FinExpert.e15.cz

Srovnání: Zuno, Fio, mBank. Která je nejvýhodnější?

Od včerejška si můžeme zařídit účet v nové internetové bance Zuno.
Srovnání: Zuno, Fio, mBank. Která je nejvýhodnější?

Zuno již přes půl roku funguje na Slovensku a po téměř ročním očekávání včera spustila provoz také u nás. Banka má za zády silnou rakouskou finanční skupinu Raiffeisen bank International. Její kód je 2310.

Po mBank jde o druhou online banku, jejíchž služeb můžeme využít a která může nabídnout správu účtu za téměř nulové náklady. K včerejšímu poledni již měla nová banka okolo 150 klientů.

Za tři minuty klientem

Účet si v Zuno založíte přes internet, ale úplnému „kontaktu s bankou“ se nevyhnete. Podobně jako při zakládání účtu u mBank vám smlouvy k podpisu doveze kurýr. Ten by měl přijet do tří dnů na vámi určenou adresu, může být odlišná od místa vašeho bydliště.

Další nízkonákladová banka Fio také nabízí zařízení běžného účtu přes internet. U Fia nečekejte kurýra ale poštovní zásilku. Po vyplnění internetového formuláře obdržíte totiž smluvní dokumentaci poštou. Po podpisu příslušných dokumentů a zaslání aktivační platby můžete začít účet u Fia plně využívat.

Zuno: známe ceník nové internetové banky

Zuno: známe ceník nové internetové banky

Nízkonákladová internetová banka Zuno dnes zahajuje svou činnost.

Chystaná Air Bank, která spustí provoz na přelomu září a října, slibuje také možnost zařízení účtu online. Podle slov mluvčího Rostislava Kocmana, je dokonce několik způsobů, abyste při zřizování jednotlivých produktů nemuseli ani jednou navštívit pobočku. Tak uvidíme, co v září „vzdušná banka“ nabídne.

Účet zdarma a vysoké úroky

Banka cílí na uživatele, kteří si vystačí s jednoduchou bankou a upřednostňují ovládání účtu přes internet. Banka má v nabídce dva balíčky služeb. První je určen spíše pro klienty, kteří chtějí spořit. Vedení je u varianty Účet zdarma.

Získáte také bezplatně všechny tuzemské příchozí platby, odchozí platby včetně trvalých příkazů a inkas, debetní kartu Visa Classic a spořicí účet. Kámen úrazu jsou výběry z bankomatu. Za ty u varianty Účet zaplatíte u výběru z bankomatu Raiffeisenbank 18 Kč, u ostatních bank 38 Kč.

Za vedení produktu Účet Plus zaplatíte 68 Kč měsíčně, ale pokud do měsíce zaplatíte kartou víc jak 5 000 Kč nebo máte na účtu minimální zůstatek 200 000 Kč, vedení budete mít také zadarmo.

„Měsíční poplatek za Účet Plus vám Zuno začne účtovat až následující měsíc po jeho aktivaci. Pokud si změníte Účet na Účet Plus první den v měsíci, máte ho na měsíc za 0 Kč,“ píše Zuno ve svém ceníku.

Ve variantě Účet Plus můžete mít výběry z bankomatu zdarma, musíte však vybírat z bankomatu Raiffeisenbank a minimálně 1 000 Kč, za menší vybranou částku dáte také 18 Kč a při výběru z jiného bankomatu 38 Kč. Pro porovnání cen výběrů z bankomatu a dalších služeb našich nízkonákladových bank jsme sestavili tabulku.

Výhodou Zuna oproti mBank je možnost zahraničních plateb, které dosud česká mBank neumí. Jak SEPA, tak klasická zahraniční platba – příchozí – je v ZUNO zdarma. „Zákazníci Zuno mají tedy všechny přijaté platby tohoto typu zdarma,“ uvedla tisková mluvčí Zuno Pavla Renčínová.

Která banka se vám vyplatí?

 ZunoFio bankamBank
 ÚčetÚčet Plus  
Vedení účtu (měsíčně)zdarma68 Kčzdarmazdarma
zdarma
(kartou > 5 000 Kč)
zdarma (zůstatek
> 200 000 Kč)
Platby    
Přijatá domácí platbazdarmazdarmazdarma
Odeslaná domácí platbazdarmazdarma10 × zdarma
3 Kč
Operace s trvalým příkazemzdarmazdarmazdarma
Operace s inkasemzdarmazdarmazdarma
Odeslaná platba SEPA180 Kč50 Kčnenabízí
Odeslaná běžná zahraniční platba280 Kč250 Kč0,5 % z částky (220-840 Kč)
Karty    
Visa embossovaná (měsíčně)zdarma25 Kčzdarma
MasterCard embossovaná (měsíčně)25 Kč
Visa elektronická (měsíčně)zdarmazdarma
MasterCard elektronická (měsíčně)zdarma
Výběr z bankomatu v ČR18 Kč (RB)zdarma
(RB > 1 000 Kč)
zdarma
(Pharro, 10. výb.)
podle útraty kartou
0–3 výběry zdarma,
jinak 9 Kč
38 Kč18 Kč (RB)6 Kč (ČSOB)
38 Kč30 Kčod 4. výběru 35 Kč
Výběr z bankomatu v zahraničí80 Kč0,5 % + 80 Kčzdarma
2 %, min. 6 €35 Kč (< 2 500 Kč)
Služby    
Měsíční výpis e-mailemzdarmazdarmazdarma
Měsíční výpis poštou48 Kčzdarma30 Kč

Na spořicím účtu Zuno nabízí 2 %, což je shodné nyní nejlepší nabídkou na trhu od AXY. Fio ani mBank nenabízí tak vysoký úrok. První jmenovaná úročí vklad na spořicím účtu 1,25 %, u mBank se můžete dostat na 2 % ovšem pouze v případě, že utratíte kartou více než 4 000 Kč a navíc tento vysoký úrok platí pouze pro částky do 100 000 Kč, nad tuto hranici jsou vklady úročeny půl procentem.

Zajímavá je služba Autopilot, která přesouvá vaše peníze automaticky ze spoření na účet a zpět podle, jak je to nejvýhodnější. Peníze máte vždy k dispozici a zároveň vyděláváte na vyšším úroku na spoření. Ve variantě Účet Plus je tato služba zdarma, v Účtu za ni bohužel dáte 18 Kč měsíčně.

U spořicích účtů pak Zuno nabízí novinku mezi bankovními službami – úročení naspořených peněz na denním základu. „To zákazníkovi, zatímco spoří, přináší daňovou výhodu - pokud úroky na spoření nepřekročí 6,99 koruny denně, nepodléhají zdanění,“ uvedl Miroslav Střihavka, ředitel banky Zuno v České republice. „Při úročení dvěma procenty, které banka u svých účtů nabízí, to v praxi znamená, že zákazníci, jejichž zůstatek nepřevyšuje v daný den 127 500 korun, nemusí z vyplacených úroků odvádět daň,“ dodává Miroslav Střihavka.

U termínovaného vkladu na 6 měsíců banka přišla s nejvyšší sazbou na trhu  3,5 % ročně, nabídka však bude zřejmě platit jen do září. I sazby dalších vkladů jsou oproti ostatním bankám zajímavé. Na jeden měsíc dostanete 1,3 %, na dva 1,5 %, při ročním vkladu 2,2 %, při dvouletém 2,4 %, a pokud bance svěříte peníze na 3 roky, dá vám sazbu 2,6 %.

Zuno plánuje nabízet i spotřebitelské úvěry a někdy v budoucnu i bankovní služby pro firmy.

Rychle a zběsile bez obchodních podmínek

Zajímali nás i vaše čerstvé zkušenosti s nováčkem na bankovním trhu. V jedné internetové diskuzi na webu Měšec.cz jsme objevili zajímavý postřeh.

„Založení účtu je sice jednoduché, ovšem když vyplníte první stranu dotazníku, ocitnete se na druhé straně, kde se vám zobrazí informace ještě jednou pro kontrolu, a musíte odškrtnout, že souhlasíte s jejich obchodními podmínkami,“ píše účastník diskuze.

Dvacet stránek za tři minuty těžko přečtete. „Počítají s tím, že člověk jen zaškrtne Souhlasím a podmínky nečte. Potvrzuje to fakt, že když jsem dané podmínky před zaškrtnutím a odesláním četl, po návratu za půl hodiny – na onu druhou stranu formuláře – jsem zjistil, že systém mě odhlásil. Pokud do formuláře kliknete, jste odhlášeni, formulář kompletně smazán a vy můžete začít vyplňovat a kontrolovat všechny údaje znovu,“ upřesňuje diskutér.

Jedna pobočka

Pokud byste chtěli novou banku vidět na vlastní oči tak pro vás Zuno se zahájením proovzu otevřelo jednu pobočku – tzv. Zuno zónu – v Praze na Václavském náměstí. Banka se chystá ještě na zprovoznění mobilních kiosků, které by se měly objevit nejspíše v nákupním centru na pražském Chodově a v Brně.

To mBank nabízí klientům již celkem slušnou síť obchodních míst – ve velkých městech Finanční centra a mKiosky v nákupních centrech. Fio chytře využilo poboček RM-SYSTÉMu – české burzy cenných papírů, která má mimo jiné stejného vlastníka jako Fio banka.

Klepněte pro větší obrázek
Interiér jediné pobočky banky Zuno na pražském Václavském náměstí 

Pro chytré telefony

Banka současně připravila standardizovanou podobu internetového bankovnictví, která by prý neměla činit problém žádné značce telefonu ani operačnímu systému. Fio banka již na jaře představila unikátní aplikaci šitou na míru chytrým telefonům. mBank novinky v této oblasti zatím připravuje. „Tento produkt budeme spouštět v nejbližší době,“ doplňuje mluvčí mBank Ivana Buriánková.

Zuno: ČR x SR

Pro zajímavost jsme porovnali také ceníky české a slovenské Zuno. Slovenské ceny jsou přepočteny na koruny kurzem 24,49 Kč za jedno Euro. Najde se pár zajímavých rozdílů. Posuďte sami.

Zunov České republicena Slovensku
Vedení účtuÚčetÚčet PlusÚčetÚčet Plus
Vedení účtu v CZK (měsíčně)zdarma68 Kč/zdarmazdarma68,60 Kč/zdarma
Vedení účtu v EUR, USD, GBPzdarmazdarma
Založení, vedení, zrušení spoření nebo vkladuzdarmazdarma
Předčasné zrušení vkladuúroky do dne zrušeníúroky do dne zrušení
PlatbyÚčetÚčet PlusÚčetÚčet Plus
Přijatá a odeslaná domácí platbazdarmazdarma
Operace s trvalým příkazem nebo inkasemzdarmazdarma
Odeslaná SEPA platba180 Kčzdarma
Odeslaná standardní zahraniční platba280 Kč240 Kč
Odeslaná standardní zahraniční platba „OUR“480 Kč460 Kč
KartyÚčetÚčet PlusÚčetÚčet Plus
Vedení Visa Classiczdarmazdarma
Platba kartou doma nebo v cizinězdarmazdarma
Výběr z bankomatu Raiffeisenbank/Tatra banky18 Kč18 Kč/zdarma19,60 Kč19,60 Kč/zdarma
Výběr z jiného českého/slovenského bankomatu38 Kč44 Kč
Výběr ze zahraničního bankomatu80 Kč44 Kč
Trvalé nebo dočasné blokování kartyzdarmazdarma
Opětovné vydání kartyzdarmazdarma
Vydání karty s expresním doručení1 800 Kč705 Kč
Urgentní odblokování nebo opětovné vydání PIN180 Kč93 Kč
Změna limitů a zrušení kartyzdarmazdarma
Výběr hotovosti v bankách118 Kč68,60 Kč
SlužbyÚčetÚčet PlusÚčetÚčet Plus
Měsíční výpis e-mailemzdarmazdarma
Měsíční výpis poštou48 Kč44 Kč
Mimořádný výpis onlinezdarmazdarma
Mimořádný výpis poštou118 Kč215,50 Kč
Informační služba SMS (bezpečnost, nezrealizované platby)zdarmazdarma
Informační služba SMS Plus (+ realizované platby)18 Kčzdarma19,60 Kčzdarma
Služba Autopilot (přesun peněz na spoření a zpět)18 Kčzdarma19,60 Kčzdarma

 

Další článek


 

celkem 42 komentářů

Nejnovější komentáře

Vedení možná je zdarma, ale operace ne. Pořád jsou v...
Martin
20. 7. 2013, 11:29
Dobrý den, založil jsem účet na popud má mámy, kter...
Honza
13. 8. 2012, 22:11
Mám FIO a jsem spokojená. Žádné monstrózní drahé pob...
Saluvel
16. 6. 2012, 14:30
Už ho mám několik let a na poplatkách jsem nezaplati...
Honza
9. 12. 2011, 10:42
Málo se o tom ví a Poštovní spořitelna se tím nechlu...
Tollar
31. 10. 2011, 12:29

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená