FinExpert.e15.cz

Spořicí účty pro děti: existují vůbec?

Lze ale dětem vůbec „spořák“ založit, nebo musí být na jméno rodičů?
Spořicí účty pro děti: existují vůbec?

Pokud chceme spořit dětem a nechceme jim dávat peníze do pokladničky, ani zakládat stavební spoření, nabízí se spořicí účty. Lze ale dětem vůbec „spořák“ založit, nebo musí být na jméno rodičů? Některé banky tento produkt nezletilým nabídnou, u jiných máte smůlu, protože účty lze založit až v 18 letech. Jaké jsou možnosti?

ČSOB a Era

U této banky dítěti založit spořicí účet můžete. Ale samozřejmě je k tomu nutný zákonný zástupce. Aktuální úroková sazba na spořicím účtu ČSOB je 0,3 % do 250 000 Kč, 0,1 % nad 250 000 Kč. ČSOB svým dětským klientům dále může nabídnout i Dětské konto Slůně s momentální úrokovou sazbou 0,5 % do 50 000 Kč, 0,1 % nad 50 000 Kč. U Ery můžete dětem založit První konto (0,5 % do 50 000 Kč, 0,1 % nad 50 000 Kč). 

Moneta Money Bank

U Monety lze založit spořicí účet dětem až ve věku 15 let. A to s aktuálním zúročením 0,6 % p.a. do 99 999 Kč v případě splnění podmínky kreditního příjmu na běžném účtu v částce alespoň 7 000 Kč.  

„Mladším osobám je možné zřídit Konto Dětský Genius, což je běžný účet, na kterém ale aktuálně nabízíme do 29 999 Kč úročení 1,5 % p.a. Zakládá se na jméno dítěte, ale vždy za něj podepisuje zákonný zástupce. K tomu produktu pro děti v současné době nemáme jiný ekvivalent,“ říká Lucie Policarová, tisková mluvčí Moneta Money Bank

Česká spořitelna

U České spořitelny dětem spořicí účet neuzavřete. Je ale možné založit dětskou knížku. A to od narození až do 18 let. Získáte úrokovou sazbu 1 % ročně do zůstatku 250 tisíc korun. „Po uplynutí 5 let vedení vkladní knížky vyplatíme na osobní účet dítěte bonus 500 Kč (ve 12 letech věku dítěte) a následně 1 000 Kč (v 18 letech věku dítěte),“ uvádí Kristýna Havligerová, tisková mluvčí banky.

Fio banka

U Fio banky můžete dítěti ihned po narození zřídit spořicí účet Fio konto. Aktuální úroková sazba je 0,2 %. V osmi letech dítě k účtu dostane svou platební kartu. Veškeré úkony (pořízení, změna nebo ukončení smluvního vztahu či podávání pokynů) dělá zákonný zástupce jménem nezletilé osoby pouze osobně na pobočce. Výběry na pobočce či převody nad 5 000 Kč měsíčně musí být doloženy souhlasem opatrovnického soudu, že se jedná o užití vybírané hotovosti pro nezletilou osobu.

UniCredit Bank

U této banky si děti mohou založit spořicí účet až v 15 letech (sazbu 0,2 % p. a. pro zůstatek do půl milionu korun). Mladším dětem mohou rodiče založit Dětské konto, které banka vnímá jako formu spořicího účtu. Zůstatek do 30 tisíc na tomto účtu úročí sazbou 1 % p. a., nad tuto hranici pak 0,01 %. 

„Zajímavou alternativou může být také kombinace tříměsíčního termínovaného vkladu s garantovaným nadstandardním výnosem 3 % ročně s investicí, která zajišťuje potenciál vyššího výnosu. Takovou variantu nabízíme v Programu Duet Plus, vložené prostředky se mezi obě části rozdělí rovným dílem,“ říká Petr Plocek, tiskový mluvčí banky.

Sberbank

I Sberbank nabízí dětem spořicí účet. Stejný jako dospělým. A to Fér spoření Plus. Aktuální platná úroková sazba činí 0,73 % p. a. pro částky do 300 000 Kč, od této částky do 1 milionu peníze zhodnocuje banka sazbou 0,43 % p. a., pro vyšší zůstatky činí úroková sazba 0,01 % ročně.

ZUNO bank

„Zuno nenabízí účty pro nezletilé, sázíme pouze na jeden všeobecný účet pro všechny fyzické osoby do 18 let bez rozdílu,“ řekl nám Vladimír Michna, tiskový mluvčí Zuno.

mBank

„Právě takové produkty připravujeme a počítáme s jejich spuštěním velmi brzy. Budeme mít jak variantu, u které bude účet patřit přímo klientovi mladšímu 18 let, tak také takovou, u které bude potřeba podpis zákonného zástupce,“ prozradil nám Pavel Vlček, tiskový mluvčí mBank.

Raiffeisenbank

U této banky může zákonný zástupce zřídit dítěti spořicí účet Včelička. Je určen pro děti do věku 15 let. Sazby a podmínky produktu kopírují spořicí účty eKonto Flexi nebo eKonto Flexi 21, tedy úrok 1,1% bez podmínek až do výše 150 tis. Kč, resp. 1% s podmínkou aktivity až do zůstatku 1 mil. Kč. V patnácti letech potom děti mohou přejít na eKonto Student.

Proč některé banky spořicí účty dětem nenabízí

„Od začátku se zaměřujeme na to, abychom měli co jednoduchou a srozumitelnou nabídku služeb, které budou výhodné pro většinu klientů. Všechny naše služby také vytváříme podle potřeb klientů, a když se zeptáte přímo nějakého dítěte na spoření, takovou potřebu ve svém věku ještě většinou nemá. Máme proto jen jeden spořicí účet pro všechny dospělé klienty, kteří mohou svým dětem spořit pomocí spořicích obálek,“ vysvětluje Vladimír Komjati z Air Bank.

Alternativa – penzijní spoření pro děti?

Možnou alternativou a aktuální novinkou může být penzijní spoření pro děti. „Část naspořených peněz je možné za splnění podmínek stanovených zákonem vybrat v době, kdy dítě dosáhne plnoletosti. Při měsíčním příspěvku ve výši 300 korun klient získá státní příspěvek 90 korun, maximálně lze získat na státních příspěvcích až 2 760 korun ročně,“ radí Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Dobrý den, pokud chcete dětem odkládat peníze a p...
David Vozák
20. 6. 2016, 10:00
Sporici ucty hluboko pod inflaci, to ta cesta do ban...
PerkK
6. 6. 2016, 21:03

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená