FinExpert.e15.cz

Správná volba podílového fondu

Český investor může vybírat z řady různě zaměřených podílových fondů. Kde získáte podílové listy a informace o fondu?
Správná volba podílového fondu

Vytvářet nové a spravovat stávající podílové fondy mohou investiční společnosti, které získaly povolení od České národní banky. Pokud jste se rozhodli pro investici do podílových fondů, musíte navštívit společnost, která vybrané fondy distribuuje. V České republice můžete koupit podílové listy v bance, přes finanční poradce, na pobočce stavební spořitelny a dokonce i na poště.

Nejvíce fondů nabízejí banky

Na českém trhu najdete řadu investičních společností, které jsou dceřinými společnostmi bank či nadnárodních finančních skupin. Příkladem může být například Investiční společnost České spořitelny, ČSOB investiční společnost, ING Investment Management, Investiční kapitálová společnost Komerční banky, J&T Asset Management apod.

Finanční poradci a některé banky nabízejí také podílové fondy spolupracujících investičních společností. Například v nabídce UniCredit Bank najdete podílové fondy investiční společnosti Pioneer a u BAWAG Bank podílové fondy společností Credit Suisse, Fortis Investments, ABN AMRO, BNP PARIBAS, Julius Baer apod.

Investovat do podílových fondů můžete i u Českomoravské stavební spořitelny a Modré pyramidy. V nabídce Českomoravské stavební spořitelny najdete převážně konzervativní fondy od investičních společností KBC Asset Management, ČSOB Asset Management a Union Investments. Modrá pyramida stavební spořitelna zase nabízí některé fondy Komerční banky.

Podílové listy nabízí i ČP Invest investiční společnost, jejíž mateřskou společností je Česká pojišťovna. Poštovní spořitelna, jejíž pobočky najdete na poštách, nabízí podílové fondy ze skupiny KBC/ČSOB.

VÝZNAMNÉ INVESTIČNÍ SPOLEČNOSTI PŮSOBÍCÍ V ČR
Společnostwww stránky
AKRO investiční společnostwww.akro.cz
ATLANTIK Asset Management investiční společnostwww.aaam.cz
AXA investiční společnostwww.axa.cz
Conseq investiční společnostwww.conseq.cz
Credit Suisse Asset Management investiční společnostcz.csam.com
ČP INVEST investiční společnostwww.cp-invest.cz
ČSOB Investiční společnostwww.csobinvest.cz
Fortius Global Investments, investiční společnostwww.fgi.cz
Investiční kapitálová společnost KBwww.iks-kb.cz
Investiční společnost České spořitelnywww.iscs.cz
J&T Asset Managementwww.jtam.cz
Pioneer investiční společnostwww.pioneer.cz
PROSPERITA investiční společnostwww.prosperita.com/cz
Realtia investiční společnostwww.realtia.cz
REICO investiční společnost České spořitelnywww.reicofunds.cz
Zdroj: ČNB

Nejrychleji získáte informace o fondech na internetu

Dříve než se rozhodnete investovat, zjistěte si o nabízeném podílovém fondu dostatek informací. Distributor fondu vás stručně seznámí se zaměřením fondu, jeho rizikovostí, předpokládaným výnosem, poplatky a poradí, zda je vybraný fond vzhledem k vašemu investičnímu záměru vhodný. Více informací o fondu získáte ve zjednodušeném statutu fondu. Ten obsahuje základní informace o investiční společnosti, investičních cílech fondu, cenných papírech, které mohou být do portfolia fondu nakupeny, popis typického investora, informaci o rizikovosti a výkonnosti podílového fondu, informace o zdanění příjmu apod. Prostudovat zjednodušený statut fondu se vyplatí především ve fázi výběru nejvhodnějšího podílového fondu. Pokud potřebujete ještě více informací, nahlédněte do statutu fondu. Všechny informace o nabízených fondech můžete získat buď na pobočce distributora fondu, nebo rychleji na jeho internetových stránkách.

Před nákupem fondu zjistěte:

  • Jaká je doporučená doba investice
  • Předpokládaná výkonnost a rizikovost fondu
  • Výše vstupních a výstupních poplatků, výše poplatku za správu a přestup
  • Výše minimální investice
  • Jaká je investiční strategie fondu (do čeho fond investuje – do akcií, dluhopisů, jiných fondů apod.)
  • Tituly s největším zastoupením v portfoliu fondu (předmět jejich činnosti, země původu emitenta CP)

Nákup a prodej podílových listů

Vlastní nákup vybraných podílových listů je velmi jednoduchý. S investiční společností uzavřete smlouvu o nákupu podílových listů vybraného podílového fondu a zašlete peníze na bankovní účet fondu. První pracovní den po připsání peněz na účet podílového fondu vám investiční společnost připíše nakoupené podílové listy na váš majetkový účet. Počet získaných podílových listů závisí na hodnotě jednoho podílového listu v den připsání finančních prostředků na účet podílového fondu. Při investici do podílových fondů je ve většině případů účtován vstupní poplatek. Ten může být již započítán v kurzu nebo je vypočítán z investované částky (k investici 1 000 Kč je připočítán 3% poplatek - 30 Kč, nebo je z investice 1 000 Kč odečten 3% poplatek a za zbývající částku je nakoupen odpovídající počet podílových listů).

Ze zákona mají investiční společnosti povinnost odkupovat podílové listy od investorů. Pokud chcete prodat podílové listy, musíte o to společnost požádat (Žádost o odkup podílových listů). Při prodeji podílových listů je použit kurz ze dne, kdy investiční společnost vaši žádost obdržela. Z vyplacené částky může být stržen tzv. výstupní poplatek. Investiční společnost má povinnost vypořádat odkup do 15 pracovních dnů ode dne doručení žádosti o odkup. U většiny společností netrvá vypořádání obchodu déle než týden.

Kde sledovat výkonnost fondu

Každého investora zajímá, jak se podílovému fondu daří. Aktuální kurzy vybraných podílových listů jsou uveřejňovány ve finančních přílohách deníků. Přehledy zpravidla obsahují aktuální denní hodnotu jednoho podílového listu, výkonnost za poslední měsíc a rok. Vzhledem k velkému počtu fondů nemusí být právě váš fond v seznamu zahrnut. Z tohoto důvodu je výhodné sledovat vývoj fondu přímo na internetových stránkách investiční společnosti. Podrobné statistiky naleznete i na internetových stránkách Asociace pro kapitálový trh České republiky.

Pravidelné statistiky a komentáře k vývoji podílových fondů najdete každý měsíc v časopisu Osobní finance.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená