FinExpert.e15.cz

Spotřeba elektřiny pod kontrolou

Vedete si doma různé evidence plateb, ale celkové vyúčtování za elektřinu vám stále zůstává záhadou?
Spotřeba elektřiny pod kontrolou

Zajímá vás, kolik kilowatthodin za den „sežere“ lednička, televize nebo počítač? Kam a za kolik teče proudu – nejen to vám mohou pomoci odhalit různé technologie pro měření spotřeby energie v domácnosti.

Digitální měřič ukáže spotřebu přístrojů

Při nákupu nových elektrospotřebičů se dnes už ve většině případů dozvíte, jak úsporný váš nový domácí pomocník může být. V praxi ale nakonec nevidíte, kolik kilowatthodin opravdu spotřeboval za den, za týden, za měsíc. Můžete sice každý den zapisovat aktuální stav elektroměru, ale z toho se konkrétní spotřebu například ledničky nedozvíte – opět vidíte jen souhrnné číslo.

Pro zjištění přesné spotřeby elektřiny se můžete vybavit například moderním digitálním měřičem, který stačí zapojit do elektrické soustavy mezi běžnou zásuvku a spotřebič, jehož odběr chcete zjistit. Přístrojů tohoto typu najdete na trhu celou řadu. Podle svých požadavků si můžete vybrat přístroj s nastavením, které vám bude vyhovovat. Měřiče mají různé vybavení; tomu také zpravidla odpovídá jejich cena (zhruba od 200 až po 4000 korun). Pokud doma například využíváte dvoutarifní sazbu elektřiny (D25d, D45d apod.), kdy po určitou část dne odebíráte proud za vyšší cenu ve vysokém tarifu a za nižší cenu v nízkém tarifu, vyplatí se vám poohlédnout se po měřiči, který při měření zohledňuje spotřebu ve vysokém a nízkém tarifu.

Mnohé přístroje pro měření spotřeby umožňují také dlouhodobé ukládání naměřených dat. K výsledkům se tak můžete kdykoli vrátit a mít přehled o spotřebě i zpětně. Měřič můžete využívat na různých místech v domě či v bytě a porovnávat tak rozličné údaje.

Analýzy spotřeby energie odhalí hlavní „žrouty“

Komplexnější nástroje pro průběžné měření a analýzy spotřeby energie lze sehnat například u firmy Energomonitor. Technologie pro kontrolu odběru od Energomonitoru ukazují spotřebu v reálném čase, umožní udělat si představu, co stojí provoz kterých spotřebičů a kde jsou hlavní „žrouti“.

Energomonitor jako zařízení pro trvalé sledování spotřeby energií stojí 4000 korun s DPH ve verzi pro elektřinu, v brzké době firma uvede přídavné měření pro monitoring spotřeby plynu. „Chceme, aby se zařízení zákazníkovi vrátilo v úsporách do dvou let, a předpokládáme minimálně deset procent úspory. Z toho plyne, že zařízení je určené spíše pro rodinné domky a firmy než pro maličké garsonky,“ říká Patrick Zandl ze společnosti Energomonitor.

Co se týče možných úspor, podle odborníků závisí velikost úspor na tom, z jakého stavu začínáme šetřit. „Řádově se může jednat až o desítky procent, pokud máme spotřebiče málo efektivní a pokud jsme dosud příliš nešetřili,“ říká Jiří Beranovský z poradenské společnosti EkoWATT.

S měřením spotřeby mohou pomoci i dodavatelé elektřiny

Různé možnosti k měření dílčí spotřeby pro orientaci odběratele nabízejí také dodavatelé elektřiny. Například Pražská energetika má pro své zákazníky k dispozici takzvaný měřicí kufřík, který obsahuje měřicí přístroj a podrobný návod k použití. Přístroj se zapne do zásuvky a do něj se zapojí měřený spotřebič. Za určitou dobu (zpravidla 24 hodin) přístroj vyhodnotí nejen spotřebu elektřiny, ale podle nastavení využívaného tarifu i částku v penězích za spotřebovanou elektřinu.

„Součástí kufříku je i tabulka běžných optimálních spotřeb elektřiny například u ledničky, takže si každý může své naměřené hodnoty porovnat s optimem a rozhodnout se, co dál,“ doplňuje Petr Holubec z PRE. Měřící kufřík půjčuje PRE zpravidla na týden, takže lze vyhodnotit všechny zásadní spotřebiče domácnosti od ledničky, přes elektroniku (včetně stand-by režimu) až třeba po pračku.

Na základě výstupů z tohoto měření lze pak promyslet možná opatření pro úspory energie. Ukáže-li například 24hodinové měření u ledničky spotřebu dva kilowatt, pak je to hodně a něco je špatně. „Běžná hospodárná lednička má dnes spotřebu méně než jeden kilowatt za den. V tu chvíli by se zákazník měl zamyslet, zdali nenastal čas na její výměnu. Obdobně se dá postupovat u dalších energeticky náročných spotřebičů – pračky, mrazáku a dalších,“ uvádí Holubec a dodává, že na praktických příkladech tří pražských domácností došli odborníci PRE po vyhodnocení výsledků před a po provedení úsporných opatření k číslům kolem 20 až 30 procent úspory.

Měř a řež: čas na úsporná opatření

V oblasti možných úspor při spotřebě elektřiny v domácnosti odborníci doporučují kromě přesné znalosti odběru elektřiny (distribuční sazba, velikost jističe – jestli není zbytečně předimenzovaný apod.) například zapínat „žravé“ spotřebiče, jako je pračka, sušička či myčka v době platnosti nízkého tarifu, kdy je elektřina levnější. „Pokud se zákazník naučí efektivně využívat dobu platnosti nízkého tarifu a odloží provoz vybraných spotřebičů, respektive činností v domácnosti do tohoto tarifního pásma, pak lze určité úspory dosáhnout oproti stavu, kdy se takto zákazník nechová,“ uvádí Jan Pavlů ze společnosti ČEZ.

K získání nízkého tarifu je nutné mít u distributora elektřiny smluvenou dvoutarifní sazbu, skládající se z nízké a vysoké ceny elektřiny. Na získání dvoutarifní sazby má však domácnost nárok pouze pokud elektřinou topí nebo ohřívá vodu – tedy využívá bojler, přímotopy nebo jiná podobná zařízení. Dobu, po kterou je elektřina levnější, pak odběrateli sdělí příslušný distributor.

Další dílčí opatření pro úspory energie mohou často vyplynout právě z průběžné kontroly a měření. „Co nám z naší zkušenosti vykrystalizovalo jako zajímavý zdroj úspor, je odstranění chyb řemeslníků. Bojlery, které se průběžně zapínaly i ve vysokém tarifu, už ani nepočítáme, přitom tady jde o rozdíly spíše mnoha stokorun měsíčně,“ říká Patrick Zandl a doplňuje, že v domácnosti se najde celá řada zařízení, které si ani neuvědomujeme, a přitom žerou elektřinu. Například přesunutí málo používaného mrazáku z teplé kuchyně do studeného sklepa, spouštění zahradního čerpadla či oběhu bazénu v nízkém tarifu, to všechno pomáhá a záleží na tom, co a jak domácnost má. „Většina domácností si myslí, že jsou velmi úsporně vedeny a optimalizovány, ale praxe ukazuje, že to je spíše výjimka,“ uzavírá Zandl.

Článek vyšel na www.penize.cz

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Text lednička má dnes spotřebu méně než jeden kilow...
HJU
17. 5. 2013, 09:33

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená