FinExpert.e15.cz

Spořicím účtům doba svědčí

Korunové spořicí účty, které výhodně úročí i nižší zůstatky, mají nyní úrokové sazby nad hladinou (očekávané) inflace.
Spořicím účtům doba svědčí

Spořicí účty a termínované vklady patří ke konzervativním produktům, u nichž je garantováno kladné nominální zhodnocení. Jejich reálná výnosnost však bývá záporná, protože se nabízené úrokové sazby často pohybují pod úrovní inflace. Od začátku minulého roku až do vypuknutí podzimních propadů světových finančních trhů se sazby na nejlépe úročených spořicích účtech pohybovaly mezi 3 % p.a. a 3,5 % p.a. To bylo hluboko pod hladinou tehdejší meziroční inflace, ale jen o několik desetin procenta méně než dvoutýdenní repo sazba ČNB. Repo sazba je základní měnově politická sazba, od níž se v běžném tržním prostředí odvíjí úročení vkladových produktů.

Srovnatelný úrokový výnos jako spořicí účty nabízely v diskutovaném období i termínované vklady na 1 rok. Zde se však úrokové sazby více liší, a to především v závislosti na velikosti finančního ústavu. Výhodnějším úročením termínovaných vkladů se snaží konkurovat hlavně družstevní záložny a malé banky, zatímco etablovaná bankovní trojka drží sazby níže (tabulka1). Termínovaný vklad se od spořicího účtu liší pevnou lhůtou splatnosti a (dočasným) omezením manipulace s uloženou částkou.

Krize spořicím účtům pomohla

Po rozpoutání dramatických podzimních propadů na světových finančních trzích snížila ČNB dvakrát za sebou základní úrokovou sazbu repo 2T, a to docela výrazně (poprvé začátkem listopadu 2008 o 0,75 p.b. na 2,75 %, podruhé uprostřed prosince o 0,5 p.b. na 2,25 %). Sazby na spořicích účtech a termínovaných vkladech však zůstávaly do konce roku 2008 až na výjimky stejné. Sepětí mezi základní úrokovou sazbou ČNB a úrokovými sazbami ze spořicích produktů se tak vlivem finanční krize narušilo. Pro majitele spořicích účtů začalo být kritické poslední čtvrtletí roku 2008 velice výhodné, protože meziroční inflace na pozadí hrozící recese prudce klesala a rizikovější investice se dramaticky propadaly. Snižovala se i očekávaná inflace subjektů finančního trhu pro období nadcházejících 12 měsíců – v závěru roku se dostala pod hranici 2,5 %. Této hranici se přiblížila i očekávaná inflace finančního trhu pro nadcházejících 36 měsíců.

Majitelům spořicích účtů a některých termínovaných vkladů se tak po delší době naskýtá šance na dosažení reálného výnosu, i když asi jen malého. Banky totiž začátkem letošního roku využily nové tržní situace a sazby na vkladových účtech začaly postupně snižovat. Zvážíme-li však, že spořicí účty i termínované vklady jsou ze zákona pojištěny, jeví se v dnešní turbulentní době zvláště spořicí účty jako jeden z nejvýhodnějších konzervativních produktů na trhu. Jejich nevýhodou proti často srovnávaným fondům peněžního trhu je (stejně jako u termínovaných vkladů) 15% zdanění úroků. Tuzemské banky začaly snižovat úrokové sazby z vkladových účtů se zpožděním asi dvou měsíců od prvního výrazného snížení repo sazby.

Důvodem tohoto zpoždění byla zvýšená nejistota finančních institucí ohledně dopadů finanční krize na český bankovní sektor. Krátce po pádu americké investiční banky Lehman Brothers se většina ekonomů shodovala, že krize nebude mít na tuzemské banky velký dopad, protože se na rozdíl od mnohých zahraničních bank (včetně mateřských) nezapletly do rizikových investic a jejich hospodářské výsledky jsou příznivé. S tím, jak se na podzim extrémně zvýšila kreditní rizika a postupně se zhoršovaly růstové vyhlídky české ekonomiky, pocítily větší potřebu likvidity i některé tuzemské banky a využily spořicí účty jako nástroj konkurenčního boje o klienty.

V září se sazby na spořicích účtech příliš nelišily

Z tabulky2 je vidět, jak se během posledního čtvrtletí 2008 a na začátku letošního roku měnilo úročení korunových spořicích účtů. Příslušné sloupce ukazují maximální dosažitelnou sazbu na daném kontu k určitému datu. Krátce po vyhlášení bankrotu Lehman Brothers nabízely nejvyšší úrokové sazby na spořicích účtech spořitelna Waldvielter Sparkasse a družstevní záložna Unibon SÚD. Korunoví vkladatelé zde mohli zhodnocovat své peníze tempem až 3,91 % p.a., resp. 3,75 % p.a., a to hned od první vložené koruny.

Z významnějších finančních ústavů nabízely koncem září 2008 spořicí účty s úročením 3,5 % p.a. Česká spořitelna (Spořicí plán v rámci Osobního účtu) a Raiffeisenbank (eKonto Plus spořicí účet). Tyto spořicí účty se nabízejí v balíčcích spolu s běžným účtem. Mezi 3 % p.a. až 3,5 % p.a. se koncem září 2008 pohybovalo úročení většiny spořicích účtů na českém trhu. Výrazně nižší sazby měly jen ČSOB Spořicí účet a Spořící účet Plus od UniCreditBank, a to 2,35 % p.a., resp. 1,92 % p.a. Oba tyto účty jsou úročeny vzestupně podle výše zůstatku a nejvyšší úroková sazba se vztahuje až na vklady od 1 mil. Kč (tabulka 2). Tím se konstrukce úročení podobá termínovaným vkladům.

Zatímco u velké většiny spořicích účtů docházelo k poklesům úrokových sazeb až po novém roce, LBBW Spořicí účet snížil sazbu z 3,5 % p.a. na 3,3 % p.a. již v říjnu 2008. V období od 25. září 2008 do 20. února 2009 se nejvíce snížila maximální nabízená sazba u eKonta Plus spořicího účtu, a to o 2 p.b. Ta se zde ale vztahuje až na částky od 500 tis. CZK. Výrazné snížení úrokových sazeb za stejné období zaznamenaly ještě KB Top Spořicí konto(-1,75 p.b.), Spořicí účet Premier od HSBC Bank (-1 p.b.), Spořicí účet od Waldvielter Sparkasse (-0,66 p.b.) a konto eMax od mBank (-0,6 p.b.).

S výjimkou KB Top Spořicího konta se úročení na těchto účtech nezvyšuje s rostoucí výší vkladu. Specifickým případem je Spořicí účet od Waldvielter Sparkasse, kde je nejvyšší úroková sazba aplikována do zůstatku 60 tis. Kč, zatímco pro vyšší úložky je úročení podstatně nižší. Stabilní vývoj sazeb nebo dokonce jejich mírný nárůst nastal během uvedeného období u KB Spořicího konta, Spořicího účtu od Citibank a Spořicího účtu Speciál od Oberbank. Vesměs se jedná o spořicí účty nabízené spolu s běžným účtem. Kromě účtu od Oberbank platí nejvyšší nabízená sazba již pro minimální potřebné vklady. V případě KB Spořicího konta je minimální vklad 5 tis. Kč a atraktivní úročení se vztahuje jen na částky do 50 tis. Kč.

Pro nižší částky jsou nyní spořicí účty stále atraktivní

Mezi úrokovými sazbami z korunových spořicích účtů k 20. únoru 2009 se vyskytovaly větší rozdíly než v době před pěti měsíci. Nyní existují dvě skupiny spořicích účtů, z nichž jedna slibuje nejvyšší dosažitelné úročení kolem 3 % p.a. a druhá kolem 1,5 % p.a. Do první skupiny patří Červené konto Poštovní spořitelny, KB Spořicí konto, Spořicí plán České spořitelny, ING Konto, Spořicí účet od Citibank, účet Genius Plus od GE Money Bank a několik dalších spořicích účtů, které nabízejí zejména menší spořitelny a družstevní záložny.

Společnou charakteristikou všech těchto spořicích účtů je aplikace nejvyšší úrokové sazby již na nejnižší vklady nebo na (požadované) minimální vklady v řádu desítek tisíc korun. Druhou skupinu spořicích účtů, kde jsou nyní podstatně nižší úrokové sazby, reprezentují ČSOB Spořicí účet, KB Top Spořicí konto, eKonto Plus spořicí účet od Raiffeisenbank, Spořicí účet Plus od UniCredit Bank a Spořicí konto od Volksbank. Jedná se vesměs o nabídku významnějších bank, kde se maximální nabízená úroková sazba vztahuje až na nejvyšší úložky v řádu statisíců nebo milionů korun.

Zdá se tedy, že banky více šetří na úrokových sazbách pro velké vklady movitějších klientů a nabízejí atraktivnější úročení pro širší vrstvu drobných vkladatelů. Výhodnost konkrétního spořicího účtu samozřejmě závisí i na dalších podmínkách, především nutnosti ho užívat v balíčku s běžným účtem. V takovém případě je třeba počítat s měsíčními poplatky za vedení balíčku, a to i v řádu stokorun.

Článek vyšel v časopisu Fond Shop.

 

Klepněte pro větší obrázek

Další články z časopisu FOND SHOP 4/2009:

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Realny prinos clanku
Harry
3. 3. 2009, 13:27
Bravo
kolosh
3. 3. 2009, 08:46

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená