FinExpert.e15.cz

Spotřeba domácností klesá, HDP táhne jen export

Vláda ekonomice nepomáhá, rozpočty domácností jsou napjaté.
Spotřeba domácností klesá, HDP táhne jen export

Často slýcháme, že tuzemskou ekonomiku táhne především export. Toto tvrzení je pravdivé, růstu HDP však nepomáhají vládní výdaje, investice ani spotřeba domácností. Dle aktuální zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ) výdaje domácností od roku 2008 permanentně klesají (i přes drobné oživení v roce 2010) a to se negativně projevuje i na HDP. Publikovaná data zasahují loňský rok ze tří čtvrtin, měsíce říjen, listopad a prosinec nejsou ve statistice zahrnuta.

Ekonomika loni rostla o 1,7 % a nyní se dostala do recese (HDP kleslo dvě čtvrtletí po sobě). Důvodem jsou nižší důchody domácností, nižší výdaje a tím i nízká domácí poptávka. Výdaje na konečnou spotřebu domácností přitom tvoří dlouhodobě nejstabilnější složku růstu tuzemského hospodářství.

ČR je v reseci. Letos doufá v nezáporný růst

V letech 2001 a 2002 pomáhaly tlumit oslabující růst ekonomiky, pozitivní roli sehrály i v době hospodářské konjunktury (mezi lety 2004-2008), kdy k celkovému HDP stabilně přispívaly každý rok necelými 2 procentními body. Po roce 2005 pak převzal roli tahouna zahraniční obchod a posléze i investice.

Pro bližší přiblížení vztahu spotřeby domácností a HDP je třeba pohled rozšířit o celkový disponibilní důchod domácností a tvorbu úspor. Meziroční vývoj HDP a základních makroagregátů za sektor domácností prezentují následující grafy:

Klepněte pro větší obrázek
Meziroční vývoj HDP a základních makroagregátů za sektor domácností: hrubého disponibilního důchodu, výdajů na konečnou spotřebu, úspor (v běžných cenách)
Klepněte pro větší obrázek
Meziroční vývoj reálného HDP a výdajů na konečnou spotřebu domácností v ČR

Domácnostem v horších časech pomáhají sociální transfery od vlády a také nižší tvorba vlastních úspor (část těchto prostředků mohou přímo přesunout na konečnou spotřebu).

V roce 2009 si disponibilní důchod domácností meziročně zachoval (na rozdíl od HDP a výdajů domácností na konečnou spotřebu) mírný nominální růst, který ale v dalších měsících dále slábl (de facto stagnoval). Při stále se tenčícím disponibilním důchodu musely domácnosti omezit tvorbu svých úspor. Za první tři kvartály loňského roku byly nominálně o desetinu pod úrovní stejného období roku 2010.

Žít se musí, na úspory mnoho nezbývá

V roce 2010 (rok 2011 ještě není kompletně uzavřen) dosáhly výdaje na celkovou spotřebu domácností v ČR v běžných cenách 1 871 mld. Kč, což bylo k poměru k celkovému HDP bezmála 50 %. Výdaje na konečnou spotřebu domácností podléhají v ČR mnohem méně cyklickým výkyvům ekonomiky, než je tomu právě u HDP, což je patrné mj. z nižšího meziročního poklesu spotřeby domácností v roce 2009 (zatímco reálný HDP meziročně zpomalil o 4,5 %, výdaje na konečnou spotřebu domácností klesly „jen“ o 0,4 %).

Nižší propad spotřeby domácnosti v roce vrcholící recese však domácnosti „zaplatily“ nižším meziročním růstem výdajů na konečnou spotřebu v roce následujícím - při téměř 3% růstu ekonomiky reálná spotřeba domácností prakticky stagnovala, a to nejen v roce 2010, ale i v prvních třech čtvrtletích roku 2011. Kompletní zprávu můžete prostudovat zde.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Když přestanou utrácet "lidi z ulice" od Autoservisu...
homer
14. 3. 2012, 09:53
A pak že domácí spotřeba nemá vliv na prosperitu eko...
Petr Ježek
13. 3. 2012, 12:27
a bude díky kalouskovinám ještě hůř
XY
13. 3. 2012, 09:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená