FinExpert.e15.cz

Spořit nebo investovat? Na bankovních účtech leží miliardy

Zatímco Evropané spíše spoří, Američané se nebojí jít do rizika. Kde spoří nejvíce a kde nejméně?
Spořit nebo investovat? Na bankovních účtech leží miliardy

Pokud si chceme uskutečňovat naše spotřebitelská přání, musíme řídit a koordinovat naše finanční příjmy a výdaje, protože s čím vyšším množstvím finančních prostředků můžeme disponovat, tím více přání si můžeme dovolit (např. nové auto, dům, dovolenou  exotických krajích…). Spořit, nebo investovat? Rozdíl mezi investicí a spořením je především v míře rizika, které je s investicí či spořením spojeno. Evropané preferují jistotu a spíše spoří, draví Američané se rizika nebojí a volné prostředky investují.

Evropa je opatrná, Amerika se vrhá do dluhů

V průměru nejvíce finančních prostředků ze svého měsíčného příjmu uspoří na bankovním účtu či v hotovosti Italové (11,6 %) a Francouzi (11,5%). Zatímco Američané či Kanaďané jsou zvyklí se podstatně více zadlužovat a nadbytečné finanční prostředky okamžitě investovat (např. do nákupu akcií či jiných cenných listů), Evropané mají raději jistotu. Vysoká akceptace rizika, podnikavost a kladný vztah k inovacím jsou základními americkými vlastnostmi. Když už mají Evropané peníze investovat, preferují co možná nejjistější druh investice – zajištěné obligace. Než se Evropané zadluží kvůli vlastnímu bydlení, mají v mnoha případech již našetřenu adekvátní část potřebných financí. Američané se naopak zadlužují, aniž by měli našetřenu jakoukoliv částku. Stejná situace je i v dalších zemích: Austrálie, Řecko, Velká Británie a Nový Zéland – tyto členské země OECD tedy v přiložené tabulce chybí, protože ve sledovaném období si občané více půjčovali než spořili.

Finanční plánování je základem

Ovlivnit naše příjmy je vždy velmi těžké a mnohdy stojíme před těžkým životním rozhodnutím (např. nechci se stěhovat za prací a více peněž dostanu ve firmě vzdálené 200 km od současného bydliště, vyhovuje mi zaměstnanecký poměr, ale v případě, že se udělám sám pro sebe, budu mít podstatně více – současně taky starostí...). U výdajů to také není jednodušší, správné plánování a řízení financí není nic snadného. Pro spokojený život je hlavní stanovit si splnitelné sny, které můžeme ovlivnit. Jestliže naším hlavním přáním je nové auto, tak je samozřejmě rozdíl, jestli je za 400 tisíc či za 2 miliony. Co nejrychlejší dosažení finančně dostupných přání je potom již výsledkem našeho správného finančního plánování a investování.

Jestliže je finanční situace rodiny dobrá a má možnost pravidelně odkládat vyšší finanční obnos, je dobré se poradit s finančním poradcem, který sestaví finanční portfolio dle přání zákazníka s ohledem na dovolený stupeň rizika a očekávaného výnosu (tj. vložení finančních prostředků do více produktů – většinou současné vložení peněz do akcií, obligací, pojištění…). Češi těchto služeb příliš nevyužívají, o finančních otázkách si Češi nechávají nejvíce poradit od rodiny či přátel a pouze necelá jedna desetina si poradí od finančního poradce (v Americe je to jedna třetina).

Na bankovních účtech leží celé jmění

Každý druhý Američan vlastní finanční majetek v hodnotě vyšší než 50 tisíc dolarů. V Evropě jsou na tom „majetkově“ nejlépe Švýcaři, přibližně 40 % občanů má naspořeno více než 50 tisíc euro, a Belgičané (téměř 30 %). Evropané jsou při nakládání se svými financemi podstatně konzervativnější než Američané, kteří mají téměř 50 % svého finančního portfolia ve formě akcií (nejvýnosnějšího finančního produktu, ale taky nejrizikovějším). Evropané mají rádi jistotu a bezpečí, a proto v průměru vypadá skladba jejich volných peněžních prostředků následovně:

  • bankovní účet 42 %
  • penzijní pojištění 13 %
  • životní pojištění 12 %
  • akcie 12 %
  • dluhopisy a podílové fondy 11 %
  • hotovost 10%

Češi jsou v průměru následně ještě konzervativnější – téměř 60 % finančních prostředků máme ve formě naprosto nevýnosných produktů (termínovaný vklad v bance či v hotovosti). Přitom úroky na termínovaných vkladech jsou mizivé a stěží pokryjí inflaci. Ve výhodnějších a přitom garantovaných finančních produktech – stavebním spoření, životním pojištění či penzijním pojištění máme pouze 30 % (z toho stavební spoření 16 %). Pro ty, kteří mají rádi jistotu (téměř stoprocentní) jsou přitom tyto tři produkty naprosto ideální a přitom podstatně výnosnější než termínované vklady.

Německá pečlivost a opatrnost je i v investování

Němci v posledních dvou letech spořili méně než v minulosti. Vždyť třetina všech domácností omezila měsíční částku určenou na spoření a pouze 5 % naopak spořilo více. Němci, tak jako většina Evropanů, preferují jistotu a spoření na termínovaných bankovních vkladech či na kapitálovém životním pojištění nebo penzijním připojištění. Nejvíce spoření omezili  občané s příjmem do 1 000 euro za měsíc (poloviny jich spoří vzhledem k rostoucím cenám zboží a služeb méně). Občané s příjmem nad 3 000 euro měsíčně spoření omezují v menším rozsahu. Míra spoření je také závislá na věku, překvapivě nejvíce spoří občané do 29 let. Téměř dvě třetiny Němců mají naspořeno v disponibilních finančních zdrojích méně než 10 000 euro a pouze 5 % Němců má naspořeno v těchto likvidních finančních prostředcích více než 50 000 euro. Důvodem jsou zvýšené investice občanů do bydlení a "užívání si života" (cestování, věnování se koníčkům, dopřávání si nového vybavení do bytu atd.)

Kolik spoří občané zemí OECD ze svého čistého příjmu (v %)

Země Míra spoření (v %)
Itálie 11,6
Francie 11,5
Německo 10,7
Belgie 10,4
Norsko 10,1
Rakousko 9,1
Švýcarsko 9,1
Mexiko 8,8
Švédsko 8,7
Nizozemí 7,1
Španělsko 4,6
Korea 4,4
Portugalsko 4
Japonsko 3,2
Finsko 2,4
Polsko 2,4
Kanada 1,2
Dánsko 1,1
Česko 0,5
Zdroj: OECD FACTBOOK 2007 – ISBN 978-92-64-02946-0 – © OECD 2007
Další článek


 

celkem 15 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Něměli bychom být srovnáváni s ostatními západn
Počtař
17. 5. 2007, 07:56
Re:0,5%
DoG
3. 5. 2007, 11:00
Něměli bychom být srovnáváni s ostatními západními
Navidis
3. 5. 2007, 09:07
Re:Sedí to skvěle
Prevo
2. 5. 2007, 18:49
0,5%
Joker
2. 5. 2007, 17:30

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená