je podil ....
jou
25. 4. 2005, 18:06
Co to je za politiku?
Jarmila
25. 4. 2005, 12:55
Re: Zdroj zpravy
jamako
21. 4. 2005, 17:30
Re: V Rakousku je podil ....
Gen
21. 4. 2005, 16:50

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená