FinExpert.e15.cz

Spořící účty

Peníze mají vydělávat peníze. Proto i krátkodobě volné prostředky se snažte zhodnotit, a tak bojovat proti inflaci útočící na vaše úspory.
Spořící účty

 Jedním z finančních produktů nabízejících péči o vaše peníze jsou tzv. spořící účty. Označují se tak druhy vkladových účtů, jejichž hlavním posláním je zhodnocení dočasně volných finančních prostředků, které střadatel nechce dlouhodobě investovat, protože je bude v nejbližší době potřebovat k uspokojení svých potřeb (např. nákup automobilu, nábytku, elektroniky apod.).
O spořících účtech lze říci, že jsou buď jakýmsi nadstandardem k účtu běžnému, nebo se jedná o zcela samostatný produkt. Za jeho zřízení a vedení se obvykle nic neplatí, někde však můžete narazit na zpoplatnění pohybů na účtu či výpisu z účtu. Tuto skutečnost pak vezměte v úvahu při výběru optimálního produktu.
Spořící účet se zakládá na dobu neurčitou. Výhodou je, že na něj klient smí kdykoliv přikládat další prostředky na rozdíl od termínovaných vkladů s fixně stanovenou částkou. Navíc termínované vklady jsou uzavírány na dobu určitou.

Úročení spořících účtů

Oproti běžným účtům jsou spořící účty úročeny vyšší úrokovou sazbou. Její výše se odvíjí od dvou základních faktorů, kterými jsou výše vkladu a délka výpovědní lhůty. Samozřejmě platí obvyklé bankovní pravidlo. Čím delší je výpovědní lhůta a čím vyšší je váš vklad, tím vyšší úrokovou míru klient získá a naopak. Po uplynutí výpovědní lhůty (někdy není stanovena) může střadatel s peněžními prostředky volně disponovat. V případě, že klient bude neočekávaně potřebovat získat peníze ze spořícího účtu dříve, než se zavázal, dostává se do situace, že banka peníze sice uvolní, ale naúčtuje si poměrně vysoký sankční poplatek.
V současnosti podstatnou roli ve výši úroků hraje peněžní pásmo, ve kterém se váš vklad pohybuje. Toto finanční rozmezí si banky stanovují individuálně (např. do 20 000 Kč, od 20 000 Kč do 100 000 Kč, nad 150 000 Kč apod.).

Klepněte pro větší obrázek

Zbohatnete?

Pokud si klient zvolí některý z nabízených spořících účtů (viz tabulka), nemůže očekávat nějaké rapidní zhodnocení svého vkladu. Výnosy se bohužel pohybují jen na takové výši, která kryje tu hodnotu, o kterou střadatelé přicházejí vlivem inflace a někdy ani této hodnoty nedosáhnou.
Při úvahách o použití spořících účtů také nezapomeňte, že úroky z těchto účtů jsou daněny srážkovou daní ve výši 15%.
Naopak pro použití spořících účtů jednoznačně hovoří fakt, že váš účet je ze zákona pojištěn. V případě, kdy se banka dostane do potíží, nepodléhejte panice a hořekování nad špatně uloženými úsporami, které zmizely někde v nedohlednu. Od Fondu pojištění vkladů totiž získáte náhradu ve výši 90% vkladu až do částky 25 000 EUR.

Modelový příklad

Klient má na účtě 70 000 Kč. Za měsíc tyto peníze bude potřebovat na nákup nových krbových kamen.  
Na kterém spořícím účtě peníze nejlépe zhodnotí, když ví, že je na účtě ponechá 30 dní ? Z tabulky je zřejmé, že nejvýhodnější je spořící konto ING Bank s úročením vkladu 2 % p. a., navíc bez výpovědní lhůty. Informace v tabulce jsou k 16. 9. 2004.

Klepněte pro větší obrázek

Inteligentní spořící účet

Jak bylo uvedeno, peníze na běžném účtu nejsou zhodnocovány takovou úrokovou sazbou jako účty spořící. Proto lze u některých produktů využít možnosti nastavení určitého limitu běžného účtu – např. 30 000 Kč. Jakmile bude stanovená částka překročena, budou „přebytečné“ peníze převedeny na spořící složku účtu, a tak dojde k jejich lepšímu zhodnocení.

Podtrženo, sečteno

Spořící účet má své opodstatnění jako krátkodobé zhodnocení volných prostředků či rezervní účet klienta, který pro případ nutných výdajů má možnost uspořené peníze celkem rychle použít (v závislosti na výpovědní lhůtě) a navíc vaše peníze ochrání proti inflaci. Nezanedbatelnou výhodou je i zákonné pojištění vašeho vkladu. 

 

Další kapitola
 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

to je směšné
Lahoda
25. 9. 2004, 20:41

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená