FinExpert.e15.cz

Spotřeba zemního plynu v ČR poklesla

Vzhledem k nadprůměrným teplotám od září loňského roku je to nejvýraznější pokles posledních let.

Podle výsledků Bilančního centra v ČR dosáhla spotřeba zemního plynu v ČR za 1. pololetí roku 2007 celkem 4 351,2 mil. m3, což je o 23 procent méně než ve stejném období v roce 2006. Jde o nejvýraznější pokles posledních let.

„V posledních dvou letech je statisticky vykazován pokles celkové spotřeby zemního plynu v ČR řádově o 2 -3 %. Výrazné snížení spotřeby je pak vykazováno v prvních měsících roku 2007. K příčinám tohoto vývoje patří dlouhodobý mírný růst venkovních teplot a realizace různých opatření v dosahování úspor ve spotřebě", uvedl pro FinExpert.cz Josef Kastl z České plynárenské unie.

Na menší odběry má vliv počasí

Tento trend k poklesu spotřeby byl v minulosti kompenzován vyššími investicemi do plynofikace. Dnes eviduje plynárenství již přes 2,8 milionu odběratelů zemního plynu a přestože se jejich počet stále zvyšuje, vliv venkovních teplot na odběry v segmentu vytápění vede k celkovému poklesu spotřeby. Toto se plně projevilo právě v prvním pololetí roku 2007, kdy spotřeba poklesla dokonce o více než 20 %. Důvodem není jen mimořádně teplá zima, ale i celkově vyšší teplotní průměr celého 1. pololetí. Odběr zemního plynu je vždy výrazně závislý na atmosférické teplotě.

"Pokud očistíme hodnoty o vliv teploty (nebo-li přepočteme na tzv. normálovou teplotu), i po tomto upřesnění lze konstatovat, že spotřeba v roce 2007 proti roku 2006 se ale snížila o téměř o 10 %. Přesto díky ekologickým vlastnostem tohoto paliva se podle současných prognóz očekává nárůst spotřeby plynu v EU od roku 2001-2030 celkově o 30 procent. Propad spotřeby v prvním pololetí se s určitostí promítne do celoroční spotřeby, ani v případě velmi tuhé zimy by už asi k vyrovnání s předchozími roky nedošlo. Cenu zemního plynu ale snížená spotřeba významně neovlivní, neboť cena zemního plynu je z 80 % závislá s několikaměsíčním zpožděním na světové ceně ropy a ropných derivátů", dodává Josef Kastl.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená