FinExpert.e15.cz

Srovnání: Digitálnímu světu vládnou Dánové

Firma, která chce být na světovém trhu úspěšná se musí zapojovat do výzkumu a vývoje - jedině tudy vede cesta k vyšším ziskům. Kde ve světě dle Economist Intelligence Unit (významná světová analytická společnost) jsou informační a komunikační technologie nejvíce rozšířeny a nejlépe využívány? Jak si stojí v mezinárodním srovnání Česko?
Srovnání: Digitálnímu světu vládnou Dánové

E-business - zdroj nových pracovních míst

Informační a komunikační technologie (ICT) dramaticky a hekticky ovlivňují náš každodenní život  (způsob vykonávání  práce,  pracovní vztahy, organizaci podniků,  přípravu na budoucí povolání,  způsob naší vzájemné mezilidské komunikace…).  Nové a dokonalejší  technologie vedou k  růstu produktivity práce  průmyslu a ke zvyšování  kvality poskytovaných služeb a mnohdy ke snižování nezaměstnanosti. Můžeme říci, že dnešní svět je informační společností, ve které  jsou klíčovými faktory konkurenceschopnosti jednotlivých firem či podnikatelů    kvalita a rychlost informování - internet jednoznačně  změnil moderní  svět. V informační společnosti, ve které žijeme, se skoro žádná profese neobejde bez dobrých dovedností pracovat s moderními informačními technologiemi.    ICT ovlivňují ekonomiku jednotlivých států  ve všech fázích - od vstupu do průmyslu  až po službu  poskytovanou konečným zákazníkům.  Jednotlivé státy jsou se vědomy obrovského významu nových technologií, a proto je všemožně podporují. Pro výrobu produktů s vysokým podílem nových technologií je vždy zapotřebí to nejdůležitější – schopní zaměstnanci.

Kritéria hodnocení

 
Economist Intelligence Unit při svém hodnocení rozšířenosti a dostupnosti ICT technologií ve vybraných 65 zemích světa posuzovala více než 100 kritérií. Mimo jiné bylo hodnoceno: počet internetového připojení v zemi, počet pravidelných uživatelů internetu, počet mobilních telefonů v zemi, internetová infrastruktura, státní a privátní výdaje na nové technologie, možnost vyřízení všech záležitostí s veřejnou správou přes internet, zákonodárství v oblasti ICT, výuka nových technologií na školách, znalosti a dovednosti v oblasti práce s PC jednotlivých občanů, výroba vlastních programů, počet lidí zaměstnaných v těchto oborech.

V EU nám patří 17. místo

Na prvním místě skončilo Dánsko s těsným náskokem před Spojenými státy Americkými. Jistě není náhodou, že v první desítce skončily všechny čtyři Skandinávské země (Dánsko, Švédsko, Finsko a Norsko). Investování do IT a progresivních oborů je ve Skandinávii podporováno, Skandinávci  jsou přitom vzdělaní a vynalézaví. To vše jsou výborné podmínky pro zakládání high-tech firem v zemi či dokonce pro jejich stěhování ze zahraničí. Mimo západoevropské země do první desítky proklouzly zmíněné Spojené státy Americké, Hong Kong a Austrálie. Z členských zemí Evropské unie patří Česku sedmnácté místo (před námi jsou všechny původní členské země a Slovinsko s Estonskem), v rámci světového porovnání nám patří 29. místo, přičemž odstup Estonska, Slovinska a Řecka je minimální a náskok před 32. Polskem (0.5 bodu) je již značný.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená