FinExpert.e15.cz

Spořit dětem se vyplatí. Jen je třeba vědět kde a jak

Podívejme se na tuto problematiku blíže, a to na základě konkrétních příkladů.
Spořit dětem se vyplatí. Jen je třeba vědět kde a jak

Kdo může, ten se vždy snaží naspořit svým dětem nějaké peníze do začátků jejich dospělého života. Jenže kde peníze uložit co nejbezpečněji, zhodnotit co nejvíce a jak o ně nepřijít? A přijít o ně můžete snadno, stačí další finanční krize a banky začnou krachovat. A nebo se přihodí něco podobného jako nyní se Zuno bank, která náhle skončila. Podívejme se proto na tuto problematiku blíže, a to na základě konkrétních příkladů.

V 90. letech byly velmi oblíbené vkladní knížky. Rodiče měli doma reálnou papírovou knížku, do níž se průběžně zapisovala uspořená částka, a měli tak pocit, že mají peníze „jisté“. Jisté jsou i v dnešní době, ale tento produkt se stal mnohem nevýhodnějším – úroky oproti minulosti výrazně poklesly, i když například Česká spořitelna nabízí 1 procento ročně. 

Zkusit štěstí se dá i s takzvanou výherní vkladní knížkou České spořitelny, kde máte šanci dvakrát ročně vyhrát nějakou částku či zhodnocení úspor, ale jinak tu peníze nejsou vůbec úročeny a výhru vám také nikdo nezaručí. Výhodou vkladních knížek je, že se neplatí za zřízení, vedení ani vklady, akorát tu bývá poměrně dlouhá výpovědní doba (od 3 do 24 měsíců).

Na spořicích účtech rychle klesají úroky

Spořicí účty jsou u Čechů velmi oblíbené. Kdo má nějaké volné peníze, často si je ukládá právě touto formou a snaží se je zhodnotit. Jenže doby, kdy jste na spořicím účtu dostali několikaprocentní úrok, jsou dávno pryč.

Maximální úrok se aktuálně pohybuje kolem 1 procenta a často je ještě něčím podmíněný. Drtivá většina bank na spořicích účtech nabízí úrok jen v řádu desetin procent a i tak ho neustále snižují. Takže zhodnocení peněz je tu velmi malé. Výhodou je, že nemusíte mít přebytečné peníze doma, vedení, výběry a vklady jsou obvykle zdarma a nebývají tu výpovědní lhůty. Jenže když svému potomkovi založíte na své jméno běžný spořicí účet, budou na něm peníze ležet 15 až 20 let s minimálním úrokem a navíc budou při následném výběru znehodnoceny inflací.

Lepší variantou pro spoření dětem jsou takzvané spořicí účty pro děti. Ale ani zde příliš vysoké úroky neočekávejte. Podívejme se na několik konkrétních příkladů:

  • Komerční banka nabízí dětské konto Beruška. Je určeno dětem do 0 do 15 let, a to na spoření i pro běžné transakce. Pokud je na účtu do 30 000 korun, je tu úrok 0,5 procenta – od vyšších částek už není žádný. Neplatí se za vedení, ovšem zdarma jsou jen vklady na pokladně, jeden výběr na pokladně a dva výběry z bankomatů měsíčně. V osmi letech může mít dítě svou platební kartu.
  • Raiffeisenbank má pro děti spořicí účet Včelička, který se ve 12 letech dítěte mění na plnohodnotné eKonto Student, tedy běžný účet. Dítě v tom okamžiku dostává platební kartu a rodič ztrácí dosavadní stoprocentní kontrolu nad účtem. Úrok je tu pouhých 0,05 procenta a banka vás navíc nutí mít u ní založený i běžný účet, který je zatížen obvyklými poplatky.
  • U ČSOB lze založit dětské konto Slůně, kde je do částky 50 000 Kč úrok 0,5 procenta, pak už jen 0,1 procenta. Zdarma je tu vedení účtu, příchozí platby, měsíční výpis z účtu i čtyři výběry z bankomatu ČSOB měsíčně.

Stavební spoření se liší o tisíce

Nejvyhledávanější formou spoření pro děti je stále stavební spoření, které má tu (ne)výhodu, že se s uloženými penězi nedá do vypršení smlouvy nijak manipulovat (nebo jen za cenu vysokých sankcí). Lidi láká především státní podpora, kdy stačí na účet ročně uložit 20 000 korun a další 2 000 korun přispěje stát. Jenže i tato podpora klesá (ještě před pár lety činila 4 500 Kč) a úroky také (nedávno se pohybovaly v řádu procent, nyní už je to jen okolo jednoho procenta). Je také nutno si uvědomit, že pokud peníze vyberete dřív, banka vám napočítá sankce a přijdete o příspěvky státu. 

Stavební spoření pro děti má své nesporné výhody a různé banky k němu dávají i různé bonusy. Výnosy se ovšem liší o tisíce korun.

  • ČMSS nabízí úrok 0,5 procenta. Za uzavření smlouvy si účtuje procento z cílové částky a dále 330 Kč ročně za vedení účtu. Pokud dítěti spoříte po dobu šesti let, a to částku 1 900 Kč měsíčně, nakonec budete mít včetně úroků a státních příspěvků 151 994 korun.
  • Wüstenrot nyní nabízí úrok 1 procento a za spoření po minimálně sedm let přidává bonus 0,1 procenta. Neplatí se za založení a cílová částka je buď 150 000 Kč, nebo 300 000 korun (jiná možnost není). Pokud dítěti spoříte po dobu šesti let, a to částku 1 900 Kč měsíčně, nakonec budete mít včetně úroků a státních příspěvků 155 187 korun.
  • Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) nabízí úrok 1 procento, ale požaduje za založení smlouvy procento z cílové částky (online to stojí 495 korun) a ročně si za vedení účtu řekne o 310 korun. Pokud dítěti spoříte po dobu šesti let, a to částku 1 900 Kč měsíčně, nakonec budete mít včetně úroků a státních příspěvků 149 181 korun.

Podílové fondy

Pro odvážnější lidi a ty, kteří se nebojí investic, jsou tu podílové fondy. Existují například takzvané fondy životního cyklu, které mají velmi diverzifikované portfolio a riziko se v nich díky dlouhodobému investování rozkládá. Stačí ukládat pravidelně každý měsíc třeba 1 000 korun. Někdy za tuto částku nakoupíte méně, jindy více, ale výkyvy jsou tu malé. A když se blíží plnoletost dítěte, můžete zvolit konzervativnější strategii, abyste o úspory nepřišli. U fondů se úroky pohybují okolo 6 procent. 

Jiné alternativy

Jestli nevěříte bankám, můžete dětem spořit jinou cestou. Doporučuje se například nakupovat stříbrné pamětní mince vydávané Českou národní bankou, které svou hodnotu neztratí a naopak ji časem získají. (Vydávají se také zlaté, ale cena zlata není tak jistá, jak se dříve tvrdilo.) Stejně tak se dá investovat do umění nebo do různých sběratelských předmětů, jejichž cena časem stoupá. Když je pak váš potomek za dvě desetiletí prodá, bude na nich nejspíš mít slušný zisk.

Zkrátka, možností, jak spořit dětem, je nespočet. Jen to chce projít si nabídky bank a pečlivě se podívat na poplatky, úroky i podmínky, abyste zbytečně neodkládali peníze někam, kde je vám nijak nezhodnotí.

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Až zhruba za půl roku zavede Rusnok záporné úroky ta...
Pavel
14. 10. 2016, 16:36
Asi tak, úkolem rodičů je zajistit dětem slušné bydl...
xls
14. 10. 2016, 08:20
Spořit dětem ? Blbost a další snaha nás přesvědčit o...
MOJE JMÉNO
14. 10. 2016, 07:52
Chybí dětské konto od Monety s úročením 1,5 % do čás...
Elinor
14. 10. 2016, 04:50

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená