FinExpert.e15.cz

Srovnání studentských účtů: Co se vám vyplatí?

Jaké výhody pro studenty vůbec banky nabízejí.
Srovnání studentských účtů: Co se vám vyplatí?

Je tu začátek školního roku a tak nejeden rodič bude přemýšlet, kde své ratolesti založit účet. Kde zaplatíte na poplatcích spojených s vedením účtu nejméně a jaké výhody pro studenty vůbec banky nabízejí v rámci portfolia studentských účtů?

Studentské účty jsou ve většině případů určeny studentům českých středních a vysokých škol, obvykle ve věkovém rozmezí od 15 do 30 let. Konkrétní podmínky potřebné k založení daného účtu, stejně jako služby, ceny, výhody a další specifika se liší v závislosti na dané bance. Zatímco jsou banky, které rozlišují produkty pro studenty středních, vysokých či vyšších odborných škol, jiné peněžní ústavy nabízí zvýhodněné běžné účty také nestudujícím mladým lidem a absolventům vysokých škol.

Mládež lákají tyto druhy účtů zejména nižšími náklady na vedení účtu, kdy mnohé služby mohou být dokonce zdarma, různými slevami na další bankovní produkty (cestovní pojištění, pojištění ztráty platební karty), bonusy u vybraných obchodních partnerů banky, přispěním na zřízení studentského průkazu (ISIC, Euro26) či v některých případech dokonce finanční odměnou za pravidelné nákupy platební kartou u obchodníků.

Potřebujete občanský průkaz a doklad o studiu

Ke zřízení účtu je nutné nejprve zapadat do bankou dané kategorie pro uživatele studentského účtu. Například v GE Money Bank je to od 15 do 27 let, v České spořitelně do 30 let a žadatelům o účet ERA Poštovní spořitelny stačí dokonce dovršit pouze desáté narozeniny, přičemž k jeho užívání nemusí být studenty.

Při samotném zřizování účtu by měl žadatel předložit platný občanský průkaz spolu s jiným dokladem totožnosti (rodným listem, cestovním pasem, řidičským průkazem) a ve většině případů také aktuálním potvrzením o studiu či vyplněnou žádost o založení účtu.

„Při založení studentského konta FREE u nás klient předkládá průkaz totožnosti, dále pak potvrzení o studiu ne starší 30 dnů u tuzemské školy a ne starší 60 dnů u zahraniční školy, které je třeba předložit do konce měsíce října příslušného kalendářního roku. Potvrzení o studiu je třeba předložit na formuláři Volksbank nebo na jiném formuláři splňujícím všechny náležitosti tohoto formuláře,“ vysvětluje pracovnice tiskového oddělení Volksbank Lucie Hálová.

Každoroční aktualizace studijních dokladů je nutná u České spořitelny a UniCredit Bank, Komerční banka vyžaduje kontrolu při dovršení 20 a 26 let a pouze jednou za celou dobu daného typu studia na příslušné škole stačí předložit potvrzení u přepážky ČSOB.

„Doklad o studiu je třeba vždy doložit po dovršení věku 19 let, respektive po uplynutí konce školního roku, v němž majitel konta tento věk dovršil, a také po uplynutí doby, kterou majitel konta doložil jako předpokládanou dobu studia pro daný typ střední, vysoké či vyšší odborné školy,“ dodává pro upřesnění tisková  mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Často se také při zřízení účtu vyžaduje minimální vklad, který činí kupříkladu u České spořitelny 100 korun, v případě konta Genius Student GE Money Bank a Studentského konta plus ČSOB 200 korun, u eKonta Student Raiffeisenbank pak 500 korun. Naopak v případě Volksbank není výše minimálního počátečního vkladu určena.

Srovnání některých položek

Bankanázev účtuvedení účtu měsíčněvýběr z vlastního bankomatuminimální vklad
ČSOÚ ČS Absolventzdarma6 Kč100 Kč
ČSOÚ ČS Studentzdarma6 Kč100 Kč
ČSOBStudentské konto Pluszdarmazdarma200 Kč
GE Money BankGenius Studentzdarmazdarma200 Kč
Komerční bankaG2.20-68 Kč5 Kč/zdarma0 Kč
RaiffeisenbankStudentský účet219 Kč9,90 Kč/zdarma500 Kč
UniCredit BankStudentské konto19 Kčzdarma-
VolksbankFREE kontozdarma3 Kč/6 Kč-

Kouzelné slovo „zdarma“

Největší výhodou studentských účtů je rozsah služeb, které jsou klientovi poskytovány zdarma. Nejčastěji jde o bezplatné vedení účtu, přístup k internetovému bankovnictví či výběry z bankomatů vlastní banky.

Velmi přizpůsobivé individuálním požadavkům jsou v tomto směru studentské účty ERA (Poštovní spořitelna) a Student (Česká spořitelna), ale ani ostatní banky se v nabídce bezplatných služeb nenechají zahanbit. Studentský účet ERA nabízí zdarma nejen založení účtu, ale také zřízení a vedení internetového bankovnictví, příchozí platby, první a druhý výběr z bankomatu v kalendářním měsíci v tuzemsku pro osoby ve věku 10 až 26 let a mnoho dalších služeb, včetně zřízení kontokorentu nebo spořícího účtu.

Majitelé konta Student České spořitelny získávají automaticky bezplatně služby jako je vedení účtu, vyhotovení měsíčního výpisu, možnost zřídit si trvalé platby a také možnost založit si spořící účet. „Studenti si k této nabídce mohou sami vybrat jakékoliv tři další služby zdarma. Pokud si tedy klient vybere například platební kartu, internetové bankovnictví a výběry z bankomatu zdarma, neplatí za vedení účtu žádný poplatek,“ upřesňuje výhody pro mladé Jan Holinka z tiskového centra České spořitelny.

Také vlastníci Studentského konta plus ČSOB nemusí sahat hluboko do kapsy, neboť za výběry z bankomatů ČSOB, elektronicky zadané transakce a elektronický výpis si banka neúčtuje poplatky. Studentské konto UniCredit Bank poskytuje všechny výběry z vlastních bankomatů u nás i v zahraničí zdarma, GE Money Bank zase láká založením, vedením a zrušením účtu zdarma včetně možnosti bezplatného zřízení kontokorentu.

Také vybírání z bankomatů GEMB není zpoplatněno. Studentský produkt FREE koncernu Volksbank slibuje založení a vedení účtu i kontokorentního úvěru, stejně jako přímé bankovnictví a platební kartu s cestovním pojištěním bez poplatku. Majitelé účtu zaplatí při výběrech z vlastních bankomatů 3 koruny za transakci, z bankomatů ČSOB 6 korun a při výběru z jiných bank 30 korun.

Produkt Gaudeamus 2.2 Komerční banky může zaujmout principem proplácení výběrů z bankomatu ve stylu „jedna platba debetní či kreditní kartou u obchodníka se rovná jednomu výběru debetní kartou z bankomatu KB zdarma. Přímé bankovnictví a dva výběry zdarma měsíčně jsou též součástí balíčku eKonto Student Raiffeisenbank. „Mimoto klientům nabízíme některé ojedinělé nadstandardní služby, jako například multiměnový účet, kdy lze mít pod jedním číslem účtu až devět podúčtů v různých měnách, zamykání platební karty, jenž ji chrání proti zneužití,“ přibližuje výhody Tomáš Kafroň z Raiffeisenbank.

Odměny a benefity pro mladé klienty

Studentské účty jsou také populární díky systému bonusů, slev a odměn. Česká spořitelna láká mládež na atraktivní systém slev u vybraných obchodníků, na podobném principu funguje také balíček Gaudeamus 2.2 Komerční banky. Jeho majitelé mohou využít některé ze služeb Student Agency, jazykové školy Tutor a dalších firem s výraznými slevami, přičemž každé září se také mohou těšit na bonus v hodnotě 333 korun v případě, že alespoň jednou měsíčně po celý rok zaplatí kartou, dobijí mobil v bankomatu KB nebo pošlou peníze prostřednictvím služby internetového bankovnictví.

V nabídce odměn nezaostávají také další finanční ústavy. „ERA osobní účet nabízí jedinečnou poplatkovou odměnu, kdy stačí jednou měsíčně zadat transakci přes elektronické bankovnictví a klientovi je na oplátku vrácena zpět část poplatku za vedení účtu,“ připomíná tisková mluvčí Poštovní spořitelny Denisa Salátková.

Majitele konta Genius Student pak čeká odměna až 900 korun v případě doporučení nových klientů účtů Genius Student, případně Genius Active. Vyplacení odměny je podmíněno založením účtu.

Vybírejte i z nestudentských účtů

V případě, že vás žádný z produktů určených pro studující nezaujme, můžete se porozhlédnout jinde. Velmi příznivé ceny za služby nabízí také internetová mBank, Fio banka či nejnovější Zuno. Flexibilní mKonto od mBank neúčtuje svým zákazníkům poplatek za vedení účtu, klienti Fio mohou kromě toho vybírat až desetkrát měsíčně z bankomatů Pharro a vést internetové bankovnictví zdarma. Velkou výhodu představuje také fakt, že v podobných případech nemusíte účet rušit nebo měnit po ukončení studií či dosažení 26 případně 30 let.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená