Svou finanční situaci vnímá jako stejnou nebo horší oproti loňskému roku 90 % Čechů. Nejdůležitějším faktorem, který ovlivnil zhoršující se vnímání finanční situace, je růst cen. I přes nepříznivé vnímání finanční situace, anebo právě kvůli němu, se Češi snaží čím dál více spořit. Pravidelné či nepravidelné spoření deklarují podle posledního průzkumu ING Bank více než tři čtvrtiny Čechů (77 %).
To je více než u většiny našich evropských sousedů, kde nějakým způsobem spoří 68 % lidí. Shodně s našimi sousedy spoříme nejčastěji za účelem vytvoření finanční rezervy, dalšími důvody jsou pro Čechy pořízení nebo vylepšení bydlení a spoření na dovolenou.
Společně s Italy patří Češi k národům, které jsou nejméně spokojené s výší svých úspor.
Dobrý pocit z nich má jen 25 % našich spoluobčanů. Naopak, mezi nejspokojenější patří obyvatelé Nizozemí, Německa nebo Lucemburska, kde výše osobních úspor vyhovuje téměř polovině tamních obyvatel. 90 % Čechů také uvádí, že jejich současná finanční situace je stejná jako loni nebo horší. U 9 % z nás se naopak finanční situace oproti předchozímu roku zlepšila. Příčinou zhoršujícího se vnímání finanční situace je nejčastěji růst cen (55 %), dále pak ztráta zaměstnání (37 %) a neplánované výdaje (34 %).