Spropitné dáváme poměrně často. Ať už v restauracích, u kadeřníka či při nákupech v obchodech. 92 % z nás dává spropitné obsluze, pouze 2 % nedává dýško nikdy. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala vypracovat Česká spořitelna.
54 % dotázaných při útratě 158 korun zaokrouhlí na 160 korun. 38 % z nás k účtence připočte deset procent. Většinou jde o muže a vysokoškoláky. Nejštědřejší jsou v Karlovarském kraji a na Vysočině, naproti tomu největší „hamouni“ žijí na Liberecku.
Co ovlivní výši spropitného? Samozřejmě je to kvalita a chování obsluhy. Pouze v 5 % nás ovlivní vzhled restaurace nebo výše spropitného u ostatních platících (1 %).
Cesta pro charitu?
Z průzkumu dále vyplynulo, že stejný princip jako u spropitného by Češi ocenili i u darování peněz na charitu. Více než tři čtvrtiny lidí (77 %) by využily možnost přispívat na vybraný dobročinný projekt zaokrouhlováním při platbách kartou. Pro tuto možnost existují i aplikace, například Melinda právě od České spořitelny.
Tradičně jinak přispívá 20 % Čechů do kasiček na ulici, 18 % prostřednictvím DMS, 17 % z nás daruje jednorázově vybrané organizaci či na projekt bankovním převodem a téměř 14 % Čechů daruje ve velkých celonárodních charitativních sbírkách.