FinExpert.e15.cz

Spotřeba zemního plynu v Evropě klesá

Podle předběžných údajů a odhadů z Eurogasu celková spotřeba zemního plynu v pětadvacítce zemí EU klesla v roce 2006 v porovnání s rokem 2005 o 1,1 procenta.

V roce 2006 představovala spotřeba zemního plynu v 25 členských zemích EU 18 963 PJ (petajoulů), tedy 486 miliard krychlových metrů (BCM) , tedy 408 miliónů tun ropného ekvivalentu (MTOE) , když v roce 2005 dosáhla hodnot 19 182 PJ / 492 BCM / 412 MTOE.
Ke sklonku roku 2006 celkový počet spotřebitelů zemního plynu napojených na rozvodnou síť 25 členských zemí EU vzrostl oproti roku 2005 o 1,6 procenta na 105,124 milionu zákazníků (jde tedy nárůst o 1,7 milionu zákazníků).

Teplá zima se v závěru roku podepsala na spotřebě

Oproti trendu zaznamenaném v posledních několika letech spotřeba zemního plynu v pětadvaceti členských státech EU poklesla v roce 2006 o 1,1 procenta. Ačkoli se trh se zemním plynem v jednotlivých zemích značně liší, tento mírný pokles lze vysvětlit několika obecnými celoevropskými trendy. Do spotřeby zimního plynu zasáhlo klima. I přes razantní nástup zimy byly poslední měsíce roku 2006 výjimečně teplé. Ve většině zemí spotřebu rovněž negativně ovlivnila snížená konkurenceschopnost zemního plynu ve výrobě elektrické energie: ceny zemního plynu byly v roce 2006 obecně vyšší, zato cena uhlí se pohybovala nízko. V některých zemích rovněž hrála roli vyšší energetická účinnost.

V jižní Evropě mírnější klimatické podmínky zapříčinily negativní trend ve spotřebě plynu. Na nejdynamičtějších evropských trzích s plynem došlo k důležitým změnám: krom Řecka vykazují všechny země pokles spotřeby. V porovnání s loňským růstem se Španělsko tentokrát mohlo pochlubit jen skromným nárůstem ve výši 4,1 procenta, který táhla pouze poptávka elektrárenského sektoru. Dva hlavní trhy v regionu vykázaly pokles ve spotřebě –Itálie odebrala o 2,1 procenta méně, France pak za dané období o 3,1 procenta méně. Ani výsledky v dalších zemích se nedaly srovnat s loňským rokem: jak Portugalsko, tak Slovinsko zažily propad o více než tři procenta.

Pokles spotřeby hlásí i vyspělé země

Ve střední Evropě za poklesem spotřeby zaznamenaném ve většině evropských zemí rovněž stojí obecně příznivé klimatické podmínky: největší pokles ve výši 6,6 procenta zaznamenalo Rakousko. I v dalších zemích došlo k nezvyklému zpomalení odběru – Maďarsko, Česká republika a Slovinsko spotřebovaly o více než tři procenta zemního plynu méně než loni a spotřeba v Nizozemí a Slovensko se propadla o více než dvě procenta.

V tomto regionu jsou ovšem pozoruhodné pozitivní výsledky Německa (nárůst o 1,4 procenta). Po několika letech stagnujících odběrů se dobrý výkon německé ekonomiky podepsal na nárůstu spotřeby zemního plynu v elektrárnách, jakož i na nadprůměrných odběrech průmyslového sektoru.

V Británii klesla spotřeba o pět procent, zejména v důsledku vyšších cen zemního plynu, což omezilo poptávku elektrárenského sektoru. Na severu Evropy první studené měsíce roku 2006 do značné míry vykompenzovaly relativně teplejší konec roku. Spotřeba zemního plynu vzrostla – v Estonsku a Finsku o osm procent a v dalších zemích následujícím způsobem: o 1,9 procenta v Dánsku, o 3,6 procenta v Lotyšsku a o 4,4 procenta ve Švédsku.

Plyn přebývá v zásobnících

Všeobecně mírnější klimatické podmínky ke sklonku roku 2006 rovněž vedly k tomu, že nezanedbatelné množství zemního plynu bylo po celé Evropě bylo uskladněno v zásobnících. Zásoby se v roce 2006 zvýšily o 309 PJ (7,9 BCM). Oproti loňskému vzrůstu zásob jde tedy o nárůst o 224 PJ (5,7 BCM).

Tuzemská těžba v pětadvaceti členských zemích EU za toto období poklesla o 4,9 procenta na 7 555 PJ (194 BCM). Ačkoli některé země jako Rakousko, Španělsko, Francie a Maďarsko lehce zvýšily vlastní produkci, na poklesu se podepsal hlavně propad britské těžby ve výši 9,6 procenta.

Spotřeba zemního plynu byla saturována hlavně těžkou zemí evropské pětadvacítky, která v roce 2006 představovala 38 procent celkových dodávek. Hlavním externím dodavatelem zemního plynu je Rusko se 24 procenty, Norsko se 17 procenty a Alžír s 10 procenty, v závěsu je pak Egypt, Nigerie a Libye (každá z těchto zemí představuje dvě procenta) a země Perského zálivu a Trinidad Tobago, které představují po procentu dodávek. V roce 2006 se dovoz z Egypta zdvojnásobil a dovoz z Libye zaznamenal nárůst o 44 procent.

Situace v Česku je stabilní

Podle výsledků Bilančního centra v ČR dosáhla spotřeba zemního plynu v ČR v roce 2006 celkem 9 269,4 mil. m3, což je o 3,07 procenta méně než v roce 2005. Vzhledem k nejteplejší zimě za posledních 85 let je 293,4 mil. m3 jen mírný pokles.

Spotřeba zemního plynu v ČR je v posledních letech téměř stabilní s mírnými výkyvy pohybujícími se okolo hodnoty 9,5 mld.m3 ročně. Důvodem poklesu spotřeby v roce 2006 není jen výjimečně teplá zima, ale i realizace různých opatření v dosahování úspor ve spotřebě. „Jako odvětví rozvíjíme aktivity, které by v budoucnu mohly případné poklesy spotřeby v důsledku teplotních výkyvů eliminovat, např. využití zemního plynu v sektoru dopravy, pro kogenerační jednotky atd. Podle současných prognóz se očekává nárůst spotřeby plynu v EU od roku 2001-2030 celkově o 30 procent,“ říká Josef Kastl, generální sekretář České plynárenské unie. V roce 1990 dosáhl nákup plynu v ČR 6,566 mld.m3, v roce 2006 pak 9,794 mld.m3, tedy za posledních 16 let vzrostl v ČR o více než 48 procent.

Odběr zemního plynu je vždy výrazně závislý na atmosférické teplotě. "Určitý pokles celkové spotřeby jsme očekávali. Probíhá standardní střídání teplých a studených zim jako tomu bylo i v minulosti. Např. loňská zima byla dlouhá a i výjimečně studená. V důsledku mrazů v lednu 2006 dokonce padl rekord v denní dodávce v celé historii českého plynárenství. Dodávka zemního plynu dosáhla dne 24. ledna 2006 téměř 68 mil. m3/den při průměrné atmosférické teplotě mínus 14,4oC, což představovalo nárůst o 25 procent oproti běžnému dni“ říká Kastl. Pokračování teplé zimy v prvních měsících roku 2007 ukazuje na výrazné snížení spotřeby v segmentu pro vytápění. Pro celkovou bilanci spotřeby v roce 2007 tak bude rozhodující vývoj teplot a technologická spotřeba.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená