Velké množství dat přišlo v minulém týdnu z domácí ekonomiky. Hrubý domácí produkt podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu ve 4. čtvrtletí loňského roku vzrostl meziročně o 0,6 %, ve srovnání s předchozím čtvrtletím však o 0,1 % poklesl. V obou případech byl HDP mírně revidován směrem vzhůru. Za celý loňský rok domácí ekonomika vzrostla o 1,7 %.
Tahounem růstu zůstává průmysl a zahraniční obchod. Vyhlídky pro tento rok nejsou příliš příznivé a počítá se stagnací české ekonomiky. To potvrdila i statistika průměrných mezd. Ty za celý loňský rok sice průměrně vzrostly nominálně o 2,2 %, avšak v reálném vyjádření jen o 0,3 %. Růst mezd byl výhradně doménou podnikatelské sféry. Naopak platy v nepodnikatelské sféře reálně poklesly o 1,8 %, stejně jako zaměstnanost o 1,9 %. Vzhledem k vysoké míře inflace letos domácnostem reálné příjmy poklesnou.
Neutěšený stav potvrdily i další statistiky
Míra nezaměstnanosti v únoru mírně vzrostla na 9,2 % a počet uchazečů o práci se zvýšil na necelých 542 tis. S opatrným optimismem lze hodnotit fakt, že se mírně zvýšil počet volných pracovních míst a na jedno volné pracovní místo připadá „pouze“ necelých 15 uchazečů. S příchodem jarních měsíců by se nezaměstnanost měla začít postupně snižovat. Stejně jako nezaměstnanost rostou i ceny.
Míra inflace v únoru dále zrychlila a meziročně vzrostla o 3,7 %. Tak vysoké hodnoty byly naposledy v roce 2008. Zdražení se týká především nezbytných statků jako bydlení, potraviny a energie, což je obzvláště nepříjemné pro stále početnější skupinu občanů v důchodovém věku. Za jediný pozitivní údaj lze označit překvapivě vysoký lednový přebytek obchodní bilance (+29,6 mld. Kč). Zahraniční poptávka je v současnosti to jediné, co českou ekonomiku drží na nohou.
Autor je analytikem společnosti Akcenta CZ.