FinExpert.e15.cz

Srovnání: Nejdražší život je v Tokiu

Praha vypadla z první padesátky a je 69. nejdražším městem světa.
Srovnání: Nejdražší život je v Tokiu

V Japonsku se žije draze, v desítce nejdražších měst k životu najdeme hned tři japonská města – Tokio, Osaku a Nagoyu. Praha vypadla z první padesátky a je 69. nejdražším městem světa.

  • Nejvýznamnější nákladovou položkou v nejdražších městech světa jsou výdaje za bydlení. Především v Asii neustále stoupají ceny nemovitostí, a proto v první desítce nejdražších měst hned pět z Asie. Mimo japonská města ještě Singapur a Hongkong.
  • Výsledný žebříček nejdražších měst světa ovlivňují desítky položek, jako jsou náklady na bydlení, zdravotní péči, vzdělání, dopravu, potravin, oblečení, domácí podtřebu či zábavu, úrokové sazby, směnné kursy v závislosti na výši příjmů.

V Singapuru a Hongkongu je draho

Ekonomiky Hongkongu a Singapuru jsou nejvíce globalizované ekonomiky světa. Podmínky pro podnikání jsou zde vynikající. Proto řada renomovaných firem má v těchto dvou zemích své zastoupení nebo pobočku. Vzhledem k malému prostoru však náklady na bydlení v obou zemích v posledních letech výrazně stouply.

V Hongongu a Singapuru stoupaly ceny bydlení i během ekonomické krize, kdy ve většině vyspělých zemí světa ceny klesaly. Především vysoké výdaje za bydlení jsou důvodem, proč Singapur a Hongkong patří do desítky nejdražších měst světa.

Ekonomická svoboda v obou zemích je nejvyšší na světě, neexistují zde žádná omezení či pobídky. Zahraniční investoři těží z velmi liberálních podmínek, v přepočtu na jednoho obyvatele patří Hongkongu a Singapuru první místo v míře zahraničních investic. Téměř celé ekonomiky jsou privátní. Efektivita obchodu je v obou zemích obdivuhodná. Infrastruktura je na vynikající úrovni, stejně jako podnikatelské prostředí.

Nejdražším městem je Tokio

Každodenní životní náklady občanů jsou nejvyšší v Tokiu, jak vyplývá ze studie společnosti Mercer „Cost of living Survay 2012“, ve které bylo hodnoceno 214 měst světa.

  • Z Česka byla hodnocena pouze Praha, která je 69. nejdražším městem světa.
  • Desítku nejdražších měst světa tvoří: Tokio (Japonsko), Luanda (Angola), Osaka (Japonsko), Moskva (Rusko), Ženeva (Švýcarsko), Curych (Švýcarsko), Singapur,  Ndjamen (Čad), Hongkong, Nagoya (Japonsko).
  • Druhou desítku tvoří: Sydney (Austrálie), Sao Paulo (Brazílie), Rio de Janeiro (Brazílie), Bern (Švýcarsko), Melbourne (Austrálie), Šanghaj (Čína), Peking (Čína), Oslo (Norsko), Perth (Austrálie), Libreville (Gabon).

Velmi dráhá jsou tedy i některá africká města, např. Luanda (Angola), která je bohatá na přírodní zdroje. Především na ropu. Dále potom na diamatny a zlato. V Luandě tak sídlí i zahraniční společnosti, jejichž zaměstnanci musí počítat s vysokými životními náklady. Zvýšený zájem ze strany zahraničních investorů znamená nárůst zahraničních zaměstnanců v těchto městech. Nedostatek kvalitního bydlení potom šroubuje ceny bydlení nahoru.

Ve Švýcarsku je draze, ale blaze

Švýcarsko je jednou z nejvyspělejších zemí světa. Dvě staletí neutrality umožnila Švýcarsku získat pověst bezpečného finančního centra. Curych je jedním z hlavních a nejdůležitějších světových bankovních a obchodních velkoměst. Ženeva je sídlem mezinárodních organizací, působících v oblasti lidských práv. Jako neutrální země je Švýcarsko ideální základna pro Červený kříž.

Švýcaři mají jednu z nejvyšších životní úrovní na světě. Průměrná měsíční mzda svobodného Švýcara je cca 3 800 euro, což je nejvíce ze všech členských zemí OECD. Curych, Ženeva a Bern jsou města s nejvyššími čistými příjmy na světě.

  • Přestože švýcarská města Ženeva, Curych a Bern patří mezi nejdražší města světa, tak jsou podmínky k životu v těchto městech vynikající. Mzdy jsou vysoké, životní prostředí krásné, pornikatelské podmínky výborné a veřejná správa skvěle funguje.

Je Čína ještě levná?

Čínská ekonomika v posledncíh letech rostla nebývalým tempem. Zahraniční obchod končil vždy aktivním saldem. Devizové rezervy rosty, moderní technologie jsou na vzestupu. Soukromý sektor se rozvíjí, jsou prohloubeny tržní principy. 

V roce 2001 se stala Čína členem WTO, čímž se částečně uvolnil čínský trh. Vlivem ekonomického růstu se však prohloubily rozdíly mezi bohatými a chudými. A značně se zvýšily náklady na bydlení, Šanghaj (16. místo) a Peking (17. místo) již patří mezi dvacet nejdražších měst světa.

Nejdražší město v USA je New York

Při mezinárodním srovnání patří americká města mezi levnější. Nejdražším městem USA je New York až na 33. místě. Druhým nejdražším městem je Los Angeles až na 68. místě a San Francisko na 70. místě.

Seznam nejdražších měst světa každoročně sestavuje několik analytických společností. V článku jsme vycházeli z žebříčku renomované analytické společnosti Mercer HR Consulting „Cost of living 2012“.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená