V loňském roce jsme v České republice za nové byty zaplatili okolo 52 tisíc za metr čtvereční. V Polsku jsou ceny přibližně o čtvrtinu nižší než u nás, v Maďarsku za byty zaplatí přibližně polovinu toho co Češi.
Za 200 tisíc eur si můžeme koupit byt o rozloze 100 m2, Polák by za stejnou cenu získal byt o 80 m2 větší, Maďar dokonce o 96 m2. Nejvíce se v roce 2015 stavělo v Rusku, nejméně v Portugalsku a Itálii. Vyplynulo to ze studie poradenské společnosti Deloitte.
Kde se nejvíce zdražovalo?
Obrovské rozdíly jsou i mezi jednotlivými metropolemi. „Rozdíly mezi jednotlivými lokalitami z hlediska cen rezidenčních nemovitostí v rámci Evropy jsou velké. Za částku, za kterou si lze v zemích střední a východní Evropy pořídit luxusní mezonet, není možné v Londýně nebo Paříži koupit ani jednopokojový byt,“ říká Diana Rádl Rogerová, partnerka v Deloitte odpovědná za odvětví nemovitostí ve střední Evropě.
Nejvíce meziročně narostly ceny bytů, respektive za metr čtvereční, v Irsku (o 27 %), Izraeli (o 10,8 %) a ve Španělsku (o 10,6 %). Naopak ve Velké Británii ceny vrostly jen o 3,2 %. Naproti tomu v Rusku koupili byt o 24, 6 % levněji. Mohlo za to oslabení rublu vůči euru.
Matička Praha
Za byt v Praze jste v loňském roce zaplatili o 22 % více než za byt ve Varšavě. V průměru se cena za metr čtvereční pohybovala okolo 2 140 eur. „Na základě dat za Českou republiku z Cenové mapy prodejních cen víme, že se cena nového vlastního bytu v Praze z minulého roku v porovnání s jinými evropskými metropolemi výrazně nezměnila. Naopak, ceny některých ostatních evropských měst rostly až dvouciferným tempem. Ceny vnitřního Londýna vzrostly o 29 % a ceny v Dublinu o 21 %. Vůbec největší změnu ale zaznamenala portugalská města. V Lisabonu cena za rezidenční nemovitost vzrostla o 33 % a v Portu dokonce o 49 %,“ doplňuje Petr Hána, manažer oddělení nemovitostí společnost Deloitte.