FinExpert.e15.cz

Stali jste se obětí piráta sjezdovek?

České sjezdovky jsou riskantní a každoročně na nich dochází k několika stovkám úrazů.
Stali jste se obětí piráta sjezdovek?

V loňské zimní sezóně zasahovali záchranáři v 7 300 případů, což bylo o téměř 12 % víc než v sezóně 2008/2009. Prvním známým rizikem je, že české sjezdovky jsou úzké a jejich kapacita nestačí na stále přibývající počet uživatelů. Regulovat počet lidí na sjezdovce by chtěla Horská služba stanovením určité normy. Provozovatelé a lyžaři se tomu však brání. 

Bez ohledu a pudu sebezáchovy

Za další riziko je považována rychlá jízda některých lyžařů a snowboardistů. Umožňuje ji dokonalejší vybavení, které posiluje sebevědomí i těch méně zkušených. Jak potvrzují záchranáři, pojišťovny i nemocnice v blízkosti horských středisek, úrazů způsobených riskantní jízdou a navíc bez ochranné helmy přibývá. S podobnými problémy se potýkají i v zahraničí.

Ve Švýcarsku například zavedli již v roce 2006 na některých sjezdovkách maximální povolenou rychlost 30 kilometrů. Pokud ji některý lyžař překročí a nedbá napomenutí hlídky, musí zaplatit pokutu. Po pěti letech se však zdá, že nikdo další švýcarského příkladu nechce následovat.

V některých zimních střediscích mají naopak pro adrenalinové šílence speciální sjezdovky. Jednou z nich je například Harakiri v rakouském Zillertalu, kde zaznamenali údajně rychlost 160 kilometrů v hodině. Kdo tedy postrádá pud sebezáchovy a zbyl mu alespoň nějaký ohled k ostatním, měl by možná volit Harakiri nebo některou podobnou trať.

Menší rychlost není řešením

Podle českých záchranářů však omezení rychlosti na sjezdovkách nemusí nutně omezit počet úrazů. Někdy může pomalu jedoucí špatný lyžař způsobit vážnější nehodu než rychlejší dobří lyžaři, tvrdí Horská služba. Častou příčinou nehody bývá i ten, kdo se na sjezdovce nehýbe. Konkrétně třeba snowboardisté „parkující“ pod terénní vlnou nebo někde za zatáčkou.

Rizikem na sjezdovkách, i když často podceňovaným, je i alkohol. Obecně se sice tvrdí, že nehod zaviněných ne zcela střízlivými lyžaři je minimum. Ale kdo to přesně spočítal? Když dojde k nehodě, museli by na opilého viníka upozornit záchranáři, ski patrola nebo svědci a přivolat policii, která nařídí dechovou zkoušku nebo odběr krve. Jenže k tomu dochází jen v mizivém počtu případů.

Jak na ně?

Může se zdát, že riskantní chování na sjezdovkách je věcí každého hazardéra. Ale to platí je do chvíle, než způsobí újmu na zdraví někomu jinému, třeba právě vám. Když se vám to stane, neváhejte požadovat finanční kompenzaci. Někdy to jde dohodou, zvláště když má viník pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetím osobám a odškodnění za něj tedy zaplatí pojišťovna.

V tom případě je důležité, abyste od něj získali jeho osobní údaje a kontakt a sami mu také poskytli všechny potřebné informace (jméno, adresu, rodné číslo nebo datum narození, telefonní číslo), aby mohl nehodu nahlásit své pojišťovně. Následně budete muset doložit svůj nárok lékařskou zprávou, případně dalšími požadovanými doklady podle rozsahu odškodnění, které uplatňujete.

Můžete požadovat odškodnění za újmu na zdraví, za ztížení společenského uplatnění, za bolestné, léky, léčebné pomůcky, rehabilitaci a další výdaje na léčení nehrazené z veřejného zdravotního pojištění, případně náhradu ušlého zisku či mzdy za dobu, kdy jste byli v pracovní neschopnosti, ale také o náhradu za škody vzniklé na oblečení a sportovním vybavení.

Když to nejde po dobrém...

Když viník nehody pojistnou událost své pojišťovně nenahlásí nebo pojištění odpovědnosti nemá a sám vám není ochoten odškodnění zaplatit, budete muset nárok uplatnit soudní cestou v občanskoprávním řízení o náhradu škody.

Pokud máte sjednání vlastní úrazové pojištění, můžete kromě toho ještě uplatnit nárok na veškerá výše uvedená odškodnění ze své pojistky. Nejhorší jsou případy, kdy viník z místa nehody ujede a nikomu se ho nepodaří vypátrat.

Václav Bálek, tiskový mluvčí pojišťovny Allianz, k tomu říká, že je to často problém zahraničních lyžařů, protože nemají sjednáno pojištění odpovědnosti pro naše území. Čeští lyžaři se podle Bálka chovají odpovědněji. Když někoho zraní, asistují většinou při poskytnutí pomoci, a proto také Allianz eviduje hodně odpovědnostních škod.

Domníváte-li se, že osoba, která vám způsobila zranění, je nebezpečná, protože se chová nepřiměřeně agresivně a bezohledně, nedodržuje 10 FIS pravidel chování při lyžování, která jsou sice dobrovolnou, ale dnes už obecně uznávanou normou, můžete na ni podat i trestní oznámení pro ublížení na zdraví. Trestní oznámení můžete podat i v případě, že vás pirát sjezdovky srazil, způsobil vám vážné zranění a neposkytl vám pomoc.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Vážená autorko, na slovo Pirát, jsem v poslední době...
jandaxx
30. 1. 2011, 21:45

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená