Jsou obdobou termínovaných vkladů v bance. Na rozdíl od termínovaných vkladů je ale spořicí účet otevřen na dobu neurčitou s dohodnutou výpovědní lhůtou; termínovaný vklad je sjednán na dobu určitou. Dalším rozdílem je, že termínovaný vklad má fixně stanovenou částku po celou dobu trvání, naopak spořicí účet umožňuje libovolné vkládání prostředků.
A jak spořicí účet funguje? Na svém běžném účtu si nastavíte určitou výši zůstatku a jakákoliv suma, která tuto částku převyšuje, je k určitému datu převedena na spořicí účet. U některých bank je možný i převod opačným směrem, tedy na běžný účet. V případě, že klesnou finanční prostředky běžného účtu pod určený limit, jsou peníze automaticky dorovnány z účtu spořicího.
Spořicí účty mívají stanovenou výpovědní lhůtu, po jejímž uplynutí lze s prostředky disponovat a je případně možné je vybrat i předčasně. Musíte však bance uhradit sankční poplatek, který se zpravidla určuje procentem z předčasně vyzvednuté částky.
Spořicí účet je úročen o něco vyšší úrokovou sazbou než běžný účet. Výše úrokové sazby závisí na velikosti vkladu a délce výpovědní lhůty. Úroky ze spořicích účtů jsou daněny srážkovou daní ve výši 15 %, která je počítána vždy při přípisu úroků.
Spořicí účet je ze zákona pojištěn na 90 % vkladu až do částky 25 000 eur.