E-business - zdroj nových pracovních míst
Informační a komunikační technologie (ICT) dramaticky a hekticky ovlivňují náš každodenní život (způsob vykonávání práce, pracovní vztahy, organizaci podniků, přípravu na budoucí povolání, způsob naší vzájemné mezilidské komunikace…). Nové a dokonalejší technologie vedou k růstu produktivity práce průmyslu a ke zvyšování kvality poskytovaných služeb a mnohdy ke snižování nezaměstnanosti. Můžeme říci, že dnešní svět je informační společností, ve které jsou klíčovými faktory konkurenceschopnosti jednotlivých firem či podnikatelů kvalita a rychlost informování - internet jednoznačně změnil moderní svět. V informační společnosti, ve které žijeme, se skoro žádná profese neobejde bez dobrých dovedností pracovat s moderními informačními technologiemi. ICT ovlivňují ekonomiku jednotlivých států ve všech fázích - od vstupu do průmyslu až po službu poskytovanou konečným zákazníkům. Jednotlivé státy jsou se vědomy obrovského významu nových technologií, a proto je všemožně podporují. Pro výrobu produktů s vysokým podílem nových technologií je vždy zapotřebí to nejdůležitější – schopní zaměstnanci.
Kritéria hodnocení
Economist Intelligence Unit při svém hodnocení rozšířenosti a dostupnosti ICT technologií ve vybraných 65 zemích světa posuzovala více než 100 kritérií. Mimo jiné bylo hodnoceno: počet internetového připojení v zemi, počet pravidelných uživatelů internetu, počet mobilních telefonů v zemi, internetová infrastruktura, státní a privátní výdaje na nové technologie, možnost vyřízení všech záležitostí s veřejnou správou přes internet, zákonodárství v oblasti ICT, výuka nových technologií na školách, znalosti a dovednosti v oblasti práce s PC jednotlivých občanů, výroba vlastních programů, počet lidí zaměstnaných v těchto oborech.
V EU nám patří 17. místo
Na prvním místě skončilo Dánsko s těsným náskokem před Spojenými státy Americkými. Jistě není náhodou, že v první desítce skončily všechny čtyři Skandinávské země (Dánsko, Švédsko, Finsko a Norsko). Investování do IT a progresivních oborů je ve Skandinávii podporováno, Skandinávci jsou přitom vzdělaní a vynalézaví. To vše jsou výborné podmínky pro zakládání high-tech firem v zemi či dokonce pro jejich stěhování ze zahraničí. Mimo západoevropské země do první desítky proklouzly zmíněné Spojené státy Americké, Hong Kong a Austrálie. Z členských zemí Evropské unie patří Česku sedmnácté místo (před námi jsou všechny původní členské země a Slovinsko s Estonskem), v rámci světového porovnání nám patří 29. místo, přičemž odstup Estonska, Slovinska a Řecka je minimální a náskok před 32. Polskem (0.5 bodu) je již značný.