FinExpert.e15.cz

Spotřebitelské úvěry

Spotřebitelské úvěry se dají využít prakticky pro jakékoliv spotřební zboží, od vybavení domácnosti po nákup automobilu nebo nemovitosti.

O co jde

Spotřebitelský úvěr je půjčka fyzické osobě na financování nepodnikatelských potřeb. Slouží především k nákupu spotřebního zboží, k financování různých služeb (školné, dovolená) a lze ji použít také k financování nákupu či rekonstrukci nemovitostí. Pokud je úvěr čerpán jako neúčelový, může jej klient využít k libovolnému účelu. Spotřebitelský úvěr je bankami nabízen fyzickým osobám občanům starším 18 let, se státním občanstvím ČR a trvalým bydlištěm na území ČR.

 

Bezúčelně nebo s účelem?

Spotřebitelské úvěry mohou mít charakter hotovostní (bezúčelný) či bezhotovostní (účelový). Hotovostní úvěr znamená peněžní prostředky, které můžete použít na libovolný účel. Naproti tomu při bezhotovostním úvěru sdělíte bance účel použití prostředků a ta potom přímo proplácí faktury dodavateli. Možnost použít finanční prostředky libovolně je vykoupena vyšší úrokovou sazbou.

 

Jak jej získat

Některé banky nemají podmínku českého občanství nemají a poskytnou úvěr i cizincům s trvalým pobytem na území ČR. Podmínka plnoletosti ovšem musí být splněna v každém případě. Bývá rovněž stanovena maximální věková hranice žadatele – většinou kolem 65 let. Každopádně musíte mít trvalý příjem a nezáleží na tom, jste-li v zaměstnaneckého poměru, či podnikáte na živnostenský list. Podmínky závisí i na výši úvěru. Žádáte-li o vyšší částku, bývá požadován ručitel, případně zástava.

Žádost o úvěr představuje papírování, které vás může i odradit. Banka bude přinejmenším požadovat předložení Potvrzení o výši příjmů od zaměstnavatele, v případě podnikatele daňová přiznání zpravidla za poslední dva roky. Platí samozřejmě, že o čím větší úvěr klient žádá, tím větší nároky v oblasti podkladů banka má.

 

Co to stojí

Výše úrokové sazby závisí na typu úvěru (účelový nebo neúčelový), na době jeho splatnosti, případně na jiných okolnostech, které banka zohledňuje. Úroková sazba spotřebitelských úvěrů se pohybuje v rozpětí cca 10–17 % p.a.

Kromě toho si banka účtuje nejrůznější poplatky, které jsou jednorázové nebo pravidelné. Některé banky vybírají poplatek při podání žádosti o úvěr, jiné provádějí posouzení úvěru bezplatně a poplatek inkasují od klienta až v případě kladného vyřízení jeho žádosti. V obou případech je výše poplatku určena fixní částkou nebo procentuální sazbou z celkové výše úvěru. Poplatek za vedení nebo správu úvěru není u některých bank vybírán.

 

Kolik vám půjčí?

Výše poskytovaných spotřebitelských úvěrů je u jednotlivých bank a typů úvěrů různá. Pohybuje se od řádově několika desítek tisíc korun po blíže neurčenou částku, která je definovaná schopností klienta splácet úvěr. Nižší maximální výši úvěru banky poskytují většinou u úvěrů bez zajištění, neúčelových a vyplácených v hotovosti klientovi.

Je třeba vědět, že spotřebitelský úvěr má několik nevýhod. Zaplatíte více než si půjčíte (půjčená částka + úrok) a vyřízení trvá delší dobu. Navíc musíte podstoupit často nekonečné byrokratické procedury při kterých musíte prokázat pravidelný příjem a jeho výši, někdy si musíte sehnat ručitele, nebo se zaručit jiným majetkem. Pro mnoho lidí je však spotřebitelský úvěr jednou z možností, jak si pořídit ihned něco, na co by jinak šetřili delší dobu.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená